Lidé si přinesli transparenty s hesly „Opravdová levice nesedí s Bibim“ nebo „Izrael chce změnu“. (7. března 2015) | foto: AP

Izraelské ženy tlačí politiky k míru. Chceme být také slyšet, říkají

  • 77
V Izraeli se blíží volby a proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi se ozývají čím dál silnější protesty. V Tel Avivu se v sobotu na demonstraci sešlo padesát tisíc lidí. Po změně volají také ženy. Založily skupinu, která požaduje vyjednávání s Palestinci i to, aby se ženy více zapojily do rozhodování o směřování země.

Na jedné straně stojí Netanjahu, který trvá na tom, že mezi Palestinci nevidí nikoho, s kým by se dalo jednat. Na druhé bývalý ministr sociální péče v jeho vládě Jicchak Herzog, který volí slova velmi obezřetně. O míru se během předvolební kampaně mluví jen zřídka. Parlamentní volby se budou konat 17. března a nejen politici teď jedou na plné obrátky.

Nová organizace Ženy vedou k míru, která podle serveru The Independent má tisíce členek z celého Izraele, se nyní snaží protlačit téma mírové dohody s Palestinci do veřejné debaty a vyzývá také voliče, aby se rozhodli právě pro kandidáty se stejným smýšlením.

Organizace vznikla ze zoufalství několika žen po další etapě izraelsko-palestinského konfliktu, která vypukla loni v létě v Gaze, kde během padesáti dnů zemřelo přibližně dva tisíce Palestinců a 73 Izraelců.

Ženy ze skupiny začaly každý pátek pořádat setkání na izraelských ulicích a navštěvovat politické mítinky, aby o svých názorech řekly ostatním voličům. Podle deníku Haaretz jsou v organizaci jak Židovky, tak izraelské Arabky. Jak věřící, tak ateistky. Všechny pohromadě.

„Chceme změnit dialog tak, aby byl mír na prvním místě. Není to jen geopolitická nutnost, pro Izrael je to také interní nutnost,“ uvádí mluvčí organizace Yael Eladová. Dodává, že předtím než země dosáhne všech svých cílů v sociální, vzdělávací a zdravotnické oblasti, musí se nejdříve dohodnout na míru.

Ženy zmizí, jakmile se začne řešit jakýkoliv konflikt

Členky hnutí podle svých slov nehodlají stát stranou a nechat směřování Izraele na lidech s vojenským pohledem na svět. Dodávají, že při každém konfliktu jsou televizní zprávy plné bývalých generálů, ale ženy nejsou nikde.

Masivní protest v Tel Avivu

Desetitisíce Izraelců v sobotu v Tel Avivu před parlamentními volbami protestovaly proti politice premiéra Benjamina Netanjahua. Podle izraelského serveru Ynet se demonstrace zúčastnilo až padesát tisíc lidí.

Akce konaná pod heslem „Izrael chce změnu“ je podle agentury AFP zatím nejvýznamnější manifestací v předvolební kampani. Zorganizovala ji nezisková organizace s názvem „Milion rukou“ podporující mírovou dohodu s Palestinou.

Hlavním řečníkem byl bývalý šéf izraelské tajné služby Mossad Meir Dagan. Ten nedávno Netanjahua ostře kritizoval a označil ho za „osobu, která Izraeli způsobila největší strategickou škodu“.

Zdroj: ČTK

„Okamžitě zmizí, jakmile dojde na probírání těchto témat. Požadujeme, abyste nás k nim také přizvali. První věc, kterou bychom přinesly do diskuse, je to, že armáda není naším orientačním bodem. Tím jsou naše životy, životy našich dětí a jejich budoucnost,“ uvedla Eladová.

Opravdová práce pro ně začne po volbách, až bude jasné, kdo zemi povede. „To bude čas, abychom se scházely a den co den se politikům připomínaly. Umím si představit, že budeme každé ráno stát před jejich domy. Máme na to sedm tisíc žen. Chceme si být jisté, že budou politici každé ráno po probuzení i každý večer, než půjdou spát, přemýšlet o tom, jak ukončit izraelsko-palestinský konflikt,“ řekla Eladová.

Mír se nyní může jevit ještě vzdálenější než dřív. V Jeruzalémě například v pátek mladý Palestinec najel autem do lidí na chodníku a poté se je snažil pobodat. Pět lidí včetně několika policistek bylo zraněno (o útoku více zde). Tento případ není zdaleka ojedinělý.

Izraelské ženy přesto říkají, že se něco musí udělat. Odmítají teorii, že izraelští politici nemají s kým jednat. „Když se budeme snažit, někoho najdeme. Musíme to zkusit,“ vysvětluje členka řídicího výboru organizace a matka dvacetiletého vojáka Maayan Sharvit-Elyasimová.

Nechci Palestince špehovat, říká mladá Izraelka

Ve středu se tři tisíce žen sešly před izraelským parlamentem Knesetem a protestovaly proti Netanjahuově projevu v americkém Kongresu. Vadilo jim, že se izraelský premiér zaměřuje na své oblíbené téma íránského jádra a odvádí pozornost od palestinského problému (více o projevu čtěte zde).

Některé z nich zpívaly Píseň míru, stejně jako premiér Jicchak Rabin pár minut předtím, než byl v roce 1995 zastřelen před telavivskou radnicí.

„V Gaze kvůli izraelské politice roste další generace lidí, kteří nemají žádnou naději na normální život. Dohoda o dvou samostatných státech ale není magické řešení, musí se udělat spousta dalších kroků. Obyčejní Izraelci se Palestinců bojí, protože neumí arabsky. A když s nimi třeba jedou v autobuse, neví, že řeší stejné problémy jako oni. Že to jsou jen dva přátelé, kteří se baví. Nerozumí jejich jazyku, a tak je považují je za teroristy. To se musí změnit,“ uvedla dříve pro iDNES.cz mladá izraelská studentka práv Ayelet Carmeli.

Upozorňuje, že její levicové smýšlení nesdílejí zdaleka všichni. Přesto podle ní roste počet lidí, kteří se s Palestinci chtějí dohodnout v míru. „Já jsem se arabsky naučila až v armádě, a to jen proto, abych pak mohla pracovat jako izraelský agent, což odmítám. V zemi je čím dál větší chudoba, bydlení i všechno ostatní je velmi drahé. To vše přispívá k napětí mezi lidmi.“


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video