Jágr dal ODS 5,6 milionu korun. Volby stranu stály přes půl miliardy

  16:32aktualizováno  18:30
Mezi největšími sponzory ODS v loňském roce je nejlepší český hokejista Jaromír Jágr, který dal straně 5,6 milionu korun. Mezi výdaji největších stran za loňské volby je "na papíře" do očí bijící nepoměr. ČSSD, jejíž kampaň byla vizuálně nejmasivnější, tvrdí, že její kampaně stály jen 270 milionů korun. ODS přiznala 541,5 milionu korun.

Hokejista Jaromír Jágr patřil k největším sponzorům ODS. Straně Petra Nečase věnoval 5,6 milionu korun. | foto: ODS

ODS přitom před loňskými volbami byla na billboardech i v inzerci přítomna výrazně méně než ČSSD. "Ta suma našich volebních nákladů 270 milionů je opravdu konečná," trvá na svém místopředseda ČSSD Martin Starec. Zahrnuje podle něj jak výdaje z centrály, tak z krajských a místních organizací.

ODS, která přiznala výrazně vyšší částku, uvedla, že 213 milionů ji stála jen centrální kampaň před volbami do Sněmovny, 64 milionů centrální kampaň pro komunální a senátní volby, ale dalších téměř 270 milionů utratily kvůli trojím loňským volbám regionální organizace občanských demokratů.

Obě největší strany mají společné to, že je celková bilance hospodaření nemůže vůbec těšit. ODS připustila, že loňské hospodaření pro ni skončilo ztrátou přes 222 milionů. ČSSD ve své výroční finanční zprávě uvádí, že má půjčku od společnosti Cíl, která byla na konci roku ve výši 325 milionů. Na sjezdu mluvil místopředseda největší opoziční strany Starec o vyšší částce. "Museli jsme si ještě letos dalších 35 milionů půjčit," vysvětlil iDNES.cz.

ODS přispěli loni Bakala i tenisti Berdych a Nováček

Vůbec největším sponzorem občanských demokratů byl loni finančník Zdeněk Bakala. "V první polovině roku věnoval ODS 15 milionů korun," potvrdil iDNES.cz mluvčí strany Tomáš Bartovský. Bakala loni financoval i TOP 09 a VV.

Tomáš Berdych

Mezi významné sponzory občanských demokratů patřili i bývalý tenisový reprezentant Karel Nováček, který dal straně 2 miliony a současný nejlepší český hráč Tomáš Berdych, který věnoval 2,5 milionu korun.

Příjmy ODS byly 612 milionů korun, z toho státní příspěvek na činnost byl 152,7 milionů a státní příspěvek na úhradu volebních nákladů 105,7 milionů. Na darech strana získala 232,9 milionů korun.

Majitel Okin Group Michal Jelínek věnoval ČSSD 2,5 milionu

Mezi největšími sponzory sociální demokracie v loňském roce figuruje jediný akcionář a předseda představenstva Okin Group Michal Jelínek. "Je na služební cestě v zahraničí, bude až příští týden," uvedla jeho asistentka.

Společnost Okin Group, která sídlí v Praze, se zabývá facility managementem, což jsou komplexní služby, jejichž součástí je technická správa a údržba budov.

Poslanec a bývalý hokejista Jiří Šlégr věnoval ČSSD loni půl milionu, ještě o 240 tisíc více pak bývalý předseda ústecké krajské organizace Petr Benda.

Bohuslav Sobotka i Jiří Paroubek, tedy současný a minulý předseda strany, věnovali loni ČSSD shodně 50 tisíc korun.

Petr Benda a hokejista Jiří Šlégr (oba ČSSD) na předvolebním mítinku v Mostě. (2008)

Strana přiznává dar od muže údajně zapleteného do mezinárodního obchodu se zbraněmi

Mezi dary figuruje i částka 6,4 milionu korun, kterou věnoval straně česko-rakouský podnikatel Tomáš Melich. Peníze od něj vzbudily velkou pozornost už loni, když expředseda ČSSD Jiří Paroubek přiznal, že od Melicha strana dostala ve dvou splátkách celkem 13 milionů korun.

Už loni v květnu Paroubek oznámil, že strana si peníze od něj nenechá a dá je radši na povodně. Reagoval tak na informace, které se o Melichovi objevily. Server Aktuálně.cz napsal, že figuruje ve spisech komunistické StB jako agent ekonomické kontrarozvědky a že působil v mezinárodním obchodu se zbraněmi. Melich to kategoricky popřel a uvedl, že se o evidenci v seznamech chce soudit.

"Tento dar je věcí minulého vedení sociální demokracie, já jsem u toho nebyl," odvětil ve čtvrtek místopředseda Starec na dotaz iDNES.cz, jak bude strana s těmito penězi nakládat.

Celkové příjmy ČSSD byly podle loňské zprávy o hospodaření 718,19 milionu korun, z toho 284 milionů dostala strana ze státního rozpočtu na úhradu volebních nákladů a jako příspěvek na činnost. Dary, které dostala, činí celkem 65,8 milionu korun, z toho od vlastní firmy Cíl 30 milionů, z dalších darů je významnější ten od pražské společnosti Roxy II ve výši 2,5 milionu korun.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

Je nás pět až deset procent, řekla Šlechtová k manželství gayů a leseb

Exministryně obrany Karla Šlechtová

Páry homosexuálů se dočkaly. Ve Sněmovně začal souboj o to, zda i gayové a lesby budou moci uzavřít manželství. Zatím...

Další z rubriky

Učitelé prchají ze škol, protože jim chybí volnost, zjistila fakulta

Ilustrační snímek

Za jakých podmínek zůstanou mladí učitelé ve školství? Podle výzkumu odborníků z Pedagogické fakulty Masarykovy...

Je nás pět až deset procent, řekla Šlechtová k manželství gayů a leseb

Exministryně obrany Karla Šlechtová

Páry homosexuálů se dočkaly. Ve Sněmovně začal souboj o to, zda i gayové a lesby budou moci uzavřít manželství. Zatím...

Monarchie je mrtvá, ať žije republika. Před 100 lety poprvé zasedl parlament

Karel Kramář vychází ze Sněmovny po ustavující schůzi Národního shromáždění....

Dne 14. listopadu 1918 bere Karel Kramář do ruky zvonec a zahajuje první zasedání prvního československého parlamentu,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz