Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Izraelci zranili osm Palestinců

  17:36aktualizováno  17:36
Izraelští vojáci při incidentech na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy postřelili osm Palestinců. Informovaly palestinské bezpečnostní zdroje. Izraelská armáda zatím tyto zprávy nepotvrdila. Obyvatelé Izraele o víkendu slaví židovský Nový rok. Izrael proto vystupňoval bezpečnostní opatření. Má totiž obavy z nových atentátů.

Pět Palestinců bylo zraněno, při střelbě v uprchlickém táboře v Džanínu na západním břehu Jordánu. Stalo se tak poté, co demonstranti napadli vojáky kameny. Jeden aktivista palestinské organizace Brigády mučedníků od Al-Aksá, byl zraněn a pak zadržen při střetu s izraelskými vojáky v autonomní obci Anza 15 kilometrů jižně od Džanínu.

Dva Palestince - čtyřicetiletou ženu a asi dvacetiletého mladíka - zranily střepiny granátů vypálených ze tří izraelských tanků v uprchlickém táboře Rafáh nedaleko hranice mezi pásmem Gazy a Egyptem.

Izraelské tanky vjely do pásma Gazy
V sobotu krátce po půlnoci vjely čtyři desítky izraelských vojenských obrněných vozidel a tanků do palestinského města Dajr Baláh v pásmu Gazy a zůstaly v rezidenční části města.

Celá akce skončila podle svědků přibližně po třech hodinách. Část tanků obklíčila místní policejní stanici a izraelští vojáci zatkli Máhira Bašíra, místního vůdce palestinské militantní skupiny Islámský džihád, jeho dva bratry a dalšího Palestince.

Podle informací palestinských bezpečnostních sil izraelští vojáci město naprosto obsadili a před svým odjezdem vyhodili do vzduchu prázdnou budovu palestinské záchranné služby a sídlo hnutí Fatah palestinského vůdce Jásira Arafata.

Izraelský vojenský mluvčí v Jeruzalémě se zatím k operaci v Dajr Baláh nevyjádřil. Nejmenované izraelské vojenské zdroje potvrdily, že v dané oblasti probíhá "cílená operace", ani ony ovšem neuvedly žádné podrobnosti.

Akce izraelské armády následovala po dvou útocích, při nichž palestinští ozbrojenci ve čtvrtek zabili dva izraelské vojáky.

Izrael má strach z atentátů kvůli oslavám
Izrael stupňuje bezpečnostní opatření. O víkendu totiž slaví židovský Nový rok a má obavy z atentátů. V Jeruzalémě prpto půjdou k zemi coby odstrašující příklad domy čtyř Palestinců podezřelých z pumových útoků. Na domech se objevilo upozornění, které dává obyvatelům 48 hodin, aby se ve snaze zabránit jejich stržení odvolaly k izraelskému soudu.

Srpnové zatčení čtyř jeruzalémských Arabů Izraelce šokovalo. Bylo to poprvé, co byli Palestinci žijící v Jeruzalémě obvinění z podílu na teroristických akcích.

V Džanínu vojáci v pátek zabili dva palestinské radikály. Jeden byl podle místních obyvatel členem Brigád mučedníků od Al-Aksá, ozbrojeného křídla hnutí Fatah Jásira Arafata. Druhý patřil k palestinskému radikálnímu hnutí Hamas.

Izraelský ministr obrany Benjamin ben Eliezer reagoval na prudce se zhoršující situaci prohlášením, že nebude realizována část plánu na zmírnění napětí týkající se Gazy kvůli opakujícím se palestinským útokům.

Vrtulníky zaútočily na slévárnu
Izraelské vrtulníky v pátek také ostřelovaly slévárnu v uprchlickém táboře Chán Júnis v jižní části pásma Gazy. Útok následoval po výbuchu nálože pod izraelským tankem u přechodu Kisufim mezi pásmem Gazy a Izraelem, při němž zemřeli dva vojáci.

Incident ve slévárně se obešel bez obětí a zranění. Izrael již v minulosti napadl řadu továren na palestinských územích s poukazem, že se tam vyrábějí zbraně, včetně minometů a raket.

Izraelské jednotky se poté posunuly hlouběji na území Gazy a zablokovaly hlavní silnici spojující jednotlivé části hustě osídleného přímořského pásma.

Znovu tak omezily pohyb a dopravu. Opatření přitom bylo před několika dny zrušeno. "Cílem přesunu je snaha zabránit přepravě zbraní určených teroristům přes pásmo Gazy," uvedla izraelská armáda.

Ben Eliezer: Gazu nepředáme
Izraelci a Palestinci se 18. srpna dohodli zahájit zmírňování napětí opětovným předáním kontroly nad Betlémem na západním břehu Jordánu a nad pásmem Gazy palestinským bezpečnostním silám. Šlo o test před postoupením zbytku západního břehu Palestincům.

Izraelské síly se z Betléma stáhly 20. srpna. V Gaze však zůstalo vše při starém, z čehož se obě strany obviňují navzájem. "Izrael Gazu palestinským bezpečnostním silám nepředá," řekl na zasedání své Strany práce ministr obrany Benjamin ben Eliezer.

Palestinci podle něj neučinili nic pro zastavení teroristických útoků. "Izrael začne konat v zájmu stažení pouze tehdy, začnou-li konat Palestinci," citoval ministrova slova jeho mluvčí Jarden Vatikaj.

Izraelští vojáci zničili budovu zachranné služby, při akci v palestinském městě Dajr Baláh v pásmu Gazy. (7. záží 2002)

Izraelští vojáci zničili budovu zachranné služby a továrnu, při akci v palestinském městě Dajr Baláh v pásmu Gazy. (7. záží 2002)

Izraelští vojáci zničili budovu zachranné služby a továrnu, při akci v palestinském městě Dajr Baláh v pásmu Gazy. (7. záží 2002)Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Útok na hotel v Kábulu nepřežilo osmnáct lidí, včetně čtrnácti cizinců

Muž se snaží utéct z balkonu kábulského hotelu Intercontinental během útoku tří...

Při nočním útoku na hotel v Kábulu zemřelo osmnáct civilistů, z toho čtrnáct cizinců. Národnost cizinců afghánské...

Izraelští rabíni se inspirují Anne Frankovou, velí k ukrývání migrantů

Většina žadatelů o azyl žije v detenčním zařízení Holot v Negevské poušti.

Skupina izraelských rabínů v čele se sestrou slavné americké komičky Sarah Silvermanové vytáhla do boje proti vyhoštění...

Katalánský expremiér opustil azyl v Belgii, stále mu hrozí zatčení

Katalánský expremiér Carles Puigdemont (vlevo) přiletěl do Dánska. (22. ledna...

Bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont poprvé po téměř třech měsících opustil Belgii, kam uprchl před hrozbou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz