Bývalý izraelský ministerský předseda Ehud Olmert (25. února 2010)

Bývalý izraelský ministerský předseda Ehud Olmert (25. února 2010) | foto: AP

Izraelský soud zprostil expremiéra dvou obvinění, v jednom uznal vinu

  • 0
Izraelský expremiér Ehud Olmert byl v úterý ráno uznán vinným v jednom ze tří bodů obžaloby. Soud v Jeruzalémě mu připsal podporu firem zaměstnávajících jeho přátele, ale osvobodil ho v případě údajného přijímání úplatků a podvodů. Výše trestu má být rozhodnuta později.

Bývalý předseda izraelské vlády si v úterý dopoledne před soudem v Jeruzalémě vyslechl, že je vinným v případě zvýhodňování firem napojených na jeho někdejšího právnického kolegu Uriho Messera.

Podílel se údajně na dosazení zhruba 260 členů pravicové strany Likud, jíž byl kdysi členem, do státního Centra investic pro malé a středně velké podniky.

Zatím není jasné, zda Olmert poputuje za mříže, o výši trestu má soud rozhodnout 5. února.

Izraelský expremiér byl osvobozen ve zbývajících dvou bodech obžaloby, tedy v případu přijímání úplatků od amerického podnikatele Morrise Talanského a podvodů při účtování zahraničních cest v kauze známé jako Rishon Tours.

V případě Rishon Tours šlo o 92 tisíc dolarů (tedy zhruba dva miliony korun), o něž se Olmert údajně obohatil dvojím nebo i trojím vyúčtováním svých zahraničních cest. Peníze v letech 2002 až 2006 nárokoval u státních institucí i nevládních organizací.

Aféra Talansky byla přímou příčinou Olmertova odstoupení v roce 2008. Olmert údajně nepřiznal přijetí stovek tisíc dolarů, které od tohoto příznivce dostával v obálkách.

Jeden soud končí, druhý se chystá

Všechny tyto činy se týkají doby, kdy Olmert zastával úřad starosty Jeruzaléma nebo později ministra průmyslu, tedy období mezi lety 1993 až 2006. Najevo vyšly až v letech 2006 až 2009, kdy byl premiérem.

Proces začal již v září 2009, kdy Olmert poprvé stanul před soudem. Z korupce byl obviněn v roce 2008, kdy také následně rezignoval, ale kvůli vnitropolitické situaci nakonec z funkce odešel až o rok později. (více o případu čtěte zde).

Když Olmert loni v květnu sám stanul před soudem, řekl, že "zde bojuje o život". Proces trval dva roky a na rozdíl od běžné praxe jednoho soudce mu předsedali rovnou tři. Vyslechnuto bylo na sto dvacet svědků. Proces je považován za bezprecedentní, protože je to poprvé, kdy se izraelský soud zabývá kriminálními kauzami spojenými s bývalým premiérem.

"Říkalo se, že se zatřese zem. Ukázalo se, že jsem nepodvedl žádnou organizaci, nebyla žádná korupce, žádné obálky s penězi," řekl Olmert novinářům po oznámení rozsudku. Mezi těmi, kterým měl podvodně účtovat výdaje z cest, byl i památník obětem holokaustu Jad Vašem.

Olmertovy potíže se soudy ale nekončí. Letos byl spolu s dvanácti lidmi obviněn z korupce v rámci takzvané kauzy Holyland. Jde o úplatkářský skandál, který se točí kolem výstavby stejnojmenného jeruzalémského sídliště. Olmert v době, kdy zastával úřad starosty Jeruzaléma, údajně přijal od investorů milionový úplatek.

Podle izraelských analytiků výrok soudu poškodí Olmertovu pověst a mohl by znamenat sedmiletý zákaz politické činnosti. Olmertovi bude 67 let a má rakovinu prostaty.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video