Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Izraelsko-palestinský konflikt přináší nové oběti

  19:17aktualizováno  19:17
Další čtyři mrtvé Palestince si vyžádalo izraelsko-palestinské násilí, které už měsíc pokračuje v Izraeli, na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy. Počet obětí konfliktu tak stoupl na téměř 140 lidí, převážně Palestinců a izraelských Arabů. Zraněno bylo podle palestinských nemocničních zdrojů přes pět tisíc lidí. Střety mezi palestinskými demonstranty házejícími kamení a izraelskými vojáky odpovídajícími slzným plynem, gumovými projektily a občas i ostrými náboji, vypukly v různých místech západního břehu a pásma Gazy po odpoledních svátečních muslimských modlitbách.

Bez incidentů se obešly modlitby v mešitě Al-Aksá na jeruzalémské Chrámové hoře, kde ke klidu přispěla jednak silná přítomnost izraelských bezpečnostních sil, jednak zákaz vstupu mužům mladším pětatřiceti let.

Po čtvrtečním útoku mladého palestinského fanatika, který v Gaze odpálil nálož umístěnou na vlastním těle a zranil přitom jednoho izraelského vojáka a sebe zabil, zůstal Izrael ochrnutý strachem. Tržiště, která v pátek bývají narvaná k prasknutí, zela prázdnotou. Izrael posílil bezpečnostní opatření v Jeruzalémě i na západním břehu a v pásmu Gazy.

Baraku, připrav rakve
Odpoledne se v Gaze se konal pohřeb palestinského sebevražedného útočníka, kterému se dostalo posmrtných poct jako "mučedníkovi". "Díky Alláhovi mířím tam, kam jsem vždycky chtěl," stojí v dopise, který měl čtyřiadvacetiletý Nabíl Arajr u sebe ve chvíli útoku.

"Vyzývám vás, abyste pokračovali v intifádě (povstání) až do osvobození Jeruzaléma. Vyzývám vás, abyste pokračovali v džihádu (islámské svaté válce) a v hnutí odporu," pokračuje dopis, který vyslechlo na deset tisíc lidí, kteří se shromáždili ve smutečním průvodu v Gaze s černými zástavami hnutí Islámský
džihád a žlutými vlajkami libanonského proíránského hnutí Hizballáh.

"Baraku, připrav rakve," skandovali na adresu izraelského premiéra Ehuda Baraka.

Intifáda bude pokračovat až do vzniku Palestinského státu
K odpovědnosti za čtvrteční pumový sebevražedný útok v pásmu Gazy se přihlásila militantní palestinská organizace Islámský džihád.

Generální tajemník hnutí Fatah pro oblasti západního břehu Jordánu Marván Bargutí v pátek prohlásil, že palestinské povstání - intifáda - bude pokračovat až do vzniku palestinského státu.

Bargutí potvrdil, že Palestinci "zablokovali okružní silniční přístupy vybudované pro izraelské osadníky a vytvořili ozbrojené lidové výbory, aby chránili náš lid proti agresi osadníků".

Militantní hnutí Hamas přímo vyzvalo Palestince k útokům na izraelské vojáky po odpoledních modlitbách.

Světový muslimský kongres vyzval k bojkotu Izraele
Světový muslimský kongres vyzval islámské státy, aby přerušily spolupráci s Izraelem kvůli násilnostem na palestinských autonomních územích, které si dosud vyžádaly smrt nejméně 133 lidí, převážně Palestinců.

Kongres dále vyzval k vyhlášení palestinského státu s Jeruzalémem jako hlavním městem, k návratu palestinských uprchlíků do jejich rodišť a k vyhnání židovských osadníků usídlených na palestinských územích.

Kongres také vybídl Radu bezpečnosti OSN k vytvoření tribunálu, který by se zabýval obviněními Izraelců ze zabíjení Palestinců, a k vyslání mezinárodního mírového sboru na palestinská území, kde by chránil tamní obyvatele.

RB OSN 7. října odsoudila nepřiměřenou sílu použitou Izraelem k potlačení nepokojů vyvolaných Palestinci.

Naprostou podporu, a to jak morální, tak materiální, "palestinskému odporu" proti Izraeli v pátek vyjádřilo libanonské šíitské hnutí Hizballáh.

Tisíce Palestinců se zúčastnily v Gaze pohřbu palestinského mladíka, který o ve čtvrtek při sebevražedném útoku napadl stanoviště izraelské armády. "Díky Alláhovi mířím tam, kam jsem vždycky chtěl," stálo v dopise, který měl útočník u sebe. (27.října 2000)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Moře vyvrhlo na kanadskou pláž lidskou nohu. Už třináctou

Moře na pláže v Britské Kolumbii čas od času vyvrhne kus lidské nohy....

Obyvatelé osady Jordan River ležící na západním pobřeží Kanady našli ve čtvrtek na pláži zbytky lidské nohy. Co by...

Francie vyzbrojila pachatele genocidy ve Rwandě, tvrdí zpráva z USA

Hromadný pohřeb ostatků obětí nalezených v masovém hrobě v Ibuce.

Francie dodala zbraně pachatelům genocidy ve Rwandě v roce 1994. Francouzští činitelé také bránili potrestání lidí...

Jaderné testy v KLDR narušily strukturu hornin, hrozí zhroucení celé hory

Jihokorejská televize oznamuje zemětřesení v KLDR (23. září 2017).

V oblasti severokorejské jaderné střelnice v Pchunggje-ri zaznamenali o víkendu geologové dva nové otřesy. KLDR zde...Najdete na iDNES.cz