Niall Ferguson: Je čas chystat se na čínský světový řád?

  7:49
Západní společnost si myslí, že čínské úvěry jsou řešením všech jejích problémů. Jenomže důvodem, proč nejlidnatější země světa prosperuje, je tvrdá práce. Dokonce tak tvrdá, že si to ani neumíme představit. A stejné výkony budou čekat i od nás, píše známý britský historik skotského původu v nedělníku Sunday Times.

DRAK. Spal pět set let, pak všechno stihl za třicet roků. | foto: Reuters

Niall Ferguson

Britský historik Niall Ferguson

Britský historik Niall Campbell Douglas Ferguson (narozen
18. dubna 1964 v Glasgow) je profesorem na Harvardově univerzitě. Většina jeho prací, jež v západní Evropě vzbudily nebývalý zájem, je věnována hospodářským a sociálním dějinám 19. a 20. století. Je specialistou na problematiku hyperinflace a kolonialismu.

V roce 2004 jej magazín Time zařadil mezi stovku nejvlivnějších osobností planety. Píše sloupky pro Newsweek a pracuje na životopisu Henryho Kissingera.

Británii opustil znechucen kvůli zájmu bulváru o jeho soukromí. Před několika lety se rozvedl, a poté se oženil se Somálkou Ayaan Hirsí Alí, na níž je vyhlášena fatwa za film Podřízení, kritizující postavení žen v islámské společnosti.

Není pochyb, že Čína má našlápnuto k tomu, aby se stala nejsilnější ekonomikou planety. Obdobná transformace ekonomicky slabé, byť lidnaté země v supervelmoc se nikdy v dějinách neodehrála v tak krátkém čase. "Jakoby se celá průmyslová revoluce směstnala do třiceti let," píše historik. Čína vyváží prakticky do všech zemí světa a čínské firmy investují globálně.

"Jako profesor jsem denně svědkem, jak moji britští a američtí studenti prohrávají s čínskými spolužáky. Svému synovi proto říkávám: na každého jako jsi ty, připadá osmadvacet inteligentních čínských studentů, kteří by také chtěli to, co máš ty za samozřejmé – život v luxusu a bezstarostnosti. Oni však pracují dvakrát víc než ty."

Jak bude vypadat 21. století?

Čínská transformace nakonec ovlivní všechny. Evropa v uplynulých měsících poníženě prosila Peking o pomoc s dluhovou krizí, a západní státy se předhánějí  v pobídkách čínským investorům. Je to šokující, uvážíme-li, že před pěti sty lety začal Západ předhánět tehdejší císařskou Čínu coby jednu z nejbohatších zemí planety. Záměna rolí je naprostá, míní historik.

Klíčovou otázkou 21. století podle něj je, jak bude vypadat svět ovlivňovaný Čínou. Vyčerpá se čínský drak nynějším prudkým růstem a stáhne se? Bude hybridní systém komunismu a kapitalismu fungovat? A dokáže tamní sílící střední třída prolomit nomenklaturní kontrolu společnosti? Bude Čína aspirovat na světovládu, nebo bude míst co dělat sama se sebou?

Záchrana luxusních značek

Naše budoucnost je s Čínou propojena tak, jak to bylo ještě před deseti lety nemyslitelné. A nejde jen o levný čínský dovoz. Pro Západ je životně nutné začít vyvážet opačným směrem. Do roku 2020 se bude Čína podílet na světové spotřebě plnými 22 procenty. Firmy jako Nike, Starbucks a Procter&Gamble dělají vše pro to, aby na čínském trhu prorazily. Už dnes totiž zachraňuje luxusní značky jako Gucci a Louis Vuitton.

ODKUD MÁME HRAČKY. V čínských továrnách se vyrábí asi 80 procent světové produkce hraček

Otázka zní: Co za to? V rozvojovém světě Peking zavádí své pořádky: dlouhé hodiny tvrdé a špatně placené práce. "Jak dlouho to potrvá, než začne stejné standardy vnucovat i Západu?", ptá se profesor. Kdysi byl motorem vývoje Západ a v Číně stály levné montovny. Neobrátí se toto pořadí? Máme se bát Číny, která se prosadí na světovém kolbišti, anebo je větším nebezpečím superstát, který neuspěje a jeho ekonomické potíže s sebou strhnou i celý zadlužený Západ?

