Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak Bém „vyfasoval“ Jančíka

  10:21aktualizováno  10:21
Vysokou cenu zaplatil Pavel Bém za své zvolení šéfem pražské ODS. Už zřejmě nebude primátorem. Je zavázaný kontroverznímu Milanu Jančíkovi. A zdánlivě odepsaného starostu Prahy 5 Jančíka má v týmu, který má v příštím roce vyhrát hned troje volby. To všechno zaplatil za to, aby si alespoň dva roky podržel minimální vliv na dění v Praze.

Starosta Prahy 5 Milan Jančík. | foto: Robert RambousekMF DNES

Hrozilo mu totiž, že skončí jako jeho předchůdce Jan Bürgermeister - ten se stal poslancem, postupně přišel o funkce v pražské komunální politice i straně a dnes si na něj málokdo vzpomene. A Bém prostě chce mít vliv na směřování Prahy, navíc úplným vyklizením pozic by nejsilnější buňku ODS v zemi přenechal těm, kteří se nebrání spolupráci s Mirkem Topolánkem.

Fenomén Jančík a Hrdlička

Znovuzvolení Béma mělo několik strůjců, kteří uzavřeli s primátorem jednoduché dohody.

Kupříkladu vlivný člen ODS a podnikatel Tomáš Hrdlička, ovládající silnou organizaci v Praze 10, za své hlasy chtěl, aby Bém opustil po zvolení poslancem na jaře magistrát. A se sháněním hlasů pro Béma se podle očitých svědků na úterním sněmu opravdu snažil. "Už před sněmem bylo víc a víc pravděpodobné, že na tuhle dohodu Bém přistoupí," říká vlivný člen pražské ODS.

A je tu Milan Jančík - starosta Prahy 5 několikrát vyšetřovaný policií, který propadl v komunálních volbách a až zákulisní pomoc Béma ho v roce 2006 posadila do starostenské židle. Ten sehnal hlasy za to, že získá místopředsednický post a s ním i velký vliv na sestavování volebních kandidátek.

Do hlasovací mašiny pak ještě přilili potřebný benzin Tomáš Chalupa a jeho a Bémova Praha 6, radní Jiří Janeček s Prahou 11 a taky Pavel Klega. Ten vyjednával o podpoře s oběma kandidáty, nakonec se přiklonil na Bémovu stranu a stal se 1.místopředsedou. Skutečným vítězem se však stal nově zvolený místopředseda Milan Jančík.

Ten se z mrtvolného stavu probíral už zhruba od jara, aby v úterý ožil zcela. "Asi jsem fešák," komentoval rozpustile fakt, že získal nejvíce hlasů ze všech kandidátů na všechny funkce - 100. Jenže jen fešáctví k úspěchu v pražské ODS nestačí. "Jančík umí sehnat hlasy," vysvětluje zdroj z ODS, proč je starosta Prahy 5 užitečný.

Staronový šéf pražské ODS Bém:

Skloubit funkci primátora a poslance dlouhodobě nejde

Zvolení Jančíka obrovským počtem hlasů je navíc pomsta Blažkova křídla. I jeho lidé totiž hlasovali pro něj. "To je jasné, víc vynikne, že Bémovi pomohlo právě spojenectví s Jančíkem, s jehož osobou je spojena řada skandálů," řekl jeden z delegátů sněmu reportérovi iDNES.cz.

"Nevěřím, že to někdo udělal 'natruc', protože by to bylo nezodpovědné a navíc nepříliš chytré," řekl včera MF DNES Bém.

Co řeknou voliči?

Ambiciózní Bém chce nyní s týmem, ve kterém jsou jen jeho lidé, dosáhnout volebních výsledků podobných těm z minula. V roce 2006 získala ODS v metropoli 48 % ve sněmovních a 54 % v komunálních volbách. Jeho vítězství také znamená, že se prakticky vůbec nebude měnit pražská kandidátka do Sněmovny. I tu s převahou ovládli Bémovi a Jančíkovi lidé. Jenže i mezi pravověrnými voliči ODS už je slyšet, že volit stranu, v níž má opět silné slovo právě Jančík, opravdu nechtějí.

Toho se však primátor nebojí. "Jančík byl demokraticky zvolen a na postu místopředsedy není tak viditelný jako starosta Prahy 5. Jsem si mimochodem téměř jistý, že se nestane lídrem kandidátky při komunálních volbách v Praze 5," uvedl Bém.

Uškodí ODS, že má ve vedení Milana Jančíka?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 26. listopadu 2009. Anketa je uzavřena.

ano 2476

ne 96

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Pražský imám představoval méně přívětivou tvář islámu, říká arabista

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila bývalého pražského imáma Sámera Shehadeha z podpory terorismu. Spolu s ním i jeho bratra Omara, který...

Babiš nese na Hrad demisi, druhý pokus má jistý. Čeká se na sjezd ČSSD

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Po 43 dnech v úřadu podává zimní menšinová vláda Andreje Babiše demisi. Šéf ANO ji dopoledne přinese na Hrad prezidentu...

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Najdete na iDNES.cz