Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jablonečtí policisté chtějí nebezpečné motorkáře zastavovat vlastními těly

  19:55aktualizováno  19:55
Motorkář uniká hlídce, nezastavuje, ani když slyší houkačku a vidí maják. Policie reaguje rychle. Přes celou silnici natáhne řetěz z lidských těl. Před ním motorkář prostě musí zastavit. Takový postup cvičí policisté proti příliš rychle jezdícím motorkářům.
Letos kontrole unikl jen jeden motorkář, nacvičovaná akce by měla být výjimečná. Ilustrační foto

Letos kontrole unikl jen jeden motorkář, nacvičovaná akce by měla být výjimečná. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Nese to určité riziko, ale policisté se na tento zákrok cvičí, aby jej bez problémů a bezpečně zvládli," informoval ředitel jabloneckých policistů Pavel Langr. Letošní motorkářská sezona již téměř končí, takže se s novou technikou ti bezohlední jezdci setkají až příští rok.

Metodu odkoukalo jablonecké ředitelství v zahraničí, kde řetězy z těl policistů fungují. Zákrok má být používán především na nebezpečném úseku mezi Železným Brodem a Loužnicí, kde právě motorkáři jezdí často příliš rychle a nebezpečně, někteří tu dokonce pořádají tajné závody. Letos tu zemřeli již dva jezdci a další dva utrpěli těžké zranění.

Řidiči aut se nemusí bát, že by znenadání narazili na lidskou překážku. "Než bychom takovou akci rozjeli, zastavíme provoz," ubezpečil vedoucí jabloneckého dopravního inspektorátu Jaroslav Jeřábek.

Křištálová lupa Aby se podařilo zatarasit silnici v celé její šířce, musí se na ni rozestoupit deset až dvanáct policistů. Pokud by se motorkáři přesto podařilo mezi nimi prokličkovat, postaví mu hlídky do cesty o kousek dál pevné překážky.

"Letos nám při kontrolách utekl jen jeden motorkář," naznačil Jeřábek, že metodu budou využívat spíše výjimečně. Jenže pokud k takové výjimce dojde, bývají policisté prakticky bezbranní. Stroje jezdců jsou mnohem rychlejší než jejich auta. Navíc hlídky nechtějí ohrožovat ostatní řidiče.

"Někdy se stane, že stíháme motorku, a když se dostaneme do obce, tak sem její řidič vletí třeba rychlostí sto sedmdesát kilometrů v hodině, raději akci zastavíme a sundáme nohu z plynu. Nechceme riskovat zranění někoho dalšího," vysvětlil Jeřábek. 

Ať si motorkáři vyzkoušejí silnici bez provozu, plánují policisté
Pokud se policie v Jablonci dohodne s libereckým krajským úřadem a dostane od něj svolení, chce na příští rok připravit pro motorkáře ještě jednu bezpečnostní akci.

"Byl to nápad starosty Brodu. Jednoduše bychom na nějakou chvíli vozovku mezi Brodem a Loužnicí uzavřeli a umožnili motorkářům vyzkoušet si silnici, otestují, jak se dají zatáčky projíždět," popsal Langr. Nejde však o to, aby policie nechala motorkáře vyřádit se a zazávodit si.

"Pokud silnici otestují bez provozu, neohrozí ostatní řidiče. Jen sebe. Pokud by to zkoušeli za běžného provozu, mohli by způsobit havárii," upozornil Langr. Jestliže jezdci budou silnici znát, sníží se pravděpodobnost, že nezvládnou třeba nějakou ze zatáček.

Jablonecká policie se snaží krotit bezohledné motorkáře od letošního jara mnohem více než kdykoli předtím. Na benzinové stanici před kritickou vozovkou běží varovné video se záběry z vážných nehod. Změnilo se vodorovné i svislé značení silnice. Zostřily se kontroly. "A celkem se nám daří, víme od našich hlídek i obyvatel třeba z Loužnice, že se motorkáři zmírnili," řekl Jeřábek.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Muž na ústecké Klíši napadl ženu kovovou tyčí. Hledá ho policie

Muž napadl ženu kovovou tyčí. Hledá ho policie

Ústečtí kriminalisté pátrají po muži, který loni krátce před Štědrým dnem napadl ženu v ulici České mládeže. Ta utrpěla...

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice stojí

(Ilustrační snímek)

Policie uzavřela dálnici D35 mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi. Vyšetřuje tragickou nehodu, při níž řidič podle...

Soud osvobodil liberecké zastupitele v kauze městských pozemků

Jiří Kittner u soudu.

Odvolací soud potvrdil osvobozující verdikt pro třiadvacet libereckých zastupitelů, kteří byli mnoho let stíháni v...

Najdete na iDNES.cz