Nixonovo proroctví

Před 40 lety, v roce 1972, pronesl americký prezident Richard Nixon téměř prorocká slova:  "Představte si, že na asijském kontinentě prosadíte fungující a snesitelný politický systém. Dobrotivý Bože, takovou zemi už nikdo nezastaví. Z 800 milionů Číňanů může být přední světová velmoc." Dnes se jeho slova splnila s tím rozdílem, že Číňanů jsou 1,3 miliardy. Přitom před čtyřiceti lety měla tato obrovská země menší ekonomiku než Británie. Dnes je pětkrát větší, a v roce 2016 podle ekonomických analytiků předběhne svým výkonem i USA.

Růst Číny má v sobe pro nás samozřejmě hodně pozitivního. Aspoň část gigantických investic doputuje k západním firmám. Se více než třemi biliony dolarů měnových rezerv je největším investorem planety. Udrží však tempo rozvoje?

Dva Římy za týden

TEMPO. Na serveru YouTube je k vidění 30patrový hotel ve městě Čchang-ša. Vyrostl za chvíli.

K obrovským potížím Ameriky stačila v roce 2008 prasklá realitní bublina, právě taková, jaká se nafukuje v dnešní Číně. Každé dva týdny tam vyroste město velikosti Říma. V posledních dnech jsou patrné stále varovnější signály, že tento stav může skončit.

Čína prodělal obrovský vývoj – z rovnostářské země, kde byli nemajetní i někteří vysocí straničtí činitelé, se stala zemí s největšími kontrasty. V příjmu na hlavu je stále ještě na 86. místě na světě. Má sice 95 dolarových miliardářů, ale 150 milionů Číňanů, zejména na venkově, žije v přepočtu z padesátikoruny na týden. Také politika jednoho dítěte vytvořila obrovské demografické problémy. Na 100 žen připadá 123 mužů a populace začíná dramaticky stárnout. Možná zestárne dřív, než stačí zbohatnout.

Nedostatek surovin, vody i čistého vzduchu

Kritika pořadu

Televizní série Čína – triumf a těžkosti na britské stanici Channel Four, k níž je tento text úvodem, klade podle kritiků strhující otázky, ale příliš působí jako úvod do problematiky pro začátečníky. Ferguson i v předchozích sériích o kapitalismu a imperialismu působil dojmem, že podceňuje posluchače a vysvětluje jim věci, které dávno vědí. Jakoby ztrácel schopnost prezentovat skutečně provokativní myšlenky a opakoval samé známé věci. Doufejme, že se jeho "Čína pro začátečníky" zlepší, napsal kritik John Dugdale.

Ekologické důsledky růstu jsou také fatální. Dvacet procent světové populace obývá pouze osm procent obdělávatelné půdy, kterou navíc bezohledně ukrajuje stavební boom. Do roku 2035 bude Čína spotřebovávat pětinu světové energie. Nemá přitom dostatek vody, surovin a musí expandovat, aby růst udržela. Pomáhá si tudíž "rekolonizací Afriky", a právě pohled do zahraničí ukazuje, jak čínská správa zahraničních teritorií vypadá.

Dobrým příkladem je Zambie. Měděné doly ve městě Luanshya koupili čínští investoři během recese v roce 2009 za babku, a následný růst cen se jim skvěle vyplatil. V dolech se pracuje sedm dní v týdnu 24 hodin denně, a 30 zambijských horníků vytěží ročně až tři tisíce tun mědi. Na čínské podnikatele dnes narazíme na celém světě, od Brazílie po Kambodžu. Do ciziny nejdou jen pracovat – vědí, že tam stráví zbytek života. "Není to začátek světové expanze?," ptá se opatrně historik.

