Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak chtěli „hráči“ shrábnout 30 milionů

  1:00aktualizováno  1:00
Tajemník premiérů Doležel, starosta Péťa (ČSSD) a ministerský úředník Miloslav Řehulka si říkali "Hráči". Policie je podezřívá z vydírání a podvodu. Jeho část nahrál na skrytou kameru reportér TV Nova. Plán byl jednoduchý, zradil jediný nezkorumpovaný článek - architekt Říčař.

"Probíhají výslechy podezřelých, zatím nebyli z ničeho obviněni," řekla ve středu mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Blanka Kosinová.

Hlavou "Hráčů" byl podle Novy starosta Budišova Péťa. Údajně vymyslel podvod, jak zneužít dotace Evropské unie na opravu zámku v Budišově. Opravu měla zajistit Péťova firma Bono Publico a kromě jejích zdrojů na ni bylo přislíbeno i 45 milionů korun z evropských peněz.

Zámek se měl přeměnit na luxusní hotel. Stavební povolení bylo podle Simony Šedivé z budišovského stavebního úřadu vydané v červenci, začít se mělo někdy na podzim.

Plán byl jednoduchý: Stavební firmy by zámek opravily levněji, než bylo v projektu, a zbylé peníze z Bruselu by "shrábli" Doležel a spol. Mohlo jim zůstat až 30 milionů korun.

Doležel zvaný "Zdenál" podle reportáže Novy plnil funkci "bezpečnostního poradce" a měl vytvářet tlak na potřebné lidi. S Péťou se znal přes třicet let.

Podezřelé "zradil" stavař
Na připravovaný podvod se přišlo mimo jiné proto, že ho prohlédl Marek Říčař, architekt najatý na opravu.

"Stával jsem se součástí systému, který korumpuje všechny, kteří se na cestě k dotaci vyskytli," řekl architekt reportérům pořadu Novy Na vlastní oči.

Říčař se na jaře nejprve svěřil tehdejšímu ministrovi pro místní rozvoj Radku Martínkovi, který ho poslal na policii, a poté vše pověděl i redaktorům Novy.

Ti do celé skupiny "propašovali" svého muže Aleše Vébra, který vše nahrával na skrytou kameru. Naoko vystupoval jako možný zprostředkovatel úplatků pro úředníky.

Aby nevzbudil podezření, vzal od starosty i honorář. Péťa je na skryté kameře zaznamenán, jak Vébrovi říká: "My musíme nasypat tomu úředníkovi." Jindy se zase svěří s tím, že se "ztratí dva miliony".

Protože se architekt Říčař stále více vzpouzel podílet na plánovaném podvodu, začali mu Doležel a spol. vyhrožovat násilím.

"Zadržení jsou podezřelí z vydírání jedné osoby a z nezákonných postupů při čerpání finančních prostředků z evropských fondů," potvrdila už v úterý Kosinová.

Exministr: Nepovedlo by se to
Exministr pro místní rozvoj Radko Martínek si však dodnes myslí, že celý podvod nešlo dotáhnout do úspěšného konce, protože by na něj přišli kontroloři ministerstva, i kdyby celou věc nevyšetřovala policie.

Prostě by porovnali proplacené faktury s tím, co se reálně na rekonstrukci budovy udělalo. "Udělení dotace jsem nezarazil, protože ji zpochybnilo jen jedno tvrzení, a navíc jsem věděl, že to vyšetřuje policie," vysvětlil Martínek, dnes poslanec za ČSSD.

Zatčení třetího muže, Miloslava Řehulky, nesouvisí s jeho prací na ministerstvu zemědělství, ale s blízkým vztahem k Doleželovi. "Dříve, než u nás pracoval, byl zástupcem vedoucího sekretariátu vlády Zdeňka Doležela," potvrdil mluvčí ministerstva zemědělství Hugo Roldan.

Jaká byla Řehulkova role v údajném komplotu, není dosud úplně jasné. Doležel všechna nařčení podle svého právníka Filipa Prince popírá. "Obviněn dosud nebyl," potvrdil ve středu večer Princ.

Nejpozději ve čtvrtek musí žalobkyně pro trojici mužů navrhnout vazbu, nebo je propustit.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Při pádu lávky v Troji se zranili dva spolupracovníci radnice Prahy 6

Dělníci začali s demontáží lávky v pražské Troji (7.12.2017)

Čtyři lidé zranění při pádu trojské lávky jsou stále v nemocnici. Podle nových zjištění se v případě dvou zraněných...

Řidič se otáčel a nedával pozor, při nehodě se zranili tři lidé

Nehodu v nejdecké Nádražní ulici způsobil řidič hondy, který se otáčel na...

Nepozornost při otáčení na s ilnici se vymstila řidiči na Karlovarsku. Způsobil dopravní nehodu, při které se zranili...

Ženy zvonily v noci na kamarádku, rozzuřený soused jim dal pěstí

(Ilustrační snímek)

Na agresivního souseda narazily dvě mladé ženy, které šly uprostřed noci v Karlových Varech za svou kamarádkou. Jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz