Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Izrael „zaútočil“ na reaktor v Íránu. Obama nepomůže, ukázala simulace

  19:34aktualizováno  19:34
USA budou příští rok chtít pokračovat v jednání o jaderném programu Íránu a Izrael bude diplomaticky odsunut stranou. Vyplývá to ze simulace sehrané v ústavu studií národní bezpečnosti Telavivské univerzity. Izraelci při ní probrali situaci při předem neohlášeném útoku speciálního izraelského komanda na těžkovodní reaktor v íránském Aráku.

Izraelský preventivní útok na Írán by podle simulace íránský zbrojní program jedině urychlil. Ilustrační foto. | foto: AP

Americký prezident Barack Obama letos vtáhl Írán do jednání o íránských nukleárních provozech. Nepodařilo se mu jej ale přimět k jakýmkoliv ústupkům.

Izrael zůstává přesvědčen o tom, že nic nevyřeší ani nové protiíránské sankce. Proto se nezříká ani vojenského řešení. Z Teheránu ovšem zní slova o tvrdé odvetě, pokud Izrael zaútočí.

Neochotný souhlas s obohacováním

Ze simulace telavivského pracoviště ale vyplývá, že Obama od svého tlaku na dialog neustoupí v žádném případě. Írán prý bude pokračovat v obohacování uranu, s čímž nakonec Západ bude souhlasit, i když neochotně.

"Íránci z toho vyšli líp než Američané, protože byli víc odhodláni trvat na svém," řekl bývalý národní bezpečnostní poradce Giora Eiland, který při listopadové simulaci představoval Netanjahua.

Obama, hraný bývalým izraelským diplomatem s rozsáhlými kontakty v USA Zvi Rafiahem, při simulaci s "Netanjahuem" několikrát hovořil, ale ve spěchu a neurčitě. "Zjistili jsme, že naše schopnost odvrátit Američany od Íránců a Evropanů jsou omezené. Mohli jsme hrát s jedinou kartou, totiž s vojenskou. A ta je slabá," řekl Eiland.

Izrael se domnívá, že Íránu lze zabránit v získání vlastní atomové bomby jedině vojensky, ale mnoho odborníků poukazuje na to, že Izraeli při plánování útoku svazuje ruce ohled na Washington, který nechce novou blízkovýchodní válku. "Mám rád Izrael, musím ho bránit, ale Izrael