Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jadernou elektrárnu hlídají vrtulníky

  18:09aktualizováno  18:09
Dukovany, Temelín - Jadernou elektrárnu v Dukovanech na Třebíčsku hlídají bojové vrtulníky MI-24. Posádky mají pohotovost na letišti v Náměšti nad Oslavou. Podobná bezpečnostní opatření, která byla v průběhu posledních týdnů několikrát zvýšena, jsou i u elektrárny v Temelíně. V okolí elektráren je také zavedena omezená letová zóna. Za její porušení nad Temelínem minulý týden přišel pilot malého sportovního letadla o letecký průkaz.

"Piloti vrtulníků budou držet pohotovost na vojenském letišti v Náměšti nad Oslavou po dobu oprav zdejší přistávacích a vzletových drah, to znamená zhruba měsíc," řekla tisková mluvčí letecké základny v Náměšti nad Oslavou Sabina Introvičová.

"Vzhledem k narušitelům ochranného pásma kolem elektrárny, kterými dosud byly lehké sportovní letouny, byly k posílení ochrany elektrárny zvoleny vrtulníky. Ty mohou vzlétnout i v době oprav přistávací dráhy," vysvětlila Introvičová.

Pilotovi ultralehkého letounu, který minulou středu narušil ochranný prostor jaderné elektrárny Temelín, byla dočasně pozastavena pilotní licence. Ředitel letového provozu Letecké amatérské asociace Jiří Koubík řekl, že pilot změnil během letu směr, aniž by o tom informoval řízení letového provozu. Při přeletu omezené zóny přitom toto povolení musí mít ještě před startem. Předminulý týden malá civilní letadla dvakrát narušila letovou zónu i nad jadernou elektrárnou Dukovany.

Vojenská letadla opustila mateřské letiště kvůli opravám před týdnem. Piloti a pozemní personál se na měsíc přestěhovali do Českých Budějovic a Přerova. Do Českých Budějovic přelétly proudové hotovostní letouny L- 39 ZA, do Přerova stíhací bombardéry Su-22.

Bezpečnost jaderné elektrárny Dukovany, která leží necelých deset kilometrů od náměšťského letiště, hlídá i nadále protiletadlový raketový pluk, který obranu letiště a jejího okolí posílil po teroristických útocích v USA.

V pohotovosti je veškerá radarová technika, beze změn pracuje věž letového provozu, kam se musejí hlásit kapitáni letadel.

Trvá omezená letová zóna
Do omezené letové zóny mohou letadla vstupovat jen na zvláštní povolení oblastního střediska řízení letů. Omezená zóna se vztahuje na území ve tvaru kružnice o poloměru 12 námořních mil od elektrárny a dosahuje výšky 2900 metrů.

 

DÁLE SI PŘEČTĚTE

Lidé se bojí cest do muslimských zemí

Lidé mohou uprchlíkům posílat peníze

V hutích trvají bezpečností opatření

Ostraha strategických firem se zvyšuje


Po teroristických útocích v USA Státní úřad pro jadernou bezpečnost nařídil v jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín nejvyšší bezpečnostní opatření ve fyzické ochraně. V případě nebezpečí jsou Dukovany připraveny zastavit i štěpnou reakci svých čtyř reaktorů.

Vzdušný prostor nad elektrárnou střeží radary i z nedaleké základy v Náměšti nad Oslavou. Tam byl přesunut i protiletadlový raketový pluk ze Žatce. K odklonění narušitelů omezeného prostoru jsou připraveny vzlétnout pohotovostní vojenská letadla z Českých Budějovic nebo z Čáslavi.

Elektrárnu také hlídají speciální policejní útvary, které u ní monitorují všechna podezřelá vozidla i osoby. Uvnitř elektrárny byla ochrana posílena o muže z policejní zásahové jednotky.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Obyčejná fabie vyřadila čtveřici obrněných pandurů na tři roky

V Táboře se srazilo pět pandurů a auto.

Skupina obrněných vozidel pandur české armády a jeden civilní automobil se v listopadu 2016 srazily nedaleko Tábora....

Další z rubriky

Zadržený Čech na Ukrajině, nový šéf armády a názorový rozkol v ČSSD

Policisté převážejí zadržené v kauze kolem pražského dopravního podniku. Mezi...

Sledujte Zprávy iDNES.tv, mimo jiné v nich uvidíte, že muž, který zavraždil novinářku v ponorce, dostal u soudu...

Na památníku Díky, Ameriko! v Plzni už se tyčí nové žulové pylony

Vztyčení nových pylonů památníku Díky, Ameriko! na původním místě v plzeňské...

Dělníci po dvou letech opět nainstalovali dva obří žulové kvádry na plzeňský památník Díky, Ameriko! Z centra města...

Soud odmítl uvalit vazbu na miliardáře Speychala. Je obviněný v kauze ČKD

Petr Speychal

Obvodní soud pro Prahu 9 nevyhověl návrhu státní zástupkyně, která požadovala uvalení vazby na miliardáře Petra...

Najdete na iDNES.cz