Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Izraelci zranili francouzského kameramana

  21:29aktualizováno  21:29
Kameraman francouzské zpravodajské televize LCI Jerome Marcanetti byl lehce zraněn nedaleko baziliky Zrození Páně v Betlémě. Marcanetti tvrdí, že jeden z izraelských vojáků po něm vystřelil poté, co mu nařídil odejít z oblasti asi 200 metrů od baziliky. Když se kameraman otočil, aby rozkaz splnil, zasáhla ho střela do stehna.

V bazilice našlo útočiště na 200 Palestinců, včetně příslušníků palestinských bezpečnostních sil, civilistů i ozbrojenci.

Několik hodin předtím izraelští vojáci napadli slzným plynem a výstražnými granáty skupinu asi 30 novinářů, kteří se chtěli přiblížit k sídlu palestinského předáka Jásira Arafata jednajícího s americkým emisarem Anthony Zinnim.

Vojáci prohledali dům palestinského ministra
Izraelští vojáci pronikli do bydliště palestinského ministra kultury a informací Jásira Abida Rabbúa poblíž Ramalláhu na západním břehu Jordánu. Asi po půlhodinové prohlídce však dům opustili.

AFP také s odvoláním na palestinské svědky informovala, že v Túbás u Nábulusu byli zastřeleni tři Palestinci podezřelí z kolaborace s Izraelem. Podle svědků je vyvlekli z místního vězení ozbrojení muži a zastřelili na náměstí v centru Túbásu.

BOJE: MRTVÍ, RANĚNÍ, SPOUSTY ZBRANÍ

* Během poslední izraelské ofenzívy bylo dosud zatčeno 900 Palestinců, oznámily izraelské armádní zdroje.
* Zabaveno bylo také značné množství zbraní, mimo jiné 50 protitankových granátů, 26 samopalů, devět bomb, čtyři pásy s výbušninami připravené pro sebevražedné atentáty i 2000 pušek a pistolí.
* Od září 2000, kdy byly přerušeny rozhovory o míru na Blízkém východě, zemřelo přes 1100 Palestinců a 400 Izraelců.

Při dalším útoku zemřelo šest Palestinců
Další útok izraelské armády na západním břehu Jordánu si vyžádal šest mrtvých. Je mezi nimi podle agentury Reuters činitel Hamasu, který byl organizátorem jednoho z nedávných sebevražedných atentátů, při němž zahynulo 26 lidí. Agentura AP dodává, že zemřel i člen vedení Brigády mučedníků od Al-Aksá. AFP uvádí, že se sám vyhodil do povětří, když ho obklopili izraelští vojáci.

Palestinské zdroje potvrdily, že izraelské tanky a vrtulníky zničily jednu budovu ve vesnici poblíž Džanínu, kde zahynulo šest Palestinců.

Podle agentury AFP bylo v posledních třech dnech v Betlémě uvězněno Izraelci 70 Palestinců. Jsou drženi v úřadovně palestinského vůdce Jásira Arafata, na jejíž střeše vlaje izraelská vlajka. Zatčen byl údajně i jeden člen palestinské tajné služby.

Komise pro lidská práva chce poslat Robinsonovou do Palestiny
Komise OSN pro lidská práva v Ženevě schválila po mimořádné rozpravě o situaci na palestinských územích rezoluci předpokládající cestu vysoké komisařky OSN pro lidská práva Mary Robinsonové na Blízký východ.

Rezoluce předložená Alžírskem a Pákistánem jménem Organizace islámské konference "odsuzuje hrozivý vzestup ztrát na životech a invazi palestinských měst".

Z 53 členských států komise byly proti rezoluci Kanada a Guatemala, zatímco sedm - včetně České republiky, Německa, Británie a Ruska - se zdrželo. K rezoluci byl na poslední chvíli přičleněn dodatek, který navrhlo Švédsko. Odkazuje na rezoluce Rady bezpečnosti OSN a požaduje příměří, stažení izraelských jednotek a zastavení násilí a terorismu.

Izraelský velvyslanec Jaakov Levy označil rezoluci za jednostrannou a naznačil, že Izrael nebude s delegací komise spolupracovat, když prohlásil, že by taková mise "mohla dále vyhrotit ožehavou situaci".

Levy kritizoval komisi OSN, že se soustavně zaměřuje jen na Izrael. "Palestinští a arabští řečníci by nás chtěli přesvědčit, že v nynějším konfliktu je jen jedna oběť. Není tomu tak. Oběťmi jsou Izraelci, kteří jsou traumatizováni. Bojí se chodit do kaváren a restaurací nebo nastoupit do autobusu," řekl izraelský diplomat.

Musí se jednat dál, řekli Zinni s Arafatem
Palestinský lídr se v Ramalláhu setkal s americkým emisarem Anthonym Zinnim. Shodli se na potřebě dále jednat. Arafat proto jmenoval delegaci, která by měla v diskusích pokračovat. K Arafatovu sídlu se však novináři během schůzky nedostali. V přístupu jim zabránili izraelští vojáci.

Izrael se i přes výzvy amerického prezidenta a Rady bezpečnosti OSN nemíní stáhnout z palestinských měst. Při nových bojích už zemřelo nejméně devět Palestinců.

Zinni se setkal s Arafatem v jeho úřadovně v Ramalláhu, obklíčené izraelskými tanky. Na programu byla chystaná cesta amerického ministra zahraničí Colina Powella na Blízký východ.

"Schůzka se soustředila na čtvrteční projev prezidenta George Bushe, na nutnost zastavit izraelskou vojenskou ofenzívu na palestinských územích a obléhání těchto území a na potřebu bezpodmínečného uplatňování Tenetova a Mitchellova plánu," řekl Arafatův politický poradce Nabíl abú Rudajná k tématu 90minutové schůzky.

Rudajná rovněž oznámil, že Arafat jmenoval delegaci vedenou palestinským vyjednavačem Saíbem Irikátem, která by měla pokračovat v diskusích se Zinnim.

Zinni měl palestinskému vůdci také tlumočit požadavek Izraele na vydání vrahů izraelského ministra cestovního ruchu Rechavama Zeeviho, kteří se údajně nacházejí v Arafatově hlavním štábu.

Americký zmocněnec je prvním zahraničním oficiálním představitelem, jemuž Izrael návštěvu Arafata umožnil. Příslušné povolení bylo vydáno ve čtvrtek, tedy ve stejný den, kdy Izrael odmítl pustit k Arafatovi delegaci Evropské unie.

Vojáci zaháněli novináře střelbou
Setkání Zinniho a Arafata se muselo obejít bez přítomnosti novinářů. Když se skupina 25 až 40 reportérů snažila přiblížit k Arafatovu sídlu v šesti obrněných vozech, zablokovaly jim přístup k budově dva izraelské armádní džípy a neoznačený automobil.

Zahraniční novináře "uvítaly" posádky izraelských strojů pěti ochromujícími granáty, které se používají k dezorientování a zastrašení lidí ohlušující detonací a záblesky.

Poté, co někteří novináři z vozů vystoupili, začali je pronásledovat příslušníci izraelské pohraniční policie. Některým z reportérů zabavili novinářské průkazy.

Ve voze týmu zpravodajské stanice CNN byla dokonce objevena díra po kulce. Snahu izraelských vojáků zahnat novináře výstražnou střelbou ze samopalů potvrdil i zpravodaj agentury AFP. Jeden z vojáků kromě toho křičel anglicky do megafonu "Tisk pryč!"

Blair vyzve USA k okamžité akci

Britský premiér Tony Blair hodlá na víkendovém summitu s prezidentem Georgem Bushem vyzvat Američany k okamžité akci na Blízkém východě. Premiér Blair dal prostřednictvím svého mluvčího najevo, že svůj díl odpovědnosti nesou Spojené státy a že prezidentu Bushovi chce tuto odpovědnost připomenout. Bude prvním evropským státníkem, který bude americkému prezidentovi moci tlumočit znepokojení nad dosavadní pasivní rolí USA.

V Nábulusu a Džanínu umírali lidé
Na západním břehu Jordánu ve městě Nábulus bylo za svítání zabito nejméně devět Palestinců. Izraelci potvrdili dvě oběti a těžce zraněného člena svých jednotek.

Čtyři Palestinci přišli o život během přestřelky v centru Nábulusu. Tři další zabila raketa vystřelená z izraelského bojového vrtulníku na skupinu ozbrojenců v uprchlickém táboře Balátá u Nábulusu.

V uprchlickém táboře u Džanínu, kde ve čtvrtek zemřeli tři izraelští vojáci, byl zabit palestinský policejní důstojník. Svědci hlásí boje o každý dům. Nad Džanínem létají helikoptéry. Na silnicích vybuchují bomby.

Další dvě oběti z řad Palestinců jsou hlášeny z městečka Túbás severně od Nábulusu. Při izraelské dělostřelecké palbě tam zahynula 14letá palestinská dívka, 22letý postřelený Palestinec zemřel při převozu do nemocnice.

Pokračuje izraelské obléhání komplexu baziliky Zrození Páně v Betlémě, v němž našlo útočiště kolem 200 Palestinců. Jsou mezi nimi jak příslušníci palestinských bezpečnostních sil, tak i civilisté a ozbrojenci.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ

Powell jede uklidnit Blízký východ

Ramalláh - bez vody, proudu, peněz a naděje

Izraelské tanky vjely do Nábulusu

Tanky dál obsazují palestinská města

Izrael se chce zbavit Arafata

další články

Při útoku vrtulníků zraněno 11 lidí
Jedenáct lidí bylo zraněno při útoku dvou izraelských vrtulníků na automobil projíždějící palestinským Hebronem. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na palestinské nemocniční zdroje. Vrtulníky vypálily na vůz, projíždějící obytnou čtvrtí na severu města, dvě střely.

Podle palestinských bezpečnostních zdrojů se pasažérovi automobilu, který byl zřejmým cílem útoku, podařilo uniknout.

Agentura AP s odvoláním na místní svědky uvedla, že muž, který je členem palestinské radikální skupiny Islámský džihád, vůz zaparkoval, když vrtulníky uviděl, a z místa utekl. Zraněni byli lidé z okolojedoucích aut, těžce popálen byl také asi 10letý chlapec, který si poblíž místa incidentu hrál.

Armáda už obsadila i Nábulus a Hebron
Izraelská armáda obsadila ve čtvrtek v rámci rozsáhlé vojenské operace z posledního týdne Nábulus a Hebron. Z větších měst zůstává volné jen Jericho. Cílem operace je soustředěný zásah proti teroristickým základnám ve všech větších palestinských městech na západním břehu Jordánu.

Po Bushovi vyzvala k odchodu i OSN
Rada bezpečnosti OSN vyzvala Izrael, aby ihned stáhl své vojáky z palestinských měst. V jednomyslně přijaté rezoluci rovněž podpořila iniciativu amerického prezidenta George Bushe, který na Blízký východ posílá ministra zahraničí Colina Powella.

Rezoluce číslo 1403 požaduje, aby byla okamžitě uplatněna rezoluce číslo 1402, kterou Rada bezpečnosti OSN přijala před několika dny. Apeluje na Izrael, aby opustil palestinská města na západním břehu Jordánu.

PODPORU VYJADŘUJÍ DEMONSTRACE I EXPLOZE

* U pobočky řecké banky EFG Eurobank Ergasias na aténském předměstí Galatsi explodovaly tři plynové bomby. Výbuch nebyl silný a jen nepatrně poškodil fasádu. Podle policie měl útok podpořit Palestince.
* Po celém světě se konají demostrace za mír na Blízkém východě.

Šaron: Neodejdeme
Izraelský premiér Ariel Šaron ale oznámil, že operace armády židovského státu v palestinských městech bude pokračovat. Šaron se vyjádřil poté, co americký prezident George Bush na Izraelce naléhal, aby se z palestinských měst stáhli.

"Operace bude pokračovat. Jednat dříve, než by byl teror zadržen, by vedlo jen k tomu, že by pokračoval," citovala Šarona izraelská soukromá televize Channel-2.

Bushovo úsilí o dosažení příměří mezi Izraelci a Palestinci uvítal izraelský ministr zahraničí Šimon Peres. "Příměří by mělo vést k obnovení mírového procesu," míní Peres s tím, že mírový proces Izrael považuje za svůj základní zájem.

Izraelští vojáci patrolují v ulicích Betléma během nové protipalestinské ofenzívy. (3. dubna 2002)

Izraelský tank zaujímá pozici při obsazování města Betléma na západním břehu Jordánu. (2. dubna 2002)

Izraelští vojáci hlídkují v ulicích obsazeného palestinského města Betlém poblíž náměstí Manger. (4. dubna 2002)

Americký prezident George Walker Bush oznamuje ve Washingtonu, že vysílá ministra zahraničí Colina Powella na Blízký východ, aby uklidnil situaci mezi Izraelem a Palestinou. (4. dubna 2002)

Pomocí svíček podpořili američtí Židé ve Washingtonu izraelské obsazování palestinských měst. (4. dubna 2002)

Světlice a střelba zaří nad palestinským městem Betlém, které obsadila izraelská armáda. (4. dubna 2002)

Nad obyvatelem Džanínu přelétá vrtulník izraelské armády, která palestinské město obsadila. (4. dubna 2002)

Nad palestinským městem Džanín, obsazeným izraelskou armádou, se během bojů vznáší dým. (4. dubna 2002)

Autoři: , , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Výbuch plynového terminálu v Rakousku zabil člověka, osmnáct zranil

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March...

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March poblíž slovenských hranic si v úterý...

Teroristé chtěli útočit na silvestra i před volbami, říká šéf ruské FSB

Vyděšení cestující opouštějí stanici moskevského metra Park Kultury. (29. března 2010)

Ruská tajná služba FSB odhalila teroristickou buňku, která chystala na silvestra a během nadcházející kampaně před...

Posádka argentinské ponorky zemřela při obrovské explozi, míní expert

Příbuzní členů posádky argentinské ponorky zatím marně čekají na zprávu o jejím...

Posádka nezvěstné argentinské ponorky San Juan podle někdejšího akustického experta amerického válečného námořnictva...Najdete na iDNES.cz