Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Izraelští vojáci zranili reportéra CNN

  19:03aktualizováno  19:03
Izraelští vojáci stříleli v úterý ve směru na novináře, kteří u přechodu Karni mezi Izraelem a pásmem Gazy zpravodajsky kryli izraelsko-palestinské střety, a zasáhli reportéra americké televizní stanice CNN. Reportér Ben Wedeman, kterého kulka zasáhla v pase pod neprůstřelnou vestou, byl převezen do nemocnice v Gaze a je ve stabilním stavu. Projektil vyletěl z těla, aniž zasáhl kost, uvedli Wedemanovi kolegové ze CNN.

Fotograf AFP řekl, že izraelští vojáci v Karni stříleli ve směru na novináře několikrát. Mluvčí izraelské armády Jarden Vatikaj prohlásil, že vojáci pouze opětovali palbu Palestinců. Dodal, že neví, kdo je odpovědný za střelbu, která zranila novináře.

Ve vlně palestinsko-izraelských násilností bylo podle tiskové agentury Reuters od 28. září zabito nejméně 150 lidí. Jedenáct z nich byli izraelští vojáci a židovští civilisté, zbytek Palestinci a izraelští Arabové.

Další mrtví Palestinci během úterních střetů
Izraelští vojáci v úterý na přechodu Karni zastřelili ostrou municí sedmnáctiletého Palestince. Třiadvacetiletý Palestinec byl v tomto střetu zraněn a v nemocnici byl prohlášen za klinicky mrtvého. Dalších 14 Palestinců bylo v karni zraněno. Ve srážkách ve vesnici Chán Júnis na jihu pásma Gazy bylo zraněno osm Palestinců.

Předseda palestinského parlamentu Ahmad Kurája vyzval k uspořádání mezinárodní konference s účastí Spojených států, Evropské unie, Ruska, Číny a arabských zemí. "Jestliže Izrael chce opravdový mír, pak toto je jediný mechanismus pro uzavření dohody, u něhož je úspěch zaručený," řekl Kurája, který je také předním palestinským vyjednávačem.

Bitva za samostatný palestinský stát bude pokračovat
Poté, co izraelské bitevní vrtulníky zaútočily v pondělí na budovy, jež v oblasti západního břehu Jordánu a Gazy užívá hnutí Fatah předsedy palestinské samosprávy Jásira Arafata, nenechal Arafat na odpověď dlouho čekat. Bitva za nezávislý palestinský stát s hlavním městem Jeruzalémem bude pokračovat, prohlásil v úterý odhodlaně Jásir Arafat. Podle pozorovatelů vstupuje konflikt do nové fáze, v níž je Izrael připraven použít těžké zbraně na každodenní bázi, píše BBC.

Komu se to nelíbí, ať vypije moře v Gaze
“Všechno tohle nemůže způsobit zachvění ani jediné řasy na očích palestinského dítěte, které v ruce drží palestinský kámen na obranu svatého Jeruzaléma…, hlavního města palestinského státu,” prohlásil Arafat v reakci na pondělní útoky izraelských vrtulníků. “A komu se to nelíbí, ať přijde a vypije třeba moře v Gaze,” řekl.

Izraelské vrtulníky zaútočily v pondělí na stanoviště Fatahu
V pondělí izraelské vrtulníky vypálily několik raket na kancelář Fatahu v Nábulusu na západním břehu. Podle agentury Reuters, která citovala nejmenovaného představitele palestinské strany, ale střely nezpůsobily ani ztráty na lidských životech ani vážnější hmotné škody.

Vrtulníky izraelské armády zaútočily rovněž v lokalitě Chán Júnis v pásmu Gazy, kde cílem jejich raket byla rovněž budova Fatahu. Podle jednoho svědka to vypadalo, jakoby stroje vypálily varovné výstřely vypadající jako bomby s ohromným výbuchem, které nezpůsobily žádné škody. 

"Od okamžiku, kdy Palestinci zahájili něco, co se blíží záškodnické válce, útoky našich vrtulníků byly znamením, že pokud k této válce skutečně dojde, pak na ni odpovíme," prohlásil v rozhovoru pro izraelskou televizi náměstek ministra obrany Efraim Sneh.

Pondělní útoky izraelských vrtulníků označil za výstražné operace, naznačující, jakou cenu by prý Palestinci zaplatili za případnou záškodnickou válku.

Během víkendu totiž Arafatův Fatah vyzval k eskalaci palestinských protestů.

Šaron chce dostat Baraka od kormidla
Ariel Šaron, vůdce hlavní izraelské opoziční strany Likud, v úterý prohlásil, že chce Barakovu vládu dostat od moci. "Musíme dát dohromady novou vládu, takovou, která by nahradila Barakovu," sdělil Šaron pro izraelské rádio poté, co v minulých dnech ztroskotaly pokusy o vytvoření vlády národní jednoty.

"Nemůžeme už nadále podporovat Baraka a jeho zroskotanou vládu. Veškeré naše úsilí bude směřovat k tomu, abychom ho nahradili," řekl Šaron.

Zatím ale není jasné, jestli Šaronovy poznámky skutečně směřovaly k tomu, aby zcela pohřbily myšlenku vlády národní jendoty jako zcela nemožnou, či měly sloužit spíše jako taktiky v dalším vyjednávání.

Barak již dříve oznámil, že chce s Likudem vytvořit vládu národní nouze, avšak v projevu na pondělním zasedání parlamentu se o tom nezmínil.

Zdravotníci přivážejí do nemocnice v Gaze reportéra americké televizní stanice CNN Bena Wedemana, kterého zasáhli 31. října izraelští vojáci u přechodu Karni mezi Izraelem a pásmem Gazy. (31.října 2000)

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Historické poprvé. Papež oddal na palubě letadla letušku a stevarda

Devětatřicetiletá Paula Podestová a jedenačtyřicetiletý Carlos Ciuffard si...

Papež František cestou na sever Chile oddal v letadle letušku a stevarda, kteří ho od začátku týdne doprovázejí při...

Vězněné děti v Kalifornii se mohly umýt dvakrát ročně. Tety jsou v šoku

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Jídlo jednou denně, sprcha dvakrát ročně a žádní kamarádi. Na povrch začínají vyplouvat detaily ze života dětí, které...

V Kazachstánu vzplál za jízdy autobus Ikarus, zahynulo 52 lidí

Při požáru autobusu na západě Kazachstánu zahynulo 52 lidí (18. ledna 2018)

Dvaapadesát lidí zahynulo v hořícím autobusu na západě Kazachstánu. Z hořícího vozu se zachránilo jen pět lidí. Všichni...

Najdete na iDNES.cz