Jabrúd je městem, které se vymyká Sýrii. | foto: Profimedia.cz

Město, které se vymyká Sýrii. V Jabrúdu vládne mír a náboženské pochopení

  • 31
I ve válkou zmítané Sýrii se najde město, které žije ve svém vlastním světě a stůj co stůj se snaží nevnímat okolní dění. Jabrúd funguje nezávisle na asadovské vládě, poklidně zde vedle sebe žijí muslimové a křesťané. I oni si však přejí brzký konec konfliktu.

O zatvrzelosti místních, kteří se ze všech sil brání vlivů okolí, dobře vypovídá příběh z počátku září. Tehdy do města přišla dvojice džihádistů z al-Káidy. S výbušninami kolem pasu zamířili do místní mešity, kde zrovna probíhaly páteční modlitby.Všichni zůstali jako přimrazení, když dvojice nařídila imámovi, aby odešel.

"Teď budeme vykládat naše učení," sdělili všem přítomným. To už zažilo mnoho syrských měst, jejichž obyvatelé nyní musí žít pod "černou vlajkou al-Káidy", jak sami říkají.

V Jabrúdu však nepochodili. S prvními slovy jejich učení se v davu začala ozývat nevole. Postupně se přidali úplně všichni a šokovaní džihádisté museli chtě nechtě sklopit hlavu a odejít. Na odpálení výbušnin nestačili ani pomyslet. "Al-Káida sem přišla, protože nás chce kontrolovat," řekl reportérům serveru telegraph.co.uk 32letý Dia'a, který byl toho dne v mešitě. "My jsme jim řekli, že nám kážou naši vlastní lidé. Řekli jsme jim, že je nepotřebujeme, protože sami víme, co je islám," vysvětluje Dia'a.

Jabrúd se začal profilovat jako nezávislé město už v počátcích syrského konfliktu v roce 2011. Do svého centra nepouští žádné škodlivé okolní vlivy. Nenajdete zde gangy, korupci ani boj o moc a peníze. Vedle sebe zde poklidně žijí sunnité a křesťané. Pro mnohé západní pozorovatele je Jabrúd vzorem, jak by mohla fungovat porevoluční Sýrie zbavená Asadovy nadvlády.

Spravování města svépomocí je vidět na každém kroku

Před dvěma lety byly začátky jabrúdské nezávislosti nenápadné. Tváří v tvář stupňujícímu se napětí v zemi se místní obchodníci a vzdělané vrstvy spojily a vytvořily městkou radu, která nyní operuje nezávisle na vládě. "Myšlenkou bylo sestavení nové lokální vlády, která nám dovolí operovat nezávisle na potřebách režimu," vysvětluje Madžíd Jumá, nejvýše postavený člen městské rady.

Asad: Západ věří teroristům

Syrský prezident Bašár Asad řekl, že západní svět víc důvěřuje teroristům než jemu. Prohlásil to v rozhovoru pro německý týdeník Der Spiegel, v němž hovořil také o chemických zbraních i volbách. O americkém prezidentovi Baracku Obamovi řekl, že je "lhář", Rusy zase označil za "skutečné přátele, kteří poměrům v Sýrii rozumějí mnohem lépe". Zopakoval, že jeho vláda nepoužila chemické zbraně a že otevřeně spolupracuje s inspektory, kteří nyní tyto zbraně v Sýrii evidují. "Mohou jít kamkoli, od naší vlády dostanou všechny údaje. Dokud ty zbraně nebudou zničeny, zůstanou pod naší stoprocentní kontrolou," tvrdil Asad.

Zdroj: ČTK

S finanční pomocí nejbohatších a příspěvkem lokálních i zahraničních dobročinných organizací se plán nakonec podařil. Jabrúd nyní sám zajišťuje chod vlastní vlády a stará se také o místní školy, soud a humanitární a zdravotnická zařízení. Vedení města bylo zvoleno v řádných a poctivých demokratických volbách.

Efekt jiného přístupu ke spravování města je zde patrný na každém kroku. Policisté dohlížejí na pořádek v ulicích, místní nemocnice funguje tak dobře, že poskytuje pomoc většině vesnic v okolí, a co je nejdůležitější, utvořila se zde velmi silná a sevřená komunita. Ta striktně odmítá zbraně. Pokud se zde tedy objeví bojovníci v okolí působící Syrské osvobozenecké armády, musí svou výzbroj nechat ve svých táborech. Místní také soucítí s lidmi z boji zmítaných oblastí, a v Jabrúdu proto založili tábor, ve kterém v současné době přebývá asi 27 tisíc uprchlíků.

Náboženská tolerance a přání konce války

Válka v Sýrii má také nezanedbatelný vliv na odliv náboženských minorit ze země, mezi které patří i syrští křesťané. V Jabrúdu proto zřídili speciální krizovou komisi, která má místním křesťanům pomoci. "Propaganda státních médií, která informuje o dění na bojištích, vyděsila mnoho místních křesťanů. V rámci krizové komise se jim snažíme vysvětlit, že skutečná hrozba se skrývá jen v našich myslích, ne v realitě," uvedl jeden z místní křesťanů, kterému přezdívají George.

Jumá mu pak dává za pravdu. "Žijeme tu jeden vedle druhého více než tisíc let. Většina mých přátel jsou křesťané. V neděli jdou do kostela a já chodím v pátek do mešity. To je jediný rozdíl mezi námi," vysvětluje Jumá.

V Sýrii začala likvidace zařízení na výrobu chemických zbraní

I obyvatelé Jabrúdu si však s přibývajícími měsíci syrského konfliktu přejí jeho brzké skončení. Když ale před několika týdny prezident USA Barack Obama odložil preventivní vojenský útok, došlo jim, že se se situací budou muset vypořádat na vlastní pěst. "Po dvou letech zklamání už zahraniční pomoci jednoduše nevěříme. Nevěříme v Ženevu ani Spojené státy. Musíme se s tím vším vypořádat po svém," myslí si Dia'a.

Asadova armáda se blíží k městu

A skutečný test odhodlání místních pomalu ale jistě přichází. Prvotní nezájem Asada o Jabrúd opadá a tanky se blíží k městu. To už v posledních dnech zažilo i několik raketových útoků. Nepříliš velkým městem otřásá každý výbuch a znatelně ovlivňuje i sebejistotu většiny lidí. Asadova vojska se naštěstí dosud neodhodlala k pozemní operaci. Podle místních mají strach z rebelů operujících v okolí.

I přes rostoucí tlak asadovců obyvatelé Jabrúdu věří, že si svou nezávislost a svobodu udrží. A doufají také, že jejich model by mohla v budoucnu následovat i jiná syrská města. "Islámští extremisté kontrolují sever naší země kvůli vakuu politického vedení a pomoci ze zahraničí. Tyto oblasti nereprezentují sny a naděje Syřanů," shodují se lidé z Jabrúdu.

Historické okamžiky: Sýrie jako země konfliktů:

27. června 2017


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video