Špionážní zařízení, které se našlo v Libanonu, na sobě mělo i označení izraelského výrobce

Špionážní zařízení, které se našlo v Libanonu, na sobě mělo i označení izraelského výrobce | foto: Profimedia.cz

Izraelský Mossad ožívá. V Libanonu měl špionážní schránku a v Egyptě buňku

  • 70
Arabská média jsou opět plná tajemných příběhů o izraelské tajné službě Mossad. Libanon ohlásil, že na svém území nalezl sledovací zařízení izraelské tajné služby, dokonce s hebrejským nápisem. Egypt zase tvrdí, že rozbil buňku Mossadu. A Izrael jako vždy mlčí.

Málokterou zpravodajskou službu provází tolik legend jako izraelský Mossad. Sami izraelští autoři přiznávají, že šíření těchto pověstí je součástí boje rozvědek o informace.

Zvláště v posledních týdnech se arabská média předhánějí ve špionských příbězích, které mají mít Izraelci na svědomí. Jako vždy v tomto kraji lze stěží odhadnout, jak – a zda – se opravdu staly.

Učitel kung-fu a jeho síť

Egyptská i izraelská média v posledních dnech barvitě líčí příběh Taríka Hasana, egyptského občana ve službách Izraele. Není jasné, kdy byl tento učitel bojového umění kung-fu Izraelci naverbován. Podle všeho roku 2006 v Číně.

Nejpozději v roce 2008, ale patrně již v srpnu předešlého roku se na scéně – snad postupně – objevují dva izraelští agenti, které egyptská média označují jako Josepha Dimora a Idi Mosheho.

Špionážní zařízení, které se našlo v Libanonu, na sobě mělo i označení izraelského výrobce

Údajný Idi Moshe měl Hasana vyškolit v základních zpravodajských dovednostech – získávání a bezpečném transferu informací. Také proto z Izraele obdržel laptop, který mu umožnil posílat do židovského státu kódované zprávy. Hasan také založil firmu obchodující s potravinami, která mu poskytla možnost cestovat po Blízkém východě, aniž by vzbudil nežádoucí pozornost.

Egyptský agent-exportér měl totiž pomáhat Mossadu i při verbování informátorů v Libanonu a Sýrii. A dostal prý dokonce za úkol poškodit vztahy mezi Káhirou a Damaškem. Zajímal se i o egyptské, respektive blízkovýchodní telekomunikační společnosti a kontakty v nich. Sedmatřicetiletý Hasan byl zadržen již v květnu, po obou Izraelcích egyptské úřady vyhlásily oficiální pátrání.

Špionážní schránka „made in Israel“

Svoji špionážní aféru ohlásil i Libanon, jehož armádní experti podle médií nalezli na několika místech v blízkosti hlavního města Bejrútu zařízení izraelských služeb.

KDO ŘÍDÍ MOSSAD A KOLIK MÁ ZAMĚSTNANCŮ?

Mossad je hlavní izraelskou zpravodajskou službou. Podle dostupných údajů v něm pracuje zhruba pět stovek zaměstnanců, ke sběru dat však využívá i celosvětovou síť spolupracovníků.

Činnost Mossadu kontroluje tzv. informační výbor, jehož předseda je šéfem Mossadu. Příkazy dostává od předsedy vlády a je odpovědný parlamentu. Kontroluje ho i Izraelský kontrolní úřad a sekce parlamentního výboru pro obranu a zahraniční záležitosti.

K nejznámějším akcím Mossadu patří dopadení nacistického zločince Adolfa Eichmanna v Argentině (rok 1960). Odtud byl jeho agenty propašován do Izraele, kde byl souzen, shledán vinným a posléze popraven.

Podle dostupných údajů šlo o přístroje schopné fotografovat stejně jako vyhodnocovat počasí. Součástí jedné z aparatur měl být i laserový paprsek. Zařízení mohla být řízena na dálku a byla také schopna získaná data odesílat.

Co se však jeví spíše jako komické, pokud ne chtěné: jedna ze špionážních schránek na sobě podle libanonských zdrojů nesla hebrejský nápis a označení výrobce, totiž "Beam Systems Israel Ltd."

Média naznačují, že Izrael pravděpodobně věděl o prozrazení svých zařízení a pokusil se je ze vzduchu zničit. Ať již libanonští vojáci nalezli cokoli nebo nic, tamní politici si (pochopitelně) stěžují.

"Izrael velmi zřetelně narušil suverenitu naší země," píše se v prohlášení libanonského ministerstva zahraničí. Bejrútská vláda také poslala stížnost k Radě bezpečnosti OSN. Izraelská strana se po svém zvyku nevyjadřuje ani k mnohem přímočařejším akcím svých agentů.

Jeden příklad za všechny: málokdo pochybuje o tom, že Mahmúda Mabhúha letos v lednu zabili izraelští agenti. Muž, který byl zavražděn v dubajském hotelu, byl nejen nákupčím zbraní pro vojenské křídlo palestinského hnutí Hamas. Izrael jej také hledal pro vraždu dvou izraelských vojáků. (o vraždě více čtěte zde)

O čem však média, i ta arabská, pochybují, je domněnka, že Izrael letos vyslal žraloka, aby napadl turisty v egyptských letoviscích. Pokud i tuto legendu o sobě vymyslel Mossad sám, všechna čest. (více čtěte zde)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video