Jágr dal ODS 5,6 milionu korun. Volby stranu stály přes půl miliardy

  16:32aktualizováno  18:30
Mezi největšími sponzory ODS v loňském roce je nejlepší český hokejista Jaromír Jágr, který dal straně 5,6 milionu korun. Mezi výdaji největších stran za loňské volby je "na papíře" do očí bijící nepoměr. ČSSD, jejíž kampaň byla vizuálně nejmasivnější, tvrdí, že její kampaně stály jen 270 milionů korun. ODS přiznala 541,5 milionu korun.

Hokejista Jaromír Jágr patřil k největším sponzorům ODS. Straně Petra Nečase věnoval 5,6 milionu korun. | foto: ODS

ODS přitom před loňskými volbami byla na billboardech i v inzerci přítomna výrazně méně než ČSSD. "Ta suma našich volebních nákladů 270 milionů je opravdu konečná," trvá na svém místopředseda ČSSD Martin Starec. Zahrnuje podle něj jak výdaje z centrály, tak z krajských a místních organizací.

ODS, která přiznala výrazně vyšší částku, uvedla, že 213 milionů ji stála jen centrální kampaň před volbami do Sněmovny, 64 milionů centrální kampaň pro komunální a senátní volby, ale dalších téměř 270 milionů utratily kvůli trojím loňským volbám regionální organizace občanských demokratů.

Obě největší strany mají společné to, že je celková bilance hospodaření nemůže vůbec těšit. ODS připustila, že loňské hospodaření pro ni skončilo ztrátou přes 222 milionů. ČSSD ve své výroční finanční zprávě uvádí, že má půjčku od společnosti Cíl, která byla na konci roku ve výši 325 milionů. Na sjezdu mluvil místopředseda největší opoziční strany Starec o vyšší částce. "Museli jsme si ještě letos dalších 35 milionů půjčit," vysvětlil iDNES.cz.

ODS přispěli loni Bakala i tenisti Berdych a Nováček

Vůbec největším sponzorem občanských demokratů byl loni finančník Zdeněk Bakala. "V první polovině roku věnoval ODS 15 milionů korun," potvrdil iDNES.cz mluvčí strany Tomáš Bartovský. Bakala loni financoval i TOP 09 a VV.

Tomáš Berdych

Mezi významné sponzory občanských demokratů patřili i bývalý tenisový reprezentant Karel Nováček, který dal straně 2 miliony a současný nejlepší český hráč Tomáš Berdych, který věnoval 2,5 milionu korun.

Příjmy ODS byly 612 milionů korun, z toho státní příspěvek na činnost byl 152,7 milionů a státní příspěvek na úhradu volebních nákladů 105,7 milionů. Na darech strana získala 232,9 milionů korun.

Majitel Okin Group Michal Jelínek věnoval ČSSD 2,5 milionu

Mezi největšími sponzory sociální demokracie v loňském roce figuruje jediný akcionář a předseda představenstva Okin Group Michal Jelínek. "Je na služební cestě v zahraničí, bude až příští týden," uvedla jeho asistentka.

Společnost Okin Group, která sídlí v Praze, se zabývá facility managementem, což jsou komplexní služby, jejichž součástí je technická správa a údržba budov.

Poslanec a bývalý hokejista Jiří Šlégr věnoval ČSSD loni půl milionu, ještě o 240 tisíc více pak bývalý předseda ústecké krajské organizace Petr Benda.

Bohuslav Sobotka i Jiří Paroubek, tedy současný a minulý předseda strany, věnovali loni ČSSD shodně 50 tisíc korun.

Petr Benda a hokejista Jiří Šlégr (oba ČSSD) na předvolebním mítinku v Mostě. (2008)

Strana přiznává dar od muže údajně zapleteného do mezinárodního obchodu se zbraněmi

Mezi dary figuruje i částka 6,4 milionu korun, kterou věnoval straně česko-rakouský podnikatel Tomáš Melich. Peníze od něj vzbudily velkou pozornost už loni, když expředseda ČSSD Jiří Paroubek přiznal, že od Melicha strana dostala ve dvou splátkách celkem 13 milionů korun.

Už loni v květnu Paroubek oznámil, že strana si peníze od něj nenechá a dá je radši na povodně. Reagoval tak na informace, které se o Melichovi objevily. Server Aktuálně.cz napsal, že figuruje ve spisech komunistické StB jako agent ekonomické kontrarozvědky a že působil v mezinárodním obchodu se zbraněmi. Melich to kategoricky popřel a uvedl, že se o evidenci v seznamech chce soudit.

"Tento dar je věcí minulého vedení sociální demokracie, já jsem u toho nebyl," odvětil ve čtvrtek místopředseda Starec na dotaz iDNES.cz, jak bude strana s těmito penězi nakládat.

Celkové příjmy ČSSD byly podle loňské zprávy o hospodaření 718,19 milionu korun, z toho 284 milionů dostala strana ze státního rozpočtu na úhradu volebních nákladů a jako příspěvek na činnost. Dary, které dostala, činí celkem 65,8 milionu korun, z toho od vlastní firmy Cíl 30 milionů, z dalších darů je významnější ten od pražské společnosti Roxy II ve výši 2,5 milionu korun.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Dokážeme skokově ochladit Zemi, ale je to nebezpečné, varuje expert

Martin Dočkal se zabývá krajinným inženýrstvím.

Geoinženýring zná nástroje, kterými se skokově dá ovlivnit klima na naší planetě. Jeho nejtvrdší forma však může být...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

„Miliardářce“ ze směnáren šéfovali bývalí politici. Žena se zastřelila

Poslanec za hnutí ANO Bronislav Schwarz

Ve vedení firmy To & Mi z Varnsdorfu, v níž pracovala Zuzana K., která za čtyři roky podle policie protočila až 12...

Další z rubriky

Maláčová neuspěla s návrhem zvýšit životní minimum. ANO mluví o revizi dávek

Ministryně práce Jana Maláčová přichází na zasedání tripartity v Praze...

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD neuspěla s návrhem na zvýšení životního minima o 380 korun na...

Čínské firmy Huawei a ZTE jsou kybernetickou hrozbou, varuje český úřad

Sídlo firmy Huawei v Pekingu.

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost varuje před užíváním softwaru i hardwaru čínských společností...

Česko bude hlasovat v OSN proti paktu o migraci, řekl Petříček

Praha 11.12.2018, 30. výročí snídaně francouzského prezidenta Françoise...

Česko bude na Valném shromáždění OSN hlasovat proti globálnímu paktu o migraci, uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček...

Najdete na iDNES.cz