Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Izraelci se jeli podívat na sníh a zablokovali silnice

  17:16aktualizováno  17:16
- Izraelské silnice zablokovaly tisíce automobilů, jejichž majitelé byli dychtiví zhlédnout pro tuto zemi dosti neobvyklou podívanou - sníh. Cílem zvědavců byl podle agentury AFP hlavně Jeruzalém a Golanské výšiny.
V pátek byl Jeruzalém zcela ochromen sněhovou bouří, při níž napadlo přes třicet centimetrů sněhu, a která má na svědomí smrt čtyř lidí.
Velbloud ve sněhu

Velbloud ve sněhu - Projížďku na velbloudu ve sněhu si zkoušejí děti z Hebronu | foto: ČTK

Do Jeruzaléma, kde letos napadlo nejvíc sněhu od roku 1992, se chtěly dostat desítky tisíc lidí z pobřežních nížin, kde je sníh nesmírně vzácný. Výsledkem bylo naprosté ucpání příjezdových cest k městu.

Velké zácpy se vytvořily také na cestách k hoře Hermon na Golanských výšinách, které Izrael okupuje od roku 1967 a jejichž navrácení považuje Sýrie za hlavní podmínku mírového urovnání s ním. Sněhovou nadílku dostala poprvé po 50 letech i Negevská poušť.

Izraelská policie vyzvala řidiče, aby se pokud možno vyhnuli jedné ze dvou hlavních cest do Jeruzaléma, kde zácpy komplikovalo i to, že mnoho aut bylo zaparkováno na krajnicích, aby se jejich osazenstvo mohlo koulovat.

Po půl století pokryl sníh sever Izraele
Obyvatelé Beerševy v Negevské poušti si ve čtvrtek ráno nevěřícně mnuli oči, když z oken spatřili deseticentimetrovou vrstvu sněhu.Starousedlíci pamatují v této části Izraele sníh naposledy před padasáti lety.

V arabské části Jeruzaléma se v pátek pod tíhou sněhu zřítil jeden dům a pod troskami uvěznil dva Palestince. Jednoho lehce zraněného se podařilo ze sutin vytáhnout hned. K dalšímu si záchranáři prokopávali cestu ve čtvrtek v noci a domlouvali se s ním při tom mobilním telefonem.

Sníh udělal radost dětem, které se měly vrátit do lavic po dvanáctidenní stávce učitelů, ale sníh jim nečekaně prodloužil prázdniny o další den.

Do jeruzalémských ulic bylo k vyklizení sněhu nasazeno 60 traktorů. Silnice zůstaly průjezdné jen s velkou opatrností a městské autobusy nejezdily vůbec.

Jediný, kdo se ze sněhové vánice radoval, jsou majitelé rekreačních zařízení na hoře Hermon na severu Golanských výšin. Zatímco loni zůstalo středisko v zimě zavřené, protože sníh nebyl vůbec, letos je prý na vrcholu několikametrová přikrývka.

Největší doloženou sněhovou kalamitu zaregistrovali v Jeruzalémě v roce 1950, kdy město pokryla sedmdesáticentimetrová vrstva sněhu. V roce 1992 bojovali místní obyvatelé se 40 centimetry sněhu.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

NATO změní velitelskou strukturu, kvůli Rusku i teroristům

Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel (uprostřed), vrchní velitel...

Vojenský výbor NATO složený z náčelníků šábů jednotlivých členských zemí podpořil změny na úpravy velitelské struktury...

Unijní právo už nebude nadřazeno britským zákonům, odsouhlasili poslanci

Ilustrační snímek

Poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu ve středu v souvislosti s chystaným odchodem z Evropské unie odsouhlasili...

SPD se vzpírá koalici s Merkelovou, Schulzovi vytýká přílišné ústupky

V Berlíně začaly sondovací rozhovory o nové vládě mezi konzervativní unií...

Jen co minulý týden v berlínském sídle socialistů (SPD) skončily sondovací rozhovory mezi nimi a konzervativní unií...

Najdete na iDNES.cz