Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak dnešní politici prožívali chvíle osmašedesátého

  4:42aktualizováno  4:42
Někteří teprve prožívali svá léta dospívání, jiní už měli pracovní povinnosti. Na služební cestě či na dovolené, v emigraci či na disidentském večírku, někteří přímo v centru dění. Redakce iDNES.cz se ptala současných politiků, kdy a kde se o srpnové invazi v roce 1968 dozvěděli a jak tehdejší dramatické chvíle prožili.

Politici vzpomínají, co dělali v kritické srpnové okamžiky | foto: Archiv rodiny Jiřího Dienstbiera

Karel Schwarzenberg

Bylo mu tehdy 31 let a s rodinou pobýval už dvacet let v exilu. Srpen 1968 zastihl Karla Schwarzenberga ve Vídni, kam v následujících hodinách utíkaly desítky lidí z jižních Čech. "Domluvili jsme se s hospodou, která stála v prostorách Schwarzenberského paláce, o organizaci pomoci. Uprchlíkům jsme zajišťovali jídlo a ubytování," vzpomíná nynější ministr zahraničí na svou roli během invaze. On sám prý pobýval v Praze měsíc před ní. "Tušil jsem, že k něčemu podobnému dojde," říká dnes.

Václav Klaus

"Čtyři dny před tímto datem jsem odjel do Alpbachu a o okupaci naší země jsem se dozvěděl ve slunečném ránu uprostřed dvoutisícových hor. Proto mi chybí autentický prožitek ruských tanků na pražských ulicích, jejž mi zprostředkovávaly telefonní rozhovory s manželkou, která zůstala v Praze," popisuje vzpomínky na srpen prezident Klaus.

Václav Havel

Bývalý prezident Václav Havel prožil 21. srpen spolu s hercem Janem Třískou v Liberci. "Léto jsme trávili společně v Hrádečku u Trutnova. Pozvali nás přátelé z Liberce na večírek," říká exprezident, podle kterého byla sešlost veselá. "Ale nemohli jsme se zbavit pocitu, že ve vzduchu je něco divného. O půlnoci zaznělo z rádia, že sem vstoupila ta vojska. Zůstali jsme tady týden v místním rádiu. Byly to pozoruhodné zážitky," říká Havel.

Mirek Topolánek

"Prožíval jsem to velmi intenzivně. Opravdu jsem už jako dítě lítal s tím kbelíkem a vápnem. Byl jsem tady v Čechách na prázdninách, v Řeznici, a psali jsme ty věci jako děti. Pak jsem cestoval s otcem autem do Vsetína - proti nám vyjížděly z různých zatáček tanky. Strašně intenzivně jsem to vnímal. Totálně to změnilo můj pohled na svět. Bylo to zrovna ve věku, kdy to pro mě, i s dalšími osudem mého otce, znamenalo životní změnu, která mě poznamenala navždy, a to nejen názorově," vzpomíná premiér Topolánek.

Přemysl Sobotka

"Mám to jako živý obraz stále před sebou, protože v té době jsem byl tři týdny chirurg. To znamená, že jsem prakticky nic neuměl a byl jsem v nemocnici v Liberci, kde jsme si prožili válečnou chirurgii, protože tam se střílelo, tanky najížděly do podloubí. To byla vlastně nechtěná praxe a skoro po minutách si to pamatuji. Bylo mi 24 let," přibližuje srpnové události v Liberci předseda Senátu Sobotka.

Zdeněk Jičínský

Poslanec ČSSD Zdeněk Jičínský byl zákonodárcem už v roce 1968. "Předtím bylo zasedání předsednictva České národní rady, jednalo se o přípravě návrhu zákona o federativním uspořádání Československé republiky. Já jsem pak 20. odjel na dovolenou do Vysokých Tater. 21. srpen mě zaskočil tam, sledovali jsme televizi, která přinášela zprávy a ukazovala postup okupace. Čekali jsme, kdy se můžeme vrátit domů, neměli jsme nějakou dobu spojení s rodinou."

Jiří Dienstbier

O srpnové invazi se tehdejší redaktor Československého rozhlasu dozvěděl telefonátem z redakce krátce po půlnoci. "Člověk, který měl tenkrát službu, mi volal, že nás obsazujou. Já mu ještě nadával, ať si ze mě nedělá srandu. On říkal, tak poslouchej. A já slyšel hukot letadel nad Prahou." Okamžitě běžel na Vinohrady a spolu s ním i 300 dalších rozhlasáků. "Když pak kolem jedné v noci přišla parta deseti estébáků obsadit rozhlas, vůbec nepočítali s tím, že nás tam bude tolik. Zavřeli jsme je do jedné místnosti, aby nepřekáželi."

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

Ostravskem otřáslo zemětřesení o síle 3,5. S lidmi se zhouply postele

Denní záznam seismografu ve stanici OKC na Ostravsku

Před čtvrtou hodinou ranní probudilo lidi z Ostravska řinčení sklenic či houpání postelí. Podle seismologů oblastí...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...Najdete na iDNES.cz