Kateřina Jacques vybojovala pro zelené lepší místa ve Sněmovně.

Kateřina Jacques vybojovala pro zelené lepší místa ve Sněmovně. | foto: David Neff, MF DNES

Jacques vybojovala pro zelené střed Sněmovny

  • 52
Na první pohled působila v úterý česká Poslanecká sněmovna jako to nejklidnější místo na světě. Není divu, téměř se v ní nepracuje. V zákulisí se ovšem odehrával dosti nezvyklý boj - o zasedací pořádek.

Přejít na speciál Hledá se vláda

"My nechceme sedět v jednacím sále úplně napravo, nejsme žádní extremisté," stěžovali si v zákulisí poslanci Strany zelených. Nejhlasitěji se bouřila jejich poslankyně Kateřina Jacques, která bojovala o lepší místa přímo na setkání šéfů poslaneckých klubů. S pravou stranou se nemínila v žádném případě smířit.

"Byla o tom velmi bouřlivá debata," přiznala iDNES.cz novopečená poslankyně Jacques, která si především stěžovala na ODS a předsedu jejího poslaneckého klubu Vlastimila Tlustého. "Chtěli, abychom seděli na extrémní pravici! Nabídli nám, že tato místa pro nás uvolní. Tam my ale nepatříme!," tvrdila poslankyně a vysvětlovala, že zelení přece patří v politickém spektru od prava nalevo do středu.

Tlustý navrhl kompromis, který ale zástupce nové strany v parlamentu rovněž neuspokojil. "Jako ústupek navrhl, že bychom seděli uprostřed poslanců ODS. To jsme pochopitelně odmítli. Mít napravo ODS i nalevo ODS jsme nechtěli," řekla poslankyně.

Byla pořádně naštvaná a začala některé poslance ODS obcházet. Chtěla po nich, aby zelené nechali "posadit" doprostřed Sněmovny. "Začala jsem komunikovat s poslanci ODS a oni byli velmi vstřícní," pochvalovala si nakonec pětatřicetiletá žena, která dosáhla svého. Po chodbách Sněmovny už chodila s novým zasedacím pořádkem, v němž sedí poslanci Strany zelených přímo uprostřed sálu - mezi KDU-ČSL a ČSSD.     

Poslanec KDU-ČSL Cyril Svoboda si v kuloárech nový jednací řád prohlížel a nemohl si ho vynachválit. "To je dobré, to je dobré, jsem spokojený," opakoval.  Není divu. Bude totiž sedět právě vedle Kateřiny Jacques. 

Topolánek tvrdí, že za stagnaci Sněmovny nemůže
Samotné jednání Sněmovny nestojí téměř za zaznamenání, poslanci se sice sešli téměř všichni, ale velmi brzy se už zase rozcházeli.

Protože není jasné, jakou vládu bude Česko mít, nechtějí zatím ani volit členy jednotlivých výborů. O jejich složení se tak bude rozhodovat až 12. září, kdy už by mělo být známo složení Topolánkovy vlády. Její představení slíbil už na tento pátek. - více zde       

Topolánek reagoval poněkud podrážděně na otázky, zda právě on nemá na svědomí stagnující chod dolní parlamentní komory.

"To není v mých rukou. To si rozhodla Sněmovna. Já jsem pouze jedna dvousetina," tvrdil v souvislosti s rozhodnutím přerušit jednání. "Že se čeká na nás? To se mýlíte! Na nás se nečeká, já nemám pocit, že se čeká na nás!" pravil rezolutně a opustil předsálí jednacího sálu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue