Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jacques: Co Kuchtová říká, není podstatné

  8:42aktualizováno  8:42
Michaela Jílková zpovídala předsedkyni poslaneckého klubu Strany zelených Kateřinu Jacques. Proč se vedení zelených nepostavilo za ministryni školství Danu Kuchtovou? Způsobí to rozpad vlády? Jsou zelení opravdu tak charakterní, jak deklarují?

Rozhovory Michaely Jílkové

Paní předsedkyně, veřejně jste objala ministryni školství Danu Kuchtovou, když oznámila svou rezignaci. Někteří zelení to nazývají brežněvovským objetím nebo polibkem smrti. Nevypadá to, že by věřili v upřímnost vašeho chování.
Jejda, upřímnost v chování. My jsme s Danou už dlouho velké kamarádky. Ale je rovina vysoké politiky a profesionality a rovina mezilidských vztahů. My se takhle běžně objímáme, když se vítáme a když je nám těžko. A tohle svým způsobem smutný okamžik byl.

Když byl smutný a jste kamarádky, proč jste ji nepodpořila, aby nerezignovala?
Já jsem Danu podpořila v tom, aby roli v ministerském křesle zvládla maximálně dobře, a moje podpora byla velká. S jejím odchodem jsem souhlasila já i celé předsednictvo a poslanecký klub.

Minulý týden jste řekla: „My jsme Danu podpořili v maximální možné míře.“ Podle zákulisních informací jste jí tu rezignaci naopak lidově řečeno "vyhučeli do hlavy".
Tohle rezolutně odmítám. K žádnému nátlaku nedošlo. Je to konflikt dvou přístupů. Jeden je držet lidi v nějaké pozici za každou cenu a druhý přístup je upřednostnění širšího celku a vyššího zájmu před osobní ambicí. A v tomhle dala Dana Kuchtová většině političek a politiků obrovskou lekci. Její politická kariéra tímhle nekončí, ta kára jede dál.

Říkáte, že sama s tou rezignací přišla. Ale řekněme si kdy. Ještě v pondělí večer říkala, že rezignovat nebude. Pak probíhalo předsednictvo až do tři čtvrtě na čtyři ráno..
... to nebylo tak dlouho. Byly tak dvě hodiny v noci.

Podle mých informací to bylo mnohem později. Paní Kuchtová byla již vyčerpaná a pořád nechtěla rezignovat. A ráno pořád ještě odmítala rezignovat a část předsednictva opakovala, ať rezignuje. Ona nechtěla. Pak si ji vzal stranou asi na 30 minut předseda Bursík. Teprve pak řekla, že bude rezignovat. Přijde vám, že k tomu dospěla sama?
Vy to popisujete jako nějaký filmový příběh, který někdo napsal a vypointoval. Ono to tak prostě není. Scénářů, jak bylo situaci možno řešit, bylo víc. A Dana Kuchtová zvolila tento. Cítila, že nemá důvěru konference rektorů, cítila, že nemá důvěru Rady vlády.

Byla bych ráda, kdybyste mluvila za sebe a Stranu zelených a ne za paní Kuchtovou.
Já jsem Daně Kuchtové doporučovala změnu personální politiky – tedy odvolání náměstka Soukupa. Ona ji nepřijala.

Kuchtová je teď na hranici svých možností

A to, že jste jí říkali – dej pryč svého náměstka, když nedáš, tak musíš rezignovat – je tohle maximální podpora? A je to ta zásadovost, charakternost, čistota, jak hlásali zelení před volbami?
Já si myslím, že právě to je výraz zásadovosti a charakternosti jak Dany Kuchtové, tak celého vedení. My jako Strana zelených se nezříkáme úkolu spravovat ministerstvo školství. Ale cítíme, že Dana Kuchtová je v tuhle chvíli na hranici svých možností.

Byla tedy Dana Kuchtová úspěšnou ministryní, nebo svou funkci nezvládla?
V mnoha ohledech byla úspěšnou ministryní a narazila na jeden konkrétní problém, který je ale velký. Má nedůvěru Rady vlády a konference rektorů. To napětí rostlo a stalo se kontraproduktivní pro splnění úkolu přivést peníze z EU do České republiky.

Stále argumentujete – stejně jako předseda Bursík – Radou vlády pro výzkum a vývoj. Předsedou té rady je premiér Topolánek a místopředsedkyní exministryně školství Kopicová. Nemáte pocit, že v oné nedůvěře by mohly hrát roli politické zájmy a politické averze?
Ten pocit máme. Naši koaliční partneři se ne vždy v té situaci chovali dobře. Už start Dany Kuchtové nebyl snadný a nebyla to její chyba. A exministryně Kopicová určitě nese spoluodpovědnost za to, že ve finále zůstal Daně Kuchtové černý Petr ohledně čerpání peněz z fondů EU. A byla to štafeta, která šla už od Petry Buzkové.

A co říkáte tomu, že vicepremiér Jiří Čunek přiznal, že ze všech 24 programů, které mají přinést miliardy z Evropské unie, budou schváleny jen tři a paradoxně jedním z nich je ten, který předkládala paní Kuchtová? Zdá se, že selhala méně než někteří jiní ministři...
Ale já se na to vůbec nedívám jako na soutěž, kdo selhal víc, kdo méně. My jako Strana zelených zodpovídáme za to, co dělají naši ministři. A udělali jsme všechno pro to, abychom vyloučili riziko, že v resortu, který spravují zelení, nedojde k průšvihu, že nebudou peníze čerpány.

Jestli teď nebudou vaši ministři snadný terč. Třeba budou někomu v něčem překážet, budou na ně vyvíjeny politické či lobbistické zájmy. Na rozdíl od jiných stran vy řeknete – hle, náš kandidát nemá důvěru, je proti němu veden tlak, tak my ho odvoláme. Jestli nejste takoví manipulativní?
Ne, není to tak. Je to přesně naopak. Pro mě je tenhle příběh záležitostí vysoké politické kultury a vyzrálosti. Příběhem věcného přístupu, který zvítězil nad nějakou osobní ambicí, a tak se na to díváme.

Na rozdělování oněch miliard měli zájem lidovci a ODS. Navíc paní Kuchtová byla ve vládě tvrdě proti jaderným elektrárnám, proti radaru. Nepomohli jste odstranit svoji vlastní první místopředsedkyni proto, abyste posloužili jiným?
No tak tohle musím striktně odmítnout. Stavíte ji tady do role, která by se nějak vymykala zbytku zeleného proudu, který reprezentujeme v Poslanecké sněmovně a ve vládě. A já vám říkám, že to tak není, protože Dana Kuchtová je v tomhle ohledu v linii s tím, co říkáme my všichni.

No tak informace z vlády mluví o tom, že právě paní Kuchtová vystupovala radikálněji než…
... já nevím, kdo vám dává informace z vlády. Já na vládu nechodím a předpokládám, že vy také ne. Já mám informace úplně jiné, že zelení ministři mají ve vládě velkou váhu.

Premiér Topolánek už v dubnu napsal: Kuchtová destruuje ministerstvo věcně i osobně. A už při koaličních jednáních si stěžoval, že je příliš agresivní. Jak si to vysvětlujete?
Je pravda, že Mirek Topolánek má některé výroky, které hodnotím spíše jako nešťastné, ale nevím, v jakém kontextu to řekl. Myslím, že si Dana Kuchtová ve vládě vedla dobře a nijak nevybočovala z naší zelené stranické linie.

Takže říkáte, že premiér Topolánek neměl nic proti paní Kuchtové...
... já neříkám, že neměl nic proti Daně Kuchtové.

Já mám několik zdrojů, které tvrdí, že pan Topolánek paní Kuchtovou nemá rád.
Na to se ptejte pana Topolánka. Ale myslím, že pozice Dany Kuchtové nebyla vůbec špatná a že se zhoršovala někdy od července v souvislosti s její personální politikou.

Tak já vám přesně zacituji, jak se paní Kuchtová cítila na vládě. Řekla: "Zelení nejsou bráni ve vládě jako rovný koaliční partner."
Tak asi je to její nějaký subjektivní pocit teď v té emoci určitého zklamání. Ale myslím si, že to není zpověď, kterou by udělala během svého působení ve vládě.

Mně nejde o zpověď, mně jde o to...
... ale jde o zpověď. Vy mně tady citujete nějakou zpověď Dany Kuchtové, která je nabitá určitými emocemi. Zklamáním, že se necítila v té vládě dobře.

Takže váš názor jako předsedkyně poslaneckého klubu je, že jste rovný koaliční partner.
Já si myslím, že si ve vládě vedeme velmi dobře. A úspěchy, kterých dosahujeme, jsou v kontextu našeho volebního výsledku nadstandardně dobré.

Vy tedy nesouhlasíte s první místopředsedkyní strany Kuchtovou, která se domnívá, že byste se měli chovat jako silnější partner ve vládě?
Dana Kuchtová měla celou řadu jiných citací, které by tady měly zaznít a které neuvádíte, v nichž říká: "Jsem přesvědčena, že naše angažmá ve vládě je úspěšné a pozitivní. Domnívám se, že bychom v koaliční vládě měli zůstat. Můj odchod rozhodně neznamená, že bychom vládu měli opustit.“

Ale i vy jste v sobotu v Lidových novinách řekla: "Kultura koaliční spolupráce se musí vrátit tam, kde byla." Z toho, promiňte, vyplývá, že asi také nejste úplně spokojená.
Podívejte se, účast ve vládě není procházka růžovým sadem. To je boj nad jednotlivými tématy. Zdá se mi, že v rámci vládní spolupráce se nám daří udržet určitý politický styl. A zdá se mi, že naši koaliční partneři se v tomto konkrétním případě nechovali úplně dobře. A my to s nimi budeme řešit.

A jak to s nimi budete řešit?
To nechte na nás. Nemůžete očekávat, že bych vám tady řekla, co budeme řešit s Mirkem Topolánkem a Jiřím Čunkem.

Už několik regionálních organizací Strany zelených chce kvůli rezignaci Dany Kuchtové v neděli navrhnout odchod vaší strany z vlády. Neobáváte se toho?
Něčeho takového se neobávám: zvítězí věcné argumenty, čeho dosahujeme a čeho bychom dosáhli, kdybychom byli v opozici. Pokud si uděláme takovéhle úplně jednoduché kupecké počty, tak si myslím, že ta bilance je naprosto jednoznačná.

Vaše první místopředsedkyně Kuchtová popsala svůj pocit, jaký měla ve vládě...
... paní Jílková, já vám znovu říkám, že citujete výpovědi Dany Kuchtové, které jsou v určitém emočním kontextu.

Nemám je tedy brát vážně?
Nějaké emotivní závěry – jestli se tam cítila dobře, nebo špatně – to je skutečně vedlejší. Podstatné je, jakých výsledků dosahujeme. Dana Kuchtová říká totéž co já. Je dobře, že v té vládě jsme, vedeme si v ní dobře, dosahujeme výsledků a nedoporučuji, abychom tu vládu opouštěli. Tečka.

Dejte mi tam tu větu

Je tedy nepodstatné, když první místopředsedkyně strany, druhá nejvlivnější osoba po vašem předsedovi, řekla, že ve vládě měla pocit méněcennosti koaličního partnera?
To je nějaký subjektivní pocit, který nelze ničím kvantifikovat. Zato výsledky, kterých dosahujeme, kvantifikovat lze. Pokud budu chtít cítit sounáležitost, tak budu chodit mezi své kamarádky, ne na vládu. Já vám říkám, že to je emotivní zpověď někoho, kdo se v tuhle chvíli necítí úplně nejlépe. Podstatné je, co lze kvantifikovat a kvantifikujme ty výsledky.

Ano, to o kvantifikaci opakujete už podruhé.
Opakuji to proto, abych si pojistila, že se to v přepisu rozhovoru objeví.

Ano, ale už to stačilo. Vy jste řekla, že výroky Dany Kuchtové jsou emotivní...
... já myslím, že ano, já myslím, že ano.

No promiňte, ale potom je vaše první místopředsedkyně velmi emotivní člověk a zdá se, že nezvládá vysokou politiku...
Podsouváte mně něco...

... ale to vyplývá z toho, co jste řekla.
Emoce jsou veskrze pozitivní vlastnost. Ale mluvíme-li o tom, zda jsme, nebo nejsme úspěšní v politice, tak se nebudeme bavit o emocích. Pokud budu s Danou Kuchtovou sedět u zmrzliny, tak si s ní určitě budu notovat v tom, že je politika tvrdá a mezilidské vztahy jsou tam komplikované.

Vy sama jste řekla: Úroveň v Poslanecké sněmovně může být velmi nízká. Oplzlost, vlezlost...
... kde jsem to řekla?

V MF DNES. Dále jste řekla: Zažila jsem momenty, jako bych byla ve IV. cenové skupině. Manželky některých poslanců by se asi divily, jak ten jejich se v Praze pochlapil. U řečnického pultu je neuvidíte, ale na kolegyně, které pracují, pokřikují vulgarity.
To jsem řekla hezky a myslím si, že je z toho vidět, že se s Danou Kuchtovou v této oblasti názorů shodneme. Já se tomu jen méně emočně poddávám a beru to sportovněji. Protože nejsem ve stresu, v jakém je teď Dana. A ona to za měsíc bude vidět stejně sportovně, jako to vidím já.

A nemůžete zacitovat, jak takové narážky, vlezlosti poslanců vypadají?
Já to dělat nebudu. Protože já v tom kolektivu musím ještě další tři roky existovat. A asi dobře chápete, že proto to v téhle chvíli neudělám.

Nechcete si to s těmi muži-poslanci rozházet? Nezradila jste tím, že to nechcete říct, princip otevřenosti?
Ne. Právě ta otevřenost, kterou já mám v téhle oblasti, je nadstandardní. Svoje boje si svádím v parlamentu, protože tam to patří. A ano, myslím si, že mezilidským vztahům neprospívá, když se řeší na veřejnosti.

Dana Kuchtová řekla o vrchních patrech politiky, že je to vlčí smečka, kde se všechno řídí výhradně podle zákonů džungle.
Vlčí smečka to asi je, protože lidé, kteří jsou ve vrcholné politice, jsou většinou tvrdí, ambiciózní a jsou schopni prosazovat svoje myšlenky. Ale že by tam byly zákony džungle, si nemyslím. Pravidla koaliční spolupráce jsou nastavena velmi dobře a z osmdesáti procent se je daří dodržovat.

Vy si opravdu dáváte pozor, abyste si to s nikým nerozházela. Máte takové diplomatické uvažování...
Ale na tom není nic negativního. Naopak je to ku prospěchu věci. Tímhle způsobem prosadím to, co je potřeba prosadit z pohledu Strany zelených. Ty výsledky jsou nadstandardní. Dejte mi tam větu – ty výsledky jsou nadstandardní.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...

Stezka v korunách stromů je pod sněhem, z výšky je vidět i na lyžaře

Pohled na zimní stezku v korunách stromů v krkonošských Janských Lázních...

Stezku korunami stromů v Janských Lázních zasypal sníh. Zatímco v létě vypadala jako mraveniště, v těchto dnech...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...Najdete na iDNES.cz