Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Niall Ferguson: Je čas chystat se na čínský světový řád?

  7:49aktualizováno  7:49
Západní společnost si myslí, že čínské úvěry jsou řešením všech jejích problémů. Jenomže důvodem, proč nejlidnatější země světa prosperuje, je tvrdá práce. Dokonce tak tvrdá, že si to ani neumíme představit. A stejné výkony budou čekat i od nás, píše známý britský historik skotského původu v nedělníku Sunday Times.

DRAK. Spal pět set let, pak všechno stihl za třicet roků. | foto: Reuters

Niall Ferguson

Britský historik Niall Ferguson

Britský historik Niall Campbell Douglas Ferguson (narozen
18. dubna 1964 v Glasgow) je profesorem na Harvardově univerzitě. Většina jeho prací, jež v západní Evropě vzbudily nebývalý zájem, je věnována hospodářským a sociálním dějinám 19. a 20. století. Je specialistou na problematiku hyperinflace a kolonialismu.

V roce 2004 jej magazín Time zařadil mezi stovku nejvlivnějších osobností planety. Píše sloupky pro Newsweek a pracuje na životopisu Henryho Kissingera.

Británii opustil znechucen kvůli zájmu bulváru o jeho soukromí. Před několika lety se rozvedl, a poté se oženil se Somálkou Ayaan Hirsí Alí, na níž je vyhlášena fatwa za film Podřízení, kritizující postavení žen v islámské společnosti.

Není pochyb, že Čína má našlápnuto k tomu, aby se stala nejsilnější ekonomikou planety. Obdobná transformace ekonomicky slabé, byť lidnaté země v supervelmoc se nikdy v dějinách neodehrála v tak krátkém čase. "Jakoby se celá průmyslová revoluce směstnala do třiceti let," píše historik. Čína vyváží prakticky do všech zemí světa a čínské firmy investují globálně.

"Jako profesor jsem denně svědkem, jak moji britští a američtí studenti prohrávají s čínskými spolužáky. Svému synovi proto říkávám: na každého jako jsi ty, připadá osmadvacet inteligentních čínských studentů, kteří by také chtěli to, co máš ty za samozřejmé – život v luxusu a bezstarostnosti. Oni však pracují dvakrát víc než ty."

Jak bude vypadat 21. století?

Čínská transformace nakonec ovlivní všechny. Evropa v uplynulých měsících poníženě prosila Peking o pomoc s dluhovou krizí, a západní státy se předhánějí  v pobídkách čínským investorům. Je to šokující, uvážíme-li, že před pěti sty lety začal Západ předhánět tehdejší císařskou Čínu coby jednu z nejbohatších zemí planety. Záměna rolí je naprostá, míní historik.

Klíčovou otázkou 21. století podle něj je, jak bude vypadat svět ovlivňovaný Čínou. Vyčerpá se čínský drak nynějším prudkým růstem a stáhne se? Bude hybridní systém komunismu a kapitalismu fungovat? A dokáže tamní sílící střední třída prolomit nomenklaturní kontrolu společnosti? Bude Čína aspirovat na světovládu, nebo bude míst co dělat sama se sebou?

Záchrana luxusních značek

Naše budoucnost je s Čínou propojena tak, jak to bylo ještě před deseti lety nemyslitelné. A nejde jen o levný čínský dovoz. Pro Západ je životně nutné začít vyvážet opačným směrem. Do roku 2020 se bude Čína podílet na světové spotřebě plnými 22 procenty. Firmy jako Nike, Starbucks a Procter&Gamble dělají vše pro to, aby na čínském trhu prorazily. Už dnes totiž zachraňuje luxusní značky jako Gucci a Louis Vuitton.

V čínských továrnách se vyrábí asi 80 procent světové produkce hraček

ODKUD MÁME HRAČKY. V čínských továrnách se vyrábí asi 80 procent světové produkce hraček

Otázka zní: Co za to? V rozvojovém světě Peking zavádí své pořádky: dlouhé hodiny tvrdé a špatně placené práce. "Jak dlouho to potrvá, než začne stejné standardy vnucovat i Západu?", ptá se profesor. Kdysi byl motorem vývoje Západ a v Číně stály levné montovny. Neobrátí se toto pořadí? Máme se bát Číny, která se prosadí na světovém kolbišti, anebo je větším nebezpečím superstát, který neuspěje a jeho ekonomické potíže s sebou strhnou i celý zadlužený Západ?

Nixonovo proroctví

Před 40 lety, v roce 1972, pronesl americký prezident Richard Nixon téměř prorocká slova:  "Představte si, že na asijském kontinentě prosadíte fungující a snesitelný politický systém. Dobrotivý Bože, takovou zemi už nikdo nezastaví. Z 800 milionů Číňanů může být přední světová velmoc." Dnes se jeho slova splnila s tím rozdílem, že Číňanů jsou 1,3 miliardy. Přitom před čtyřiceti lety měla tato obrovská země menší ekonomiku než Británie. Dnes je pětkrát větší, a v roce 2016 podle ekonomických analytiků předběhne svým výkonem i USA.

Růst Číny má v sobe pro nás samozřejmě hodně pozitivního. Aspoň část gigantických investic doputuje k západním firmám. Se více než třemi biliony dolarů měnových rezerv je největším investorem planety. Udrží však tempo rozvoje?

Dva Římy za týden

Třicetipatrový hotel v čínském městě Čchang-ša.

TEMPO. Na serveru YouTube je k vidění 30patrový hotel ve městě Čchang-ša. Vyrostl za chvíli.

K obrovským potížím Ameriky stačila v roce 2008 prasklá realitní bublina, právě taková, jaká se nafukuje v dnešní Číně. Každé dva týdny tam vyroste město velikosti Říma. V posledních dnech jsou patrné stále varovnější signály, že tento stav může skončit.

Čína prodělal obrovský vývoj – z rovnostářské země, kde byli nemajetní i někteří vysocí straničtí činitelé, se stala zemí s největšími kontrasty. V příjmu na hlavu je stále ještě na 86. místě na světě. Má sice 95 dolarových miliardářů, ale 150 milionů Číňanů, zejména na venkově, žije v přepočtu z padesátikoruny na týden. Také politika jednoho dítěte vytvořila obrovské demografické problémy. Na 100 žen připadá 123 mužů a populace začíná dramaticky stárnout. Možná zestárne dřív, než stačí zbohatnout.

Nedostatek surovin, vody i čistého vzduchu

Kritika pořadu

Televizní série Čína – triumf a těžkosti na britské stanici Channel Four, k níž je tento text úvodem, klade podle kritiků strhující otázky, ale příliš působí jako úvod do problematiky pro začátečníky. Ferguson i v předchozích sériích o kapitalismu a imperialismu působil dojmem, že podceňuje posluchače a vysvětluje jim věci, které dávno vědí. Jakoby ztrácel schopnost prezentovat skutečně provokativní myšlenky a opakoval samé známé věci. Doufejme, že se jeho "Čína pro začátečníky" zlepší, napsal kritik John Dugdale.

Ekologické důsledky růstu jsou také fatální. Dvacet procent světové populace obývá pouze osm procent obdělávatelné půdy, kterou navíc bezohledně ukrajuje stavební boom. Do roku 2035 bude Čína spotřebovávat pětinu světové energie. Nemá přitom dostatek vody, surovin a musí expandovat, aby růst udržela. Pomáhá si tudíž "rekolonizací Afriky", a právě pohled do zahraničí ukazuje, jak čínská správa zahraničních teritorií vypadá.

Dobrým příkladem je Zambie. Měděné doly ve městě Luanshya koupili čínští investoři během recese v roce 2009 za babku, a následný růst cen se jim skvěle vyplatil. V dolech se pracuje sedm dní v týdnu 24 hodin denně, a 30 zambijských horníků vytěží ročně až tři tisíce tun mědi. Na čínské podnikatele dnes narazíme na celém světě, od Brazílie po Kambodžu. Do ciziny nejdou jen pracovat – vědí, že tam stráví zbytek života. "Není to začátek světové expanze?," ptá se opatrně historik.

Je to začátek nového impéria? Nevíme

Ferguson je konzervativní politolog, napsal několik knih o britském imperialismu a Spojeným státům vytýká nedostatek "imperiální výdrže". Proto ho logicky zajímá, zda také Čína nebuduje nové impérium. Oficiální odpověď zní: ne. Je to komunistická, nikoli imperialistická země. Jen v Zambii proinvestovali Číňané miliardy dolarů, postavili stadiony a staré britské imperiální sídlo proměnili v badmintonová hřiště. Možná je kus pravdy na tom, že chtějí pomáhat. Ale to říkají všechna impéria.

Pauzu na oběd tráví mnoho čínských dělníků krátkým odpočinkem

TVRDÁ PRÁCE. Pauzu na oběd tráví mnoho čínských dělníků krátkým odpočinkem

Pravda je, že čínští inženýři v Lusace pracují devět hodin denně, a za poslední dva roky měli tři dny dovolené. "Chcete-li vědět, proč dohánějí tak rychle Západ, zde je odpověď," píše Ferguson. Expanze má i temnější stránky. Čínští správci hovoří s otevřeným despektem o tom, že Afričané nepracují tak dobře jako krajané. "Moc se chtějí bavit, my takoví nejsme".

"Nemohu se zbavit dojmu, že pokud se čínský vliv v planetárním měřítku zvýší, řeknou to nakonec o nás všech. V Africe zaměstnali dělníky tam, kde nebyly pracovní příležitosti dlouhé dekády. Ale platí málo, velmi málo – průměrný měsíční plat činí v přepočtu 1600 korun měsíčně. To by měli vědět všichni, kdo toužebně vyhlížejí čínský kapitál.  Pokud jejich peníze zachrání naši ekonomiku, budeme pracovat tak jako oni, za tak málo jako oni," končí článek Niall Ferguson.

Překlad: Rostislav MatulíkZPRÁVY: Ministr kultury podepsal smlouvu na odkup vepřína v Letech za 450 milkionůHlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...Najdete na iDNES.cz