Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vánoce jako boj o život dcery. Úřady ji chtějí odpojit od přístrojů

  10:56aktualizováno  10:56
V duchu bezmocnosti se nesou letošní Vánoce pro americkou rodinu McMathových. Soud v Kalifornii totiž přímo na Štědrý den rozhodl, že jejich třináctiletá dcera Jahi má být odpojena od přístrojů, které ji udržují při životě. Podle lékařů u ní nastala mozková smrt, rodiče však nesouhlasí a chtějí konzultaci dalších odborníků.

Jahi byla před tragickou operací mandlí obyčejnou 13letou dívkou. | foto: Reuters

Život se rodině McMathových obrátil naruby jen před několika týdny. Jejich dcerka měla absolvovat rutinní odstranění krčních mandlí. Během operace však nastaly vážné komplikace a Jahi upadla do bezvědomí. Od té doby musí být připojena na přístroje, které jí pomáhají dýchat. Jídlo dostává prostřednictvím vyživovací trubice.

Stav Jahi se bohužel zhoršoval a 12. prosince dvojice lékařů ve znaleckém posudku konstatovala, že mozek mladé pacienty již nevykazuje žádnou aktivitu. Na základě tohoto posudku pak kalifornský soud rozhodl, že má být Jahi odpojena od přístrojů. Verdikt vynesl 24. prosince soudce Evelio Grillo a do 30. prosince dal možnost rodičům k odvolání a přezkoumání posudku.

Fotogalerie

A rodina McMathových boj o život své dcery nehodlá vzdát. Bude požadovat zrušení verdiktu soudu a převoz do jiné nemocnice.

"Náš boj bude pokračovat až do té doby, než se Jahi probudí, nebo než ji dostaneme do jiného zařízení. Nedovolíme nikomu, aby dívku odpojil od přístrojů," uvedl Jahiin strýc Omari Sealey ve vysílání televizní stanice Fox News.

"Není správné, když někdo, kdo chyboval u (operace) vašeho dítěte, hned volá koronera. Nerespektují pocity rodiny ani její práva," dodala dívčina babička Sandra Chatmanová a obvinila tak lékaře z pochybení.

Naděje na záchranu Jahi stále žije

Rodina už našla pomoc také u profesora pediatrie na univerzitě v Toledu Paula Byrneho. Advokát McMathových již požádal soudce, aby umožnil třetí posudek, jehož autorem by měl být právě Byrne. To by však mohl být problém. Právní zástupce nemocnice, ve které Jahi podstoupila zákrok, totiž tvrdí, že Byrne nemá právo do posudku zasahovat, protože není neurolog.

Rodina McMathových se na něj však obrátila kvůli tomu, že je spoluautorem knihy o mozkové smrti. V obsáhlé publikaci uvádí celou řadu argumentů, podle kterých není možné pacienta s nulovou mozkovou aktivitou prohlásit za mrtvého.

Byrne pro agenturu AP uvedl, že případ Jahi McMathové nemůže podrobně komentovat, protože dosud nenahlédl do všech lékařských záznamů. Opírá se však o fakt, že dýchací přístroj, na který je Jahi napojena, stále funguje. To je podle něj jasná známka, že je naživu. "Dýchací přístroj by na mrtvém těle nefungoval. Vtlačil by vzduch dovnitř, ale ten by nevyšel zpátky ven. Jen člověk, který je naživu, vytlačí vzduch ven," dodal Byrne.

Pokud tedy soud povolí třetí znalecký posudek, má rodina McMathových velkou naději na záchranu své dcery.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

NATO změní velitelskou strukturu, kvůli Rusku i teroristům

Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel (uprostřed), vrchní velitel...

Vojenský výbor NATO složený z náčelníků šábů jednotlivých členských zemí podpořil změny na úpravy velitelské struktury...

Unijní právo už nebude nadřazeno britským zákonům, odsouhlasili poslanci

Ilustrační snímek

Poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu ve středu v souvislosti s chystaným odchodem z Evropské unie odsouhlasili...

Jsme p*del světa, přijeďte se podívat, láká Zambie na Trumpova slova

Přehradní nádrž Kariba, která se nachází v Zambii na řece Zambezi.

Prostořeký prezident USA Donald Trump si nedávno opět nedal pozor a označil africké a další chudé státy za „p*dele...

Najdete na iDNES.cz