Je to začátek nového impéria? Nevíme

Ferguson je konzervativní politolog, napsal několik knih o britském imperialismu a Spojeným státům vytýká nedostatek "imperiální výdrže". Proto ho logicky zajímá, zda také Čína nebuduje nové impérium. Oficiální odpověď zní: ne. Je to komunistická, nikoli imperialistická země. Jen v Zambii proinvestovali Číňané miliardy dolarů, postavili stadiony a staré britské imperiální sídlo proměnili v badmintonová hřiště. Možná je kus pravdy na tom, že chtějí pomáhat. Ale to říkají všechna impéria.

TVRDÁ PRÁCE. Pauzu na oběd tráví mnoho čínských dělníků krátkým odpočinkem

Pravda je, že čínští inženýři v Lusace pracují devět hodin denně, a za poslední dva roky měli tři dny dovolené. "Chcete-li vědět, proč dohánějí tak rychle Západ, zde je odpověď," píše Ferguson. Expanze má i temnější stránky. Čínští správci hovoří s otevřeným despektem o tom, že Afričané nepracují tak dobře jako krajané. "Moc se chtějí bavit, my takoví nejsme".

"Nemohu se zbavit dojmu, že pokud se čínský vliv v planetárním měřítku zvýší, řeknou to nakonec o nás všech. V Africe zaměstnali dělníky tam, kde nebyly pracovní příležitosti dlouhé dekády. Ale platí málo, velmi málo – průměrný měsíční plat činí v přepočtu 1600 korun měsíčně. To by měli vědět všichni, kdo toužebně vyhlížejí čínský kapitál.  Pokud jejich peníze zachrání naši ekonomiku, budeme pracovat tak jako oni, za tak málo jako oni," končí článek Niall Ferguson.

Překlad: Rostislav Matulík

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

V Baltimoru obří loď zbořila dálniční most. Selhal motor, kolos byl neovladatelný

26. března 2024  8:17,  aktualizováno  27.3 1:10

Aktualizujeme V Baltimoru na východním pobřeží Spojených států se v pondělí zřítil čtyřproudový silniční most, do...

Střelba, výbuchy a požár. Ozbrojenci zabili na okraji Moskvy přes 62 lidí

22. března 2024  18:41,  aktualizováno  23.3

Přímý přenos Nejméně 62 mrtvých, včetně dětí, a 146 zraněných si vyžádal ozbrojený útok v koncertním centru na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Agrofertu kontrolují kalhotky, zda tam zaměstnankyně nemají řízek, řekl Babiš

20. března 2024  17:05

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci popřel, že by v holdingu Agrofert byli...

K útoku u Moskvy se hlásí Islámský stát, teroristé prchli v bílém renaultu

22. března 2024  22:04,  aktualizováno  23.3 7:01

K zodpovědnosti za útok v Krasnogorsku u Moskvy se na ruské sociální síti Telegram přihlásila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Ukrajinci to nebyli.“ Islámský stát ukázal video z masakru u Moskvy

24. března 2024  14:47,  aktualizováno  17:17

Islámský stát (IS) prostřednictvím zpravodajské agentury Al-Amaq zveřejnil video z pátečního útoku...

Česká muniční iniciativa je mistrovskou ukázkou psychologické operace, chválí Ukrajinci

28. března 2024  8:38

Podle ukrajinské agentury Unian je české shánění munice pro Ukrajinu mistrovskou ukázkou...

Na Česko nebo Pobaltí nezaútočíme, řekl Putin. Zaměří se na F-16 na Ukrajině

28. března 2024  7:38,  aktualizováno  8:26

Diktátor Vladimir Putin řekl na setkání s vojenskými piloty ve Tveru, že Rusko nemá zájem o...

Postřílím vás, řval na lidi ozbrojený opilec v Chebu. Zadržela ho policie

28. března 2024  8:26

Na náměstí v Chebu se ve středu odpoledne pohyboval opilý muž se zbraní a vyhrožoval lidem, že je...

Případné změny v návrhu důchodové reformy by Jurečka dělal až v parlamentu

28. března 2024  5:55,  aktualizováno  8:20

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL počítá s tím, že jeho návrh důchodové...

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...