Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Já, král David I.

  1:00aktualizováno  1:00
Davidu Rathovi nelze upřít jedno prvenství: tak výrazný, tak sebevědomý a tak kontroverzní ministr ve zdravotnictví dosud nevládl. V pátek bude pečlivě počítat, hlavu po hlavě, kolik jeho protivníků obsadí Staroměstské náměstí.

David Rath | foto: ČTK

David Rath se rád chlubí, že on přivedl před deseti lety na Václavské náměstí patnáct tisíc zdravotníků (odbory říkají: Rath se k nám jen připojil). Ať tak či onak, padne-li tento bílý rekord, minimálně ministrovo sebevědomí utrpí. Asi tak na pět minut.

Osmatřicet tisíc lidí už podepsalo petici za jeho odvolání. Sedm tisíc podepsalo opačnou petici ovací. Jaký vliv na Rathův osud poměření hlasů v obou peticích bude mít? Přece žádný! Rath stojí a padá s hlasem jediným – Jiřího Paroubka.

Bez něj, bez premiérova naprostého ovládnutí ČSSD a vytěsnění koaličních partnerů by se ministr nepohnul z místa. To je Rathova výhoda oproti předchůdcům a zároveň nevýhoda. Ale nepředbíhejme.

David Rath dramaticky rozdělil český mikrosvět: na rathovce (je největším odborníkem v zemi!) a antirathovce (je to jen ješitný, diktátorský a sebestředný muž!).

Tak příkré rozdělení škodí zdravotnictví a mate veřejnost. Ztrácí orientaci v souboji drsných slov a vypjatých argumentů, sleduje jakési zdravotnické derby Sparta–Slavia. Řekne-li ministr "bílá", ozve se automaticky z lékařské komory a lékařských odborů potlesk, jejich špičky patří k rathovcům. Naopak privátní lékaři, lékárníci, menší nemocnice předvídatelně vykřiknou "hanba, vždyť je to černá", patří totiž do antitábora.

Druhá rovina rozdělení: nemocniční lékaři fandí panu Rathovi, zajistil jim vyšší platy. Privátní zdravotníci pískají, na jeho regulace doplácejí.

Třetí rovina: Rath záměrně vyhrocuje i nejtitěrnější problém ve spor ČSSD a ODS. Odvděčuje se tím Jiřímu Paroubkovi. Loni mu výhrůžně napsal, že dokáže s lékaři prohrát socialistům volby. Paroubek si rebela radši vzal do vlády. Vyplatilo se.

Rathovy "pijavice", "gangstery", leckdo přilípne k modrému ptákovi, jako by už osmý rok nevládl Lidový dům. I páteční demonstraci ministr úmyslně degraduje na předvolební mítink ODS.

Rathova výhradní závislost na Paroubkově moci a rozpolcení zdravotníků předurčují, co a jak ministr se zdravotnictvím dělá: bez demokratické debaty s odbornou veřejností, jako monarcha – ale jen potud, pokud premiér dovolí. A premiér Davidu I. dovolí jen potud, pokud neohrozí jeho volební šance.

Je nepředstavitelné, že by třeba ministr Škromach podobným způsobem překopával důchodový systém. Proto je demonstrace pochopitelná. Ministr Rath, kdyby se mu podařilo, co chce, polistopadové zdravotnictví opravdu změní k nepoznání.

Už teď se změnilo pro pacienty. Úspory, které David Rath nadiktoval, dopadly na ně. Ano, šetřit se určitě musí. Ale ne tak, že se vezme pravítko a odříznou se paušálně procenta ve výdajích lékařů. Jaké překvapení, jsou-li pak v ordinacích odmítáni zrovna ti dražší, více nemocní lidé!

Lékaři nejsou andělé žijící ze šustotu křídel nebeských. Nespokojenost pacientů je pro sociální demokraty nepříjemnou novinkou. Ne nadarmo si v interním dokumentu píší, že právě zdravotnictví patří k nejkritičtějším místům volebního úspěchu. Ono se dost těžko dá zapřít, že tu osm let byli, vládli zdravotnictví, osm let neudělali nic proti plýtvání, zneužívání, plnění nesprávných kapes veřejnými penězi, proti alarmujícím rozdílům v kvalitě péče.

Dnes je kuriózně vlastní nepořádek vítaným důvodem, aby ČSSD s pomocí komunistů a Davida Ratha vrátila moc ve zdravotnictví do rukou centrálních politiků, ministra. I to je velmi pochopitelný důvod páteční demonstrace.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Další z rubriky

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

Dbalého pustili z psychiatrie, další sledování už podle znalců není třeba

Vladimír Dbalý při příchodu k pražskému městskému soudu.

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, který je podezřelý z korupce, ukončil soudem nařízený pobyt...

Policie viní z terorismu bývalého imáma z Prahy. Jeho bratr válčí v Sýrii

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila z terorismu první tři Čechy. Jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer Shehadeh, o nějž se již dříve ...

Najdete na iDNES.cz