Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Já bych to nepodepsal, říká Paroubek, jehož vláda schválila nákup pandurů

  5:08aktualizováno  11:46
Čím déle se mluví o "kauze pandury", tím více se šéf ČSSD Jiří Paroubek do celé věci zamotává. Sám už teď nedokáže říci, zda považuje obchod s rakouskou zbrojovkou, který jeho vláda schválila, za výhodný pro stát. A neumí jasně promluvit ani o tom, zda jednal s představiteli společnosti Steyr.

Bývalý premiér Jiří Paroubek kritizuje svého ministra, že dotáhl nákup pandurů do konce. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Na pondělní tiskové konferenci byl hodně vyvedený z míry. Podpis smlouvy na nákup transportérů vytýkal někdejšímu ministru obrany Karlu Kühnlovi, který jím plnil usnesení Paroubkovy vlády.

Nákup obrněných transportérů za dvacet miliard, jak jej schválila vaše vláda, představoval desetinu všech výdajů na veřejné zakázky za rok. Opravdu jste tomuto obchodu nevěnoval pozornost, jak tvrdíte?
Tak podívejte, to byla zakázka, která byla v gesci ministra obrany. Běžela před mým příchodem a běžela, jak se ukázalo, také po mém příchodu. Neměl jsem relevantní důkazy o tom, že by byla zfixlovaná.

Sám jste se o ni tedy nezajímal a nechal vše na ministerstvu obrany?
Neměl jsem s tím nic společného. Seděl jsem jako předseda ve vládě, kde pan ministr obrany Kühnl předložil výsledek výběrového řízení. Vláda ten výsledek schválila a pan ministr ho uzavřel svým podpisem. Já bych asi stejnou odvahu neměl, podepsat to po volbách. Později jsme vyzývali, aby byla smlouva ukončena. V roce 2007 jsem říkal, že je dobře, že byla ukončena.

Kdyby vaše vláda nákup neschválila, pan ministr Kühnl by stěží mohl smlouvu podepsat...
Já jsem zatím neslyšel od MF DNES relevantní důkaz o tom, proč to pan ministr neměl podepsat. Existuje takový důkaz?

Vy sám mluvíte o tom, že ta zakázka nebyla v pořádku. Že jste byl rád, když vláda v roce 2007 kontrakt ukončila. Byla tedy, nebo nebyla ta zakázka podle vás v pořádku?
Já si myslím, že byla v pořádku. Vy jste snad předložili nějaký důkaz, že by nebyla v pořádku?

Vy mluvíte o tom, že jste byl rád, když se ta zakázka odvolala.
O jaké zakázce mluvíte?

O nákupu obrněných transportérů.
Jak říkám, po volbách bych neměl odvahu podepsat.

Ale proč, když byla v pořádku?
Protože jsem si uměl představit, co přijde za řeči! Jinak, jestli dovolíte, si nemyslím, že by na ní bylo něco v nepořádku. Znovu vás vyzývám, popětadvacáté: předložte důkazy! Vy jste nebyli schopni do dnešního dne.

Ve smlouvě, kterou má MF DNES k dispozici, je například záměr firmy Steyr, která zakázku dostala, zaplatit provizi lobbistovi Vlčkovi, když se postará o kontakt s politiky. Na prvním místě s panem Grossem, sociálnědemokratickým premiérem. Jak hodnotíte jeho roli?
Já chci důkazy, ne údajné svědectví dvou opilců, kteří něco tvrdí a pak to někde odvolávají, protože se polekali vlastních blábolů. Já bych očekával, že MF DNES přijde s důkazy.

Faksimile smlouvy vám nestačí?
Nevím, co je to faksimile smlouvy. Jděte se zeptat Miloše Zemana, to je kamarád Jana Vlčka. Co já mám co společného s Janem Vlčkem? Nevím, jestli už vám to nepřipadá trapné, do jaké pozice jste se dostali. Červenáte se?

Věříte svému spolustraníkovi Lubomíru Zaorálkovi, když říká, že jednal o spolupráci Steyru s firmami na severní Moravě? Tam není žádná zbrojovka, která by mohla být Steyru partnerem.
Já nevím, jestli jste slyšela o subdodávkách.

