Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak funguje česká žurnalistika

  15:04aktualizováno  15:04
Musím se opět pozastavovat nad tím, jak česká žurnalistika funguje. V případu policejního prezidenta a odposlechů (záznamů o telekomunikačním provozu) v kauze Kořistka jde opět o pouhou sumarizaci těch či oněch vyjádření, v nichž se normální smrtelník nemůže vyznat.

Osobně si na celou záležitost umím udělat jednoznačný názor, ale pouze díky tomu, že se v prostředí orgánů činných v trestním řízení pohybuji a zabývám se mimo jiné i odposlechy.

Podivuji se proto nad tím, proč se média nesnaží prvotně vysvětlit, jaký je vlastně režim nejen povolení odposlechů, jejich faktické provádění automatizovaným systémem, ale také nakládání s informacemi jimi získanými. Podstatou problému zůstává, že kromě trestního řádu je určujícím zákonem zákon o ochraně utajovaných skutečností.

Potom by asi nebyl problém ptát se pana prezidenta Klause, z jakého titulu má být seznamován s odposlechem toho či onoho člověka podezřelého ze spáchání zvlášť závažného úmyslného trestného činu, a to bez ohledu na to, zda se jedná o jeho známého či nikoli. Prezident státu není v postavení orgánu činného v trestním řízení ani procesní stranou a nemá tedy jakékoli právo být seznamován s takovými utajovanými skutečnostmi. Z hlediska trestního práva, snad s výjimkou možnosti udělit milost či amnestii a jeho imunity, je osobou jako každý jiný. Nic tedy nebrání tomu, aby byl zaznamenán jeho rozhovor s osobou podezřelou z trestného činu. Ptám se, zda není v popředí jeho zájmu spíše pomoc ODS v předvolební kampani či dokonce netradiční formou získat informace, na něž nemá žádný zákonný nárok. K čemu by je pak pan prezident použil?

Mám zato, že nejdůležitější informace v celé kauze padla, bohužel právě díky médiím, které nejsou zjevně v dané věci odborně orientována, ztratila se v propadlišti dějin. Důležité je, že sněmovní komise, která je jako jediná oprávněná dozorovat legálnost odposlechů, prohlásila ústy svého předsedy, že v případě odposlechů zákon porušen nebyl. Důležité a správné je i to, že komise odmítla potvrdit, zda odposlechy byly vůbec prováděny. Dosud je to utajovaná skutečnost, a s ní se mají právo  seznámit pouze osoby zákonem k tomu zmocněné. Prezident státu to rozhodně není, není to ani předseda ODS, není to ani kterýkoli novinář.

Veřejnost si o tom může myslet co chce, ale do okamžiku, kdy údaje o odposleších zazní v soudní síni, veřejnosti nepřísluší. Pokud jednotlivé odposlechy nebyly odtajněny, tj. nebyl zrušen stupeň utajení "vyhrazené", protiprávně jednají i média, která obsahy odposlechů získávají i zveřejňují je.

Nedělám si iluze, že mému názoru byste přikládali větší důležitost, přesto jsem pokládal za nutné ho prezentovat. Naprostým překroucením jednoho výroku policejního prezidenta a následnou prezentací stanovisek, které jsou buď z neznalosti nebo záměrně formulována tak, aby byla primárně zpochybněna činnost policejních složek a sekundárně ovlivněna volební kampaň, byla společnost Vaším prostřednictvím, čímž myslím média obecně, klamána. Doufám, že jsem alespoň přispěl k zamyšlení nad tím, zda stačí sbírat informace na povrchu či proniknout hlouběji do podstaty problému.

Až uslyším v médiích dotaz směřovaný na prezidenta Klause, proč by mu měly být sděleny informace o odposlechu jeho známého, jaký zákon to dle jeho mínění umožňuje či dokonce nařizuje či dotaz na Mirka Topolánka, z čeho dovozuje protizákonný postup Policie ČR při odposlechu jeho telefonu, když ten byl nařízen soudcem, začnu doufat, že se politikům nevyplatí beztrestně urážet lidi a těžit z mocenského postavení a že novináři a média začnou skutečně vykonávat svoji kontrolní funkci, jíž se tak rádi a často ohrazují.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Mobily fungují příliš přesně. Chyby je udrží déle nabité, říká student

Jiří Matyáš z VUT v Brně zvítězil v soutěži IT SPY, kam své práce zaslalo 1 700...

Možná jsme jen krůček od skokového zvýšení kapacity akumulátorů v mobilních přístrojích. Docílit toho pouhou úpravou...

Kdo za Ondráčka? Šéfem komise pro dohled nad GIBS by mohl být Chovanec

Milan Chovanec (ČSSD)

Na post šéfa komise pro dohled nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů se podle informací MF DNES rýsuje nový...

VIDEO: Další lávku přes Vltavu ráno zavřeli, první chodci přelézali

Dva roky se budou opravovat lávky přes železniční most mezi pražskou Výtoní a...

Od pátečního rána měly být uzavřeny lávky pro pěší na železničním mostě přes Vltavu z pražské Výtoně. Jenže opačným...

11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?Najdete na iDNES.cz