Pouhé biflování je cesta do pekel. Ilustrační foto

Pouhé biflování je cesta do pekel. Ilustrační foto | foto: Dan Materna, MF DNES

Jak je to s pozadím kauzy Péťa

  • 8
Chtěli zabít paní učitelku, oznámila doma s vážnou tváří dcera Anička z 1. A. "Jindra a Péťa - ten, co ho miluju," zdůraznila, "si přinesli do školy ostrý nožík. Jenže Filip to na ně kecnul. Paní učitelka byla moc smutná a dala jim mračouny."

Pro ty, kdo nerozumějí: mračouni jsou razítka, která vypadají jako smajlíci, co se vůbec nesmějí, a rozdávají se ve škole za špatné chování.

Na rodičovské schůzce pak bohužel nepadlo ani slovo o tom, jak to vlastně bylo s kauzou Péťa. (O sociálnědemokratickém starostovi z Budišova teď zrovna řeč není, i když tenhle Péťa bude taky pěkný rošťák.)

Třídní učitelka však upozornila na něco obecnějšího. Co si děti v 1. A. mezi sebou říkají, jak agresivně se k sobě chovají a na co se v televizi dívají, s tím se prý ještě nesetkala. Přeloženo: na co své děti rodiče nechají se dívat a co je nechají poslouchat.

Nebylo by od věci, kdyby mračouny občas dostávali i rodiče. Snad to už i začíná: vězení pro rodiče z Břeclavi, kteří kryli svým třem dětem 1917 hodin záškoláctví, to je celkem slušný a patřičný mračoun natvrdo.

Na druhé straně, nemůžou mít ti záškoláci někdy pravdu? Učitel jako pouhý recitátor definic a pouček má jít přednášet akademikům, ve škole je naopak žádoucí ten, který má erudici psychologa a učí děti řešit problémy i konflikty. A samozřejmě, umí celou svou osobností zaujmout.

Pouhé biflování je cesta do pekel a v éře internetu bohužel taky pekelná nuda. Vykládáš cosi monotónně u tabule? Nebavíš mě. Chceš, abych tě poslouchal? Tak mě zaujmi. Životní filozofie kdekterého školáka.

Jenže. Zde jsou požadavky na absolventa 9. třídy (podle rámcového vzdělávacího programu ministerstva). Předpokládá se, že patnáctileté dítě například:

1. demonstruje konkrétně přínos antické kultury, zrod křesťanství a souvislost s judaismem,

2. objasní funkci dvou organismů ve stélce lišejníků,

3. uvede příklady práv občanů ČR v EU a jejich uplatňování,

4. využívá Ohmův zákon pro část obvodu při řešení praktických problémů...

Chcete si otestovat, jak jste na tom se základním vzděláním vy? Podobných okruhů vás čeká dohromady téměř 350.

Přiznávám, že nevím, jak se Ohmův zákon při řešení praktických problémů používá a zda by mi třeba pomohl vyřešit dilema, jestli je zdravější škola s výbornými studijními výsledky, nebo ta, v níž Péťa už nikdy víckrát nebude chtít zabít paní učitelku.

Možná by nebylo od věci, kdyby mračouny dostávali pro změnu od dětí i učitelé a ministr školství.

K tomu ještě jeden příklad ze série rodičovských schůzek. V jedné škole vylepili žáci jakožto vzkaz učitelům letáky s hesly: Proč nemáme soukromí! Proč není více toaletního papíru! Letáky s velkým Proč se podobaly těm předvolebním od ČSSD.

A jak to celé dopadlo a kdo nakonec dostal mračouna? Správná odpověď samozřejmě je, že žáci. Možná se učitelé báli, že je za tím Péťa.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video