Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Izraelci a Palestinci vykročili podle mapy

  15:55aktualizováno  15:55
Jordánská Akaba má šanci vejít do dějin jako místo, kde Izraelci a Palestinci vykročili k míru. V letním královském sídle se sešli premiéři obou národů Ariel Šaron a Mahmúd Abbás. Před prezidentem USA Georgem Bushem oznámili první kroky, kterými budou naplňovat jeho mírový plán pro Blízký východ.
Šaron - Bush - Abbás

Šaron - Bush - Abbás - Americký prezident George Bush (uprostřed) přichází společně s izraelským premiérem Arielem Šaronem (vlevo) a jeho palestinským kolegou Mahmúdem Abbásem na tiskovou konferenci po skončení summitu v jordánské Akabě. (4. června 2003) | foto: Reuters

Summit v Akabě odstartovala schůzka George Bushe s hostitelem, jordánským králem Abdalláhem II. Americký prezident, který pro svou blízkovýchodní "cestovní mapu" v úterý získal arabské země, se poté sešel odděleně i s oběma premiéry.

Při pózování před startem jednání se Abbás a Šaron vyhnuli podání ruky. Z prohlášení zveřejněných jejich delegacemi, která obsahují chystané kroky, však vyplynulo, že mají zájem se dohodnout.

"Nastanou-li určité podmínky, budeme pro vznik palestinského státu v provizorních hranicích. Bude demilitarizován a stane se útočištěm pro Palestince z diaspory," uvádí se v prohlášení Ariela Šarona.

Podle agentury AFP myslí Izrael podmínkami pro palestinský provizorní stát zastavení násilností. "Návrat palestinských uprchlíků na území Izraele nebude povolen," stojí v závěru dokumentu.

S prohlášením přispěchal i Mahmúd Abbás. Chystá se slíbit maximum, aby ukončil ozbrojené povstání (intifádu) proti Izraeli, čehož chce podle palestinských vládních zdrojů dosáhnout mírovými prostředky.

"Boje musí skončit. Naším cílem je existence izraelského a palestinského státu bok po boku," prohlásil poté Abbás, k jehož slovům se po skončení summitu připojil i izraelský protějšek Šaron.

"Palestinský stát musí být schůdnou možností," uvedl izraelský premiér, který oznámil, že jeho země začne okamžitě s rušením divokých židovských osad na palestinském území.

USA ústy prezidenta Bushe oznámily, že podporují vznik palestinského státu. Zároveň jsou připraveny zajistit bezpečnost židovského státu. "Obě strany nyní musí přistoupit ke konkrétním a rychlým krokům," míní Bush.

USA také ustanovily šéfa zvláštního monitorovacího týmu, jež bude na mírový proces dohlížet. Stal se jím diplomat John Wolf.

"Tým bude doslova každý den v týdnu po 24 hodin k dispozici oběma stranám jako zprostředkovatel," uvedl nedávno americký ministr zahraničí Colin Powell.

V možný mír ještě před summitem uvěřila i dosud radikální palestinská organizace Hamas. Nabídla, že po dobu mírových jednání zastaví útoky na Izraelce, jestliže se židovský stát stáhne z okupovaných palestinských území.

"Jsme připraveni klid zbraní navrhnout, dostaneme-li záruky, že se Izrael předtím a ne potom stáhne z velké části okupovaného území," řekl televizi ABC představitel Hamasu Ismáíl abú Šanab, podle něhož může Izraelce k tomuto kroku přimět jen Washington.

Po oznámení výsledků summitu Hamas oznámil, že jen na výzvu palestinského premiéra zbraně nesloží.

Svou nelibost dali najevo i izraelští osadníci. "Odmítáme jakékoli rušení osad vystavěných na palestinských územích bez povolení," prohlásil v Jeruzalémě jejich mluvčí.

Třífázový mírový plán, vypracovaný USA společně s Evropskou unií, OSN a Ruskem, počítá s ukončením násilí na Blízkém východě do roku 2005, kdy má vzniknout palestinský stát v definitivních hranicích. Palestinci "cestovní mapu" přijali bez výhrad, Izrael s dvanácti námitkami.Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Chci pokřesťanštit Evropu. To je můj sen, říká nový polský premiér

Nový polský premiér Mateusz Morawiecki

Nový polský premiér Mateusz Morawiecki zaujal svým prvním interview po pověření novou funkcí i bruselský server...

VIDEO: Vyzáblý medvěd na pokraji smrti. Odraz změn klimatu, míní experti

Vyzáblý lední medvěd

Smutný pohled se naskytl členům výpravy na kanadský Baffinův ostrov, který leží poblíž Arktidy. Natočili tam na kost...

Jihovýchod USA ochromilo silné sněžení, v Alamu sněžilo po 12 letech

Palmy pokryté sněhem v Santa Fé v Texasu (9. prosince 2017).

Zatímco jihozápad USA trápí ničivé požáry, jihovýchod zasáhlo silné sněžení, kvůli kterému jsou statisíce lidí bez...

Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!
Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!

Losujeme 3 kosmetické taštičky za vánoční tipNajdete na iDNES.cz