Ano.
Tak to přesně může být subdodávka pro ten zbrojní průmysl. Docela se mě to dotýká, že si pánové ze Steyru nenašli čas se se mnou sejít. To je velmi správné, že s nimi Lubomír Zaorálek jednal, a i já bych s nimi jednal. Rozhodně tedy ne s nějakými přidržtašky, kteří se dnes prezentují jako kdovíjací mudrci, ale s představiteli té firmy bych to viděl jako velmi rozumné.

Takže již máte jasno v tom, že jste se s nikým ze Steyru nesešel? Minulý týden jste si nedokázal vzpomenout.
Já se vás ptám, Mladé fronty DNES, jestli jsem se s nimi sešel a jaký na to máte důkaz. Nejsem v situaci, že musím předkládat důkazy vám, to vy mně! Nesplnili jste základní předpoklad etiky, mít ověřenou informaci ze dvou zdrojů: vy jste měli jenom Jedlaucnika a Globocnika, nebo jak se ten jmenoval.

Pan Habitzl...
Pojďme k dalším otázkám.

Jak jste přišli na to, že pan Kožnar je tou "vycházející hvězdou" ČSSD, která jednala se zástupci Steyru? On sám říká, že popis na něj nesedí.
Já myslím, že si pomůžete vaší fantazií. Pan Kožnar vám řekl jednoznačně, že se s nimi sešel v roce 2003. Víc o tom nepotřebuji mluvit. Tečka. Další otázka.

Lidé kolem vás...
Další otázka!

Lidé kolem vás...
Nevyrušujte!

Bavil jste se o tom s Kožnarem?
Já jsem s ním nehovořil. Tečka.

V pátek jste na tiskové konferenci řekl, že Kožnara znáte dvanáct let. Mluvil jste o něm ale jako o místostarostovi za ČSSD. Mohl byste vysvětlit tuto nesrovnalost?
Tak to je jednoduché. Spletl jsem se. On byl funkcionářem sociální demokracie na Praze 1 a možná byl také v zastupitelstvu. Tuším, že to tak bylo, nevím, já jsem se tím nezabýval. A upřímně řečeno to nemá relevanci.

V pátek jste také říkal, že za kauzou pandur stojí Háva a Kalousek. Máte pro to nějaké důkazy? (Tuto otázku položil na stejné tiskové konferenci redaktor agentury ČTK.)
Pane redaktore, vaše otázka je tak slušná, jako jsou neslušné dotazy MF DNES. Vždyť přeci pro to své tvrzení, že jsem se s nimi (exmanažery Steyru) sešel, nemají žádné důkazy. To je stejné.

Takže důkazy nemáte.
Tady nejsou žádné důkazy. Jsou to jen informace ze zákulisí, komu to může sloužit.

Fakta o kauze pandury

V případu mnohamiliardové zakázky na obrněné transportéry přinesla MF DNES minulý týden několik klíčových důkazů:

Smlouva o lobbingu
Rakouská firma Steyr, výrobce pandurů, uzavřela v prosinci 2002 tajnou smlouvu s konzultantem Janem Vlčkem. Ten jí měl otevírat dveře k českým politikům. V případě úspěchu firma slíbila vyplatit 7 % na provizích (z původní zakázky za 21 mld. by to bylo přes 1,4 miliardy).

Skrytá kamera MF DNES
Reportér Janek Kroupa se v přestrojení za obchodníka s pohledávkami sešel se dvěma bývalými manažery Steyru, kteří mu vysvětlovali zákulisní hry při zakázce. Manažer Wolfgang Habitzl například říkal, že dvě až tři procenta provize měla jít "pro každou politickou stranu".

Co se děje teď
Rakouští vyšetřovatelé začali ihned po zveřejnění případu v MF DNES prověřovat možnou korupci. V pátek oznámila i česká policie, že případ otevírá.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdil, řekl Dolínek

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek odpovídal v Rozstřelu iDNES.cz na otázky související s pádem lávky přes Vltavu...

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...Najdete na iDNES.cz