Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak dohnat jazyky těsně před přijímačkami

  7:00aktualizováno  7:00
Přijímací zkoušky na vysoké školy se blíží a někteří studenti je budou muset skládat i z cizích jazyků. Přitom málokdo může říci, že jsou pro něj jazykové testy snadné a že se na ně těší. Nároky na jazykové znalosti navíc rok od roku rostou.
Jestli vás čeká zkouška z konverzace, vyražte mezi cizince. Ilustrační foto

Jestli vás čeká zkouška z konverzace, vyražte mezi cizince. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Dobré zvládnutí cizí řeči je proto podmínkou přijetí ke studiu některých oborů. Většina středoškoláků už má termín přijímaček výrazně zatržený v kalendáři.

I největší pohodáři už začínají ztrácet klid a zpytují svědomí, zda udělali vše pro to, aby neskončili pár míst pod čarou a skutečně se dostali na univerzitu, kterou si vybrali. Mnoho studentů proto na poslední chvíli přemýšlí, co se dá ještě dohnat.

"Pokud student může prokázat, že složil státní nebo mezinárodní jazykovou zkoušku, některé školy k tomu při přijímacím řízení přihlížejí a zkouška na této úrovni vynese uchazeči určitý bodový zisk," říká pedagogická poradkyně Lucie Jírová.

Kurzy na míru
Studenti, kteří jazykovou přípravu podcenili, mají v této chvíli několik možností, jak vylepšit své vyhlídky u zkoušek. Nejlepším řešením je cíleně zaměřená individuální výuka, kterou je schopná nabídnout většina zavedených jazykových škol.

Individuální kurz trvá dvacet až třicet vyučovacích hodin. Výhodou tohoto typu kurzu je, že studijní plán je připraven přesně podle potřeb studenta. Záleží na něm, na jak dlouhou dobu si rozloží výuku a co se bude chtít naučit.

"Pokud má mezery v gramatice, příprava se soustředí na tuto oblast. Potřebuje-li získat jistotu v konkrétních tématech, lektor je s ním probere," vysvětluje manažerka kurzů z Institutu jazykového vzdělávání Jaroslava Klopf.

Cena vyučovací hodiny, která trvá 45 minut, se obvykle pohybuje mezi 440 až 550 korunami. Celý kurz tedy stojí 8800 korun. Vyšší náklady umožňují některé jazykovky rozdělit mezi více lidí. Každý z účastníků pak zaplatí nižší poměrnou částku. Kurz zahrnuje úvodní testování znalostí, sestavení studijního plánu na míru a učební materiály.

Intenzivní výuka
Levnější variantou jsou týdenní intenzivní kurzy, při kterých se student učí od pondělí do pátku čtyři hodiny denně. Ve skupině deseti lidí se probírá především obecný jazyk. Studenti také hodně konverzují. Výuku vede střídavě český a zahraniční lektor.

Tyto kurzy stojí zhruba 1700 korun. "Nevýhodou je, že nejde o přímou přípravu na přijímačky," říká absolventka kurzu Jiřina Hrušková. "Tímto způsobem si však lze doplnit třeba mezery v gramatice nebo zlepšit výslovnost."

Zázraky na poslední chvíli?
"Další možností je zápis do třetích trimestrů již probíhajících jazykových kurzů, které některé školy nedávno zahájily," radí ředitel Institutu jazykového vzdělávání Martin Podhorský.

"Studentům, kteří se na nás v těchto dnech obracejí, vysvětlujeme, že od nás nemohou očekávat zázraky," popisuje situaci Jaroslava Klopf.

"Krátká, byť sebeintenzivnější výuka těsně před zkouškami, nemůže nahradit dlouhodobou a systematickou přípravu," dodává.

Na druhou stranu, v každém okamžiku lze pro zdárný výsledek zkoušky něco udělat. I v běžných skupinových kurzech dokáže lektor studentům vyjít vstříc. "Podle možností začlení do výuky informace, které jim chybějí, případně zadá individuální úkoly v rámci domácí přípravy," upřesňuje Klopf.

Jak se naučit co nejvíc

* Výuku si rozfázujte jako ve škole
* Jazyku se věnujte maximálně 4 hodiny denně
* Po 45 minutách učení zařazujte krátké přestávky
* Alespoň jednou během dne se odreagujte při volnočasových aktivitách
* Neučte se sami, ale po zvládnutí určité části učiva se nechte někým vyzkoušet
* Nespoléhejte jen na školní učebnice, ale využijte také internet
* Při učení si dělejte v bodech poznámky, pomohou vám při opakování
* Přípravu konzultujte s učitelem nebo lektorem, abyste předešli chybným jazykovým návykům, které se špatně odstraňují
* Znalosti si ověřte pomocí přijímacích testů z minulých let, které najdete na internetu
Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...

VIDEO: Divočák s dogou tvoří nerozlučný pár, na útěku překvapili řidiče

Rocky a Janička spí každý den společně ve stáji pro koně.

Po silnici pobíhá velký pes a honí divočáka, hlásili začátkem prosince řidiči milevským strážníkům. Ti ale na místě...Najdete na iDNES.cz