Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak dál s reformou?

  15:24aktualizováno  15:24
Reforma armády je již několik let v centru zájmu veřejnosti, politiků i bezpečnostní komunity. České politické elity koncem 90. let pochopily, že pokud se mají vydávat nemalé prostředky na budování armády (zhruba 2 procenta HDP ročně), je vhodné je vydávat účelně.

Zcela zásadní reforma české armády je spojena se jménem J. Tvrdíka, i když musíme zohlednit i vliv doporučení našich spojenců v Severoatlantické alianci.

Reformou armády Tvrdík odstartoval  definitivní rozchod s mírně obměněnou strategií budování české armády pro masivní konflikt ve střední Evropě, adekvátně k tomu vybavené těžkou technikou.

Realizovaná koncepce se snaží o transformaci české armády v mešní ozbrojený sbor určený zejména k provádění širokého spektra operací při řešení krizí, včetně operací na vynucení míru, které logicky budou probíhat hlavně mimo teritorium České republiky.

Jakkoli v oficiálních dokumentech je tu a tam používána rétorika snažící se učinit tento vývoj přijatelnějším pro veřejnost, jedná se dle soudu autora o nezpochybnitelný fakt.

Souběžně s reformou armády probíhající ozdravění veřejných financí si vynutilo změnění finančního rámce transformace české branné moci. Vojáci zkrátka dostanou méně, než původně předpokládali. Uvedený krok je pro vládu absolutně bez rizika, protože v Evropě - a tím méně v České republice - je veřejnost zřídka ochotná podporovat finanční požadavky vojáků.

Ministr Tvrdík tím zdůvodnil svůj odchod z funkce, čímž vytvořil prostor pro nástup dalšího novopečeného civilisty, M. Kostelky. Současné probíhající revize reformy české armády zdůvodňovaná změněným finančním podmínkám ale nastoluje otázky, zda byla původní Tvrdíkova verze vůbec reálná vzhledem k jím předpokládanému finančnímu rámci?

Vojáci si sice zvykli, že plánují proto, aby mohli improvizovat a povýšili v České republice tento zvyk na systém, ale připravovaný rozsah revize reformy spíše dává za pravdu kritikům, kteří za nereálnou považovali už Tvrdíkovu vizi.

Nejenom nedostatek peněz a chyby při plánování jsou hrozbami pro úspěšné ukončení reformy. V rámci české armády a skomírajícího vojensko-průmyslového komplexu existují různě orientované skupiny prosazující vlastní názory a zájmy, jejichž vznik sahá hluboko do 90. let a možná i dříve.

Jednou z nejvlivnějších byla takzvaná "tanková lobby", která měla velmi ambiciózní a nereálné plány v oblasti modernizace tanků a jejich následného možného exportu.

Miroslav Kostelka nedávno ostatně uvedl, že: "Žádná technika, která není v

PŘÍLOHY

používání armády, není prodejná na mezinárodních trzích. Proto je budeme používat. Nevěříme, že je budeme nasazovat někde do misí a ve střednědobém horizontu nevěříme, že je použijeme pro obranu tohoto teritoria."  (ČTK 10.7.2003)

Jeho postoj je nesporně realistický. Bylo aby ale vhodné upřesnit, kde bere víru, že námi modernizované tanky bude někdo kupovat? Podobných a mnohem úspěšnějších projektů běží ve světě více, konkurence je ostrá a trh omezený.

Státy, které by měly zájem o tyto tanky buď většinou nemají peníze, jsou embargované mezinárodním společenstvím a nebo jsou politicky nepřijatelné.

Druhou významnou lobby je letecká. Jak jinak, než vlivem letecké lobby si lze vysvětlit například program L-159? Armáda zčista jasna po revizi reformy vystačí s 18 stroji místo 72, přičemž návratnost projektu se pohybuje někde kolem 200 prodaných letadel a více.

Tak jako v případě modernizace tanků i u lehkého bitevníku hrozí prohospodaření značných finančních prostředků, které budou při reformě armády chybět. Tyto projekty a mnoho dalších byly započaty ještě před zahájením reformy, to ale neznamená, že nemohly být v zárodcích reformy revidovány. Finanční ztráty mohly být menší, jakkoli nikoli nulové.

Komplexní řešení problémů armády a vojensko civilních vztahů v České republice je dle autora jediné a není vůbec jednoduché. Politici by se měli snažit proniknout do armádních záležitostí, získat určitou reálnou kvalifikaci, přestat pouze realizovat doporučení vojenských odborníků (občas vzájemně se vylučující)  a snažit se o vlastní posouzení problémů dnešní armády.

Nikdo totiž není neomylný a nestačí pouze probíhající procesy sledovat a přebírat za ně politickou zodpovědnost, je nutné je i řídit a kontrolovat. V demokracii je běžné střetávání vojenských skupin v rámci demokratického procesu a existence různých lobby uvnitř armády. Ve stabilizované demokracii ale mají vojenské elity zdatného protihráče u politiků, kteří se zabývají armádními záležitostmi. To ale není případ České republiky.

Další analýzy a komentáře čtěte na portále natoaktual.cz ZDE

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Bojové drony pořídíme do roku 2025, plánuje náčelník štábu Bečvář

Námořník nese na rameni bezpilotní stroj ScanEagle amerického letectva. Váží...

Česká armáda chce mít do roku 2025 kromě průzkumných bezpilotních strojů také bojové drony schopné nést výzbroj. Na...

Ohrozila nás ruská stíhačka, tvrdí posádka amerického hlídkového stroje

Hlídkový  P8 Poseidon je vyvinut z civilního stroje Boeing 737.

Ruský bojový letoun Su-30 nebezpečným manévrem ohrozil americký námořní hlídkový letoun nad Černým mořem, tvrdí...

Prezidentští kandidáti budou debatovat o bezpečnosti a zahraniční politice

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti a zahraniční politice

Obrana, bezpečnost a zahraniční politika budou tématy veřejné debaty prezidentských kandidátů v úterý 12. prosince....Najdete na iDNES.cz