Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Izraelská firma zbrojí proti hackerům

  12:45aktualizováno  12:45
Izraelská technologická firma tvrdí, že vyvinula systém schopný odříznout hlavní cestu, kterou využívá většina internetových hackerů, když se pokoušejí dostat do počítačové sítě jakékoli společnosti. Nová technologie začínající izraelské firmy Whale Communications je především určena pro společnosti, jež se zabývají elektronickým obchodem nebo nabízejí služby zákazníkům, kteří mají často obavy svěřit světové počítačové síti informace o svých kreditních kartách, napsala agentura Reuters.

Většina serverů nabízejících elektronický obchod používá propracované šifrovací technologie k zakódování citlivých informací tak, aby nebyly pro nepovolané osoby čitelné.

E-Gap tvoří vzduchovou bublinu mezi internetem a počítačem
Systém společnosti Whale Communications nazvaný "E-Gap" jde jinou cestou - snaží se zajistit, aby se hackeři nemohli dostat do interního webového serveru či počítače společnosti, kde se uchovávají citlivé údaje, například čísla kreditních karet zákazníků.

Systém je složený ze dvou serverů, z nichž jeden je připojen k internetu a druhý k počítačovému systému společnosti, která provozuje elektronický obchod. Spojení mezi servery zajišťuje černá skříňka s paměťovým zařízením.

"To eliminuje hlavní cestu, kterou se hackeři dostávají dovnitř," tvrdí výkonný šéf společnosti Whale Communications Elad Baron. "Vytvořili jsme mezi oběma sítěmi vzduchovou bublinu. Cílový server a internet nejsou propojené přímo, je mezi nimi bezpečná zóna. Pokud jsou data v pořádku, pak smějí projít do serveru a transakce se uskuteční," vysvětluje.

Kritikové: Na podobném principu pracují firewally
Námitky kritiků, podle nichž na velmi podobném principu fungují i firewally - programy, které kontrolují, zda příchozí data neobsahují viry či zda se do systému nesnaží proniknout nepovolaná osoba - odmítá Baron s vysvětlením, že zatímco šifrovací technologie i firewally nejsou neprůstřelné, nová metoda jeho firmy dokáže řadě hackerských útoků zabránit.

"První věc, kterou hacker obvykle udělá, než se pokusí proniknout do systému, je průzkum terénu podobný obhlídce, jakou dělají například zloději," říká Baron. "E-Gap zabrání hackerovi dokonce už v tomto prvním kroku, protože fyzická i síťová nepropojenost tuto možnost eliminuje."

Podle jeho slov by ovšem E-Gap mohla spíše doplnit než nahradit mnohá bezpečnostní opatření, která společnosti zabývající se elektronickým obchodem už mají.

V Izraeli vzniklo mnoho firem, jež se specializují na bezpečnost sítí
V posledních letech se právě Izrael stal líhní společností specializujících se na bezpečnost internetu a počítačových sítí. Řada z nich se soustřeďuje na boj proti virům, přičemž Check Point, jenž vyvinul firewall bránící hackerům v přístupu k soukromým informacím, se stal synonymem internetové bezpečnosti.

Baron uvádí, že společnost Whale už prodala E-Gap dvaceti zákazníkům - první firmou, která mu poskytla příležitost, byl izraelský operátor mobilních telefonů Partner Communications, u nějž E-Gap chrání fakturační systém, kde si mohou zákazníci online prohlédnout své účty.

"Účty jsou věc, kterou by nikdo nepovolaný neměl vidět," říká David Margalit, manažer technologického odboru Partner Communications. Podle jeho slov se společnost snaží chránit před dvěma typy hackerů: "Jednak jsou to lidé, kteří se snaží zničit či poškodit náš server pro vlastní potěšení, a pak jsou tu lidé, kteří se snaží podloudně získat informace, aniž by za ně zaplatili."

Hackeři si najdou způsob, jak systém obejít, tvrdí manažer
Parter Communications využívá E-Gap spolu s dalšími bezpečnostními opatřeními přibližně rok a zatím se do jeho systému nikdo nedostal. Podle Margalita ale hackeři nakonec najdou způsob, jak i E-Gap obejít.

"Může to trvat pár let, než ho někdo prolomí," říká Margalit, ale mezitím bude mít společnost čas najít nová řešení. Baron ale trvá na tom, že technologie jeho firmy nikdy nezestárne. "Je to jako infrastruktura. Když máte dobré základy, můžete na ní dál stavět a nikdy nebude zastaralá."

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Další z rubriky

V německých věznicích přibývá migrantů, úřady řeší jejich integraci

Žadatelé o azyl před kanceláří Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky v...

Příchod statisíců migrantů a uprchlíků se projevil i na osazenstvu německých věznic. Počet syrských, afghánských,...

Může tatínek do nebe, i když byl ateista? ptal se chlapec papeže

Chlapec se zeptal papeže, jestli je jeho táta v nebi, i když byl ateista.

Emotivní scéna se odehrála na pravidelném setkání papeže Františka s dětmi v Římě, kde se ho malí věřící ptají na...

Česko otevře konzulát v Jeruzalémě, rezoluce tím podle Babiše neporuší

Prošli jsme se po Chrámové hoře

Česko během několika měsíců otevře honorární konzulát v Jeruzalémě. Uvedl to předseda vlády v demisi Andrej Babiš....

Najdete na iDNES.cz