Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Já myslel, že jste vyhráli!

  0:01aktualizováno  0:01
Nejdřív německý generál Rudolf Toussaint prohrál válku a 8. května 1945 musel vyjednat smír se svým protivníkem-generálem Karlem Kutlvašrem. O pár let později spolu v komunistickém vězení společně vynášeli latrínu a fekálie jim stříkaly na paty. Když Toussaint ve vězení potkal samého místopředsedu povstalecké České národní rady, komunistu Josefa Smrkovského, neudržel se: "Ale pane Smrkovský, já myslel, že to povstání vyhráli komunisté!"

Generála Toussainta později československá tajná policie naverbovala jako svého agenta, což dokázaly nově objevené dokumenty z komunistických archivů. Pokud Toussaintův život ve vězení někomu připomenou závěrečné scény z filmu Tmavomodrý svět, kdy se letec z Anglie sejde na jedné cele s válečným zločincem, není to přesné. Skutečnost byla mnohem absurdnější.

Ve vězení se generál seznámil i s dalším bývalým protivníkem spolupracovníkem povstalecké rady Antonínem Sumem. "Toussaint se chtěl naučit anglicky, tak jsem mu dával slovíčka a on mi dával rozumy o povstání. Byl to kšeft - já slovíčka, on informace." Na generála - svého někdejšího nepřítele - však vzpomíná v dobrém: "Byl to chytrý člověk, měl silné estetické vnímání a choval se k Čechům velmi slušně," říká Sum.

Sám Toussaint Sumovi vyprávěl, jak s Kutlvašrem seděl v Plzni na Borech. Jaké vlastně bylo setkání dvou nepřátelských generálů ve vězeňských oděvech? Nepoprali se? Naopak. "Toussaint mi řekl, že si Kutlvašra vážil už v době povstání jako protivníka."

Absurdní situace neunikla ani tajné policii. Zachoval se o tom dokonce zápis: "...na jedné pracovně seděli blízko sebe dva nejvyšší velitelé bojujících táborů, totiž Kutlvašr jako vrchní velitel národní rady z roku 1945 a německý generál Toussaint jako tehdejší německý velitel," píše se ve zprávě ministerstva vnitra z roku 1961.

Historikové Josef Slanina a Zdeněk Vališ zaznamenali svědectví Vlastimila Klímy. Podle něj Toussaint s Kutlvašrem spolu hovořili a hráli šachy. Protože vězni neměli na dílnách pevné záchody, museli dvakrát denně vynášet nádoby s fekáliemi podle rozpisu. Tak přišla řada na dvojici Kutlvašr-Toussaint. "Stříkalo jim to trochu na paty, ale oni se docela dobře bavili," vzpomíná Klíma.

Byli na tom oba generálové ve vězení stejně? Nikoli. V roce 1955, když Toussaint podepsal spolupráci s rozvědkou, dostal se občas ven, o čemž se politickým vězňům mohlo jen zdát. Sum si vzpomněl, že jednou dostal úkol uklidit ateliér v areálu věznice.

Na stojanech byly krajinky. "Mně se ty obrazy líbily. Pak mi Toussaint řekl: to je můj ateliér." Z někdejších vězňů je dnes naživu jen Sum. Tajemník ministra Jana Masaryka byl odsouzen jako údajný špion a třídní nepřítel podobně jako Kutlvašr. Smrkovského za nimi později poslali straničtí kolegové.

A Toussaint? Tomu mimo jiné vyčetli, že nezabránil krveprolití při povstání. Sum to ale vidí jinak: "Podle mne měl upřímnou snahu Prahu zachránit. Říkal, že podepsal kapitulaci, ale velitel SS ji nerespvězeektoval." 

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Další z rubriky

Berlín v ohrožení, ČSSD rozhoduje a tygr na cestách

Policisté spolupracují na likvidaci letecké pumy v Berlíně. (20. dubna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se podrobnosti o evakuaci centra Berlína a likvidaci letecké pumy z druhé světové...

Teplý pátek zlomil rekordy na 102 stanicích. V Praze bylo přes 28 stupňů

Praha, teplo, počasí, slunce, Vltava, ilustrační foto

Teplý pátek překonal rekordy na 102 meteorologických stanicích, které měří déle než 30 let. Nejtepleji bylo v Praze na...

Zastánci obnovy Vřídelní kolonády sbírají podpisy pro další referendum

Vlevo pohled na železobetonový objekt současné  Vřídelní kolonády z roku 1975,...

Se sběrem podpisů kvůli dalšímu referendu začali členové iniciativy za nahrazení stávající karlovarské Vřídelní...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz