Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Izraelsko-palestinské boje přinášejí další oběti

  18:30aktualizováno  18:30
Izraelská policie zaútočila odpoledne na Chrámovou horu v Jeruzalémě na stovky demonstrujících Palestinců, kteří na bezpečnostní síly pod sebou vrhali kamení a zápalné bomby. Při srážkách s izraelskou policií bylo během pátku zabito sedm Palestinců. Militantní Hnutí palestinského odporu (Hamas) vyhlásilo na pátek den hněvu.
Izraelská armáda uzavřela brzy ráno na čtyři dny západní břeh Jordánu a pásmo Gazy, aby snížila nebezpečí střetů s Palestinci před nejposvátnějším dnem židovského roku.

Osmý den po vypuknutí izraelsko-palestinských nepokojů zahynulo nejméně 74 lidí. (BBC)
Nepokoje u Lví brány
Během pátku došlo k řadě střetů na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy. Nepokoje vypukly u Lví brány nedaleko vchodu do islámské svatyně, tedy v oblasti, kde byli před týdnem zabiti při potyčkách s izraelskou policií zabiti čtyři Palestinci. Policie sdělila, že v reakci na stovky kamenů, které byly hozeny na policisty, střílela pogumovanými kovovými projektily.

Podle svědků se palestinští činitelé a izraelští policisté v islámském Posvátném okrsku (Harám aš-Šaríf), který židé znají jako biblickou Chrámovou horu, snažili zabránit pokračování násilností, které trvají už osmý den.

Izrael vyhlásil blokádu západního břehu Jordánu a pásma Gazy, která má trvat od pátku od 4. hodiny ranní SELČ do pondělního večera, kdy skončí židovský svátek smíření. Izrael vyhlašuje blokádu ze strachu z atentátů při jom kipuru každý rok, ale letos ji kvůli nepokojům prodloužil o 48 hodin.

Mubarak svolává summit arabských států

Mezinárodní organizace zkoumající lidská práva Amnesty International mezitím odsoudila zabíjení civilistů. "Izraelští vojáci zabíjejí i tehdy, když jejich vlastní životy nejsou ohroženy," tvrdí zpráva Amnesty International s tím, že izraelští vojáci prý užívají sílu nepřiměřeně, což odporuje mezinárodním standardům.
Egyptský prezident Husní Mubarak v místní televizi sdělil, že představitelé arabských států uspořádají ve dnech 21. a 22. října v Káhiře summit, který se bude zabývat situací na západním břehu Jordánu. "O jeho konání ale rozhodne pouze fakt, zda s ním vysloví
souhlas 99 procent arabských zemí. Vím, že podmínky nejsou příliš příznivé, ale s ohledem na poslední vývoj na územích spravovaných Palestinci, považuji za nezbytné, aby vůdci arabských států tuto otázku projednali," řekl Mubarak.

V noci na pátek bylo zaznamenáno několik přestřelek v pásmu Gazy i na západním břehu. Při nejhorší z nich, v Rafahu u egyptské hranice, napadli Palestinci izraelské vojáky granátem. Ti odpověděli protitankovými střelami a podle svědků zasáhli dva domy.Kvůli blokádě se Palestinci nebudou moci do pondělka dostat ze západního břehu do pásma Gazy ani zpět. Obě území dělí půda Izraele.

Bill Clinton vyzval znepřátelené strany k návratu k jednacímu stolu
Poté, co i druhé kolo rozhovorů v Egyptě s cílem vyřešit stupňující se blízkovýchodní krizi bylo bez výsledků, americký prezident Bill Clinton vyzval k ukončení násilí na Blízkém východě a k návratu obou znesvářených táborů k jednacímu stolu. "To nejdůležitější věcí nyní je ukončení zabíjení a násilí," prohlásil Clinton. Palestinsko-izraelské násilí si za posledních sedm dní vyžádalo nejméně 70 obětí.

Po vyhlášení křehkého příměří, už několikátého v pořadí za posledních několik dní, to vypadalo, že násilí na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy polevilo, ale přesto byly hlášeny izolované výbuchy násilí. Nejméně dva Palestinci byly při tom zastřeleni.

Jednání v Egyptě zůstala bez výsledků
O řešení blízkovýchodní krize ve čtvrtek jednali v egyptském přímořském letovisku Šarm aš-Šajchu bez výsledků palestinský vůdce Jásir Arafat, americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová a egyptský prezident Husní Mubarak. Rozhovorů se měl původně zúčastnit i izraelský premiér Ehud Barak. Ten ale na jednání nepřijel poté, co Arafat ve čtvrtek ráno odmítl v Paříži podepsat dohodu o ukončení násilí.

Palestinci trvají na odsouzení izraelského násilí
Palestinci ve čtvrtek předložili Radě bezpečnosti OSN návrh rezoluce, který odsuzuje izraelské násilí a požaduje vyšetřovací komisi. Sdělili to diplomaté z newyorského sídla OSN. Patnáct členů rady začalo návrh projednávat za zavřenými dveřmi. Na závěr jednání se k jeho obsahu nevyjádřili. Vyzvali odborníky, aby v jednání pokračovali. K návrhu se možná setkají velvyslanci zemí RB. Ta bude možná hlasovat v pátek, uvedli
diplomaté.

Velká většina členů rady pokládá návrh za mírný, ale Spojené státy, které mají právo veta, jsou proti textu, dodali diplomaté.

Neshody v náhledu na to, kdo nese zodpovědnost za rozpoutání izraelsko - palestinského násilí byly i příčinou neúspěchu pařížských rozhovorů ve středu.

Arafat odmítl pařížský mír, protože Izrael nebyl označen za viníka

O tom, že atmosféra při nočních rozhovorech v Paříži ze středy na čvrtek byla velmi napjatá, svědčí i informace, že Albrightová musela nechat zavřít dveře, aby Arafat z jednání neutekl. Lalja Šahídová, palestinská velvyslankyně v Paříži, sdělila, že Arafat se poté, co si stěžoval na neustálé ponižování, snažil odejít. "Prezident Arafat dokonce nasedl do auta a ona musela nechat zavřít dveře rezidence, aby neodjel. Madeleine Albrightová křičela 'close the door, close the door' (zavřete dveře), aby Arafata zadržela a ten se nakonec vrátil," řekla Šahídová pro francouzský rozhlas.
Hlavní příčinou toho, že Arafat odmítl podepsat mírovou dohodu v Paříži, bylo to, že Palestinci nesouhlasili s interpretací násilností na Blízkém východě. "Nedohodli jsme se na žádném bodě bezpečnostního dokumentu, který byl předložen ke schválení večer. Odmítli jsme koncept dokumentu, který usiluje o to, aby v otázce odpovědnosti za masakry na západním břehu Jordánu a v oblasti Gazy bylo položeno rovnítko mezi Izraelce a Palestince," tvrdí mluvčí palestinské delegace Jásir Abed Rabbo.

Izrael naopak viní z rozpoutání násilí Palestince
"Potřebujeme jasný rozkaz Jásira Arafata palestinským milicím a policistům, aby přestali střílet, a ihned nastane klid," řekl v Paříži Barak. "Palestinští činitelé se musí rozhodnout, zda chtějí zavést celý region do slepé uličky, jejímž výsledkem bude zhoršování situace nebo konfrontace.

Navzdory neúspěchu při podepsání dohody v Paříži bylo ve čtvrtek ráno dosaženo alespoň uzavření příměří mezi oběma stranami. "V průběhu noci se šéf izraelského ústředního velení generálmajor Jicchak Ejtan sešel s vrchními veliteli palestinských bezpečnostních sil," uvádí se v oficiálním prohlášení izraelské armády. "Dohodli se, že zastaví násilí, nepokoje a přestřelky mezi oběma stranami."

Izraelci poté začali stahovat tanky ze západního břehu Jordánu a pásma Gazy. V Izraeli a na palestinských autonomních územích je prozatím klid. Pouze v Necarimu na západním břehu Jordánu odpověděli izraelští vojáci střelbou na Palestince, kteří na ně začali házet kameny, nikdo však nebyl zraněn.

Arabské státy v Perském zálivu nabízejí Palestincům náklaďáky s kamením
Vlna krveprolití, která nemá v posledních letech v Izraeli a na palestinských územích obdoby, vyvolala vlnu soucitu s Palestinci v arabských státech, které hned po začátku konfliktu vyzývaly ke svaté válce (džihádu). Nyní Palestincům nabízejí náklaďáky s kamením, finanční pomoc i léky. Noviny ve Spojených arabských emirátech zveřejnily inzerát muže shánějícího padesát nákladních automobilů, aby mohl dopravit kamení a 500 tisíc podomácku vyrobených praků přes Jordánsko palestinským mladíkům a podpořit je tak v boji proti Izraeli.

Krize na Blízkém východě je blízká válce
Šéf OSN Kofi Annan přirovnal situaci v Izraeli a na palestinských územích téměř k otevřené válce.

Podle palestinských zdrojů americký prezident Bill Clinton navrhl Izraelcům i Palestincům, aby příští úterý přijeli do Washingtonu k pokračování diskuse o ukončení násilí.

USA zavřely své konzuláty na Blízkém východě
Spojené státy oznámily, že na pět dní uzavřou všechny své diplomatické mise na Blízkém východě. Přibližně 40 palestinských žen a dětí protestovalo ve čtvrtek před americkým konzulátem ve východním Jeruzalémě a poté se pokojně rozešly. Ve středu přibližně tisícovka syrských studentů bombardovala kameny americké velvyslanectví v Damašku.

Protesty namířené proti Izraeli a Spojeným státům se uskutečnily také v Egyptě - v Káhiře studenti spálili izraelskou vlajku a vytloukli okna britského obchodního domu, jehož majitel je podle nich žid.

Srážky pokračovaly celou středu
Izrael znovu nasadil bitevní vrtulníky proti palestinským demonstrantům u židovské osady Nicarim v pásmu Gazy. Podle svědků v bojích použil i rakety.

Zahynuli tři lidé, mezi nimi i jeden chlapec, který byl střelen do břicha. Kromě Nicarimu se nepokoje odehrávaly i na Západním břehu Jordánu - v oblasti kolem Rámalláhu, Beltéma a Hebronu.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Indonésií otřáslo silné zemětřesení. Na místě je nejméně jeden mrtvý

Dopravní zácpa v centru Jávy poté, co úřady vydaly varování před hrozbou vlny...

Nejméně jednoho mrtvého a pět zraněných si vyžádalo silné zemětřesení, které v pátek zasáhlo nejlidnatější indonéský...

Havárie autobusu s vlakem ve Francii má pět obětí, oznámily úřady

Záchranáři zasahují po srážce školního autobusu s vlakem poblíž...

Bilance obětí čtvrteční nehody školního autobusu, do kterého na jihu Francie narazil vlak, se zvýšila na pět. Oznámila...

Rodina irácké miss uprchla do USA, bojí se kvůli selfie s miss Izraele

Snímek irácké královny krásy Sará Idanové s izraelskou Miss Adar Gandelsmanovou...

Příbuzní irácké královny krásy Sará Idanové uprchli kvůli výhrůžkám do Spojených států. Důvodem je zloba, kterou v...Najdete na iDNES.cz