Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jablonec meteorologům nevěří. Má svůj vodočet a při povodni je v klidu

  14:12aktualizováno  14:12
Lidé v Jablonci nad Jizerou zůstali při nynějších povodních v klidu, přestože meteorologové pro jejich městečko hlásili hladinu řeky na stavu ohrožení. Radnice totiž jejich výstrahám nevěří. Má vlastní vodočet a řídí se podle něj, protože údaje meteorologů podle nich zbytečně plaší lidi. Meteorologové nad tím kroutí hlavou.

Skutečná povodeň zasáhla Jablonec nad Jizerou v roce 2006. | foto: MěÚ Jablonec nad Jizerou

"Nepytlovali jsme ani neevakuovali. Byla to jen taková větší voda, jakou tu míváme běžně. I při kulminaci byla hladina o půl metru níž, než by hrozilo vylití řeky," říká místostarosta Jablonce Václav Hájek.

Vodočet Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) je na konci obce. Ve čtvrtek od 12 do 17 hodiny a v pátek od 9 do 11 hodin tam hladina Jizery přesáhla 210 centimetrů a meteorologové hlásili výšku odpovídající stavu ohrožení (údaje z vodočtu najdete zde).

"My máme svoji tyč pod mostem. Z té bereme údaje, protože odpovídají skutečnosti daleko víc," tvrdí Hájek.

V Jablonci nad Jizerou tak podle místního vodoměru platil jen druhý povodňový stupeň, pohotovost.

Krizový štáb údaje meteorologů přepočítává

"Vodočet meteorologů není šťastně řešený, poskytuje zkreslené výsledky. Takové informování jen přispívá k šíření poplašných zpráv. Potýkáme se s tím už pár let a nyní se to ukázalo znovu. Protože víme, jak to vypadá v praxi, tak si už oficiální údaje odečítáme a ČHMÚ se neřídíme," říká Dagmar Ouhrabková, krizová manažerka Městského úřadu v Jilemnici, pod kterou Jablonec spadá.

Starosta Jablonce na problém nyní znovu upozornil krizový štáb. "Znovu jsme o tom spolu mluvili. Upozorňovali jsme na to Povodí Labe, ale nic se neděje," poznamenala Ouhrabková.

Povodí Labe však tvrdí, že se ho problém týká jen okrajově.

"Vím o tom, že mezi Jabloncem a ČHMÚ není v tomto soulad, ale detailnější informace nemám. Ten vodočet je v majetku ČHMÚ a my provádíme jen nějakou údržbu a úpravy. Pokud by radnice chtěla nějaké změny výpočtových hodnot, musí se vždy obrátit na meteorology," řekl technicko-provozní náměstek příslušného závodu Povodí Labe Jan Kurka.

Meteorologové stížnosti nechápou, stačí prý požádat o změnu

Meteorologové se stížnostem Jablonce nad Jizerou diví.

Povodňové stupně

1. bdělost - Nastává při nebezpečí povodně a zaniká, pominou-li příčiny takového nebezpečí. Stav bdělosti nastává rovněž vydáním výstrahy ČHMÚ.

2. pohotovost - Vyhlašuje příslušný povodňový orgán, když nebezpečí povodně přerůstá v povodeň a v době povodně, když však ještě nedochází k větším rozlivům a škodám mimo.

3. ohrožení - Vyhlašuje příslušný povodňový orgán v době povodně při bezprostředním nebezpečí nebo při vzniku větších škod, ohrožení majetku a životů v záplavovém území.

"Každý měrný profil včetně všech hodnot je schválený ministerstvem, správcem toku a uživatelem, kterým je kraj a místní úřad. My je pak už jen využíváme," říká Michal Vrabec z oddělení hydrologické prognózy ČHMÚ v Praze, který tok Jizery sleduje.

Všechny údaje o jednotlivých měřicích místech, včetně stavů hladiny pro jednotlivé povodňové stupně, jsou vyznačené v evidenčním listu, který je dostupný na stránkách ČHMÚ (evidenční list z Jablonce nad Jizerou si prohlédněte zde).

"Pokud městu schválené hodnoty nevyhovují, mělo by  požádat o změnu nadřízený úřad, který vyvolá jednání s námi jako správcem měrného profilu a se správcem toku. To se jinde běžně děje a neměl by s tím být problém ani v Jablonci. Dělat si místo toho vlastní vodočty a vlastní stupně ohrožení, to podle mě není šťastné řešení," poznamenal Vrabec.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...

Fischer odškodněn za blokovaná letadla nebude, neuspěl ani u Ústavního soudu

Václav Fischer

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako...

Proti přijímání uprchlíků je téměř 70 procent Čechů, ukázal průzkum

(Ilustrační snímek)

Téměř sedmdesát procent Čechů si myslí, že Česká republika by vůbec neměla přijímat uprchlíky ze zemí postižených...Najdete na iDNES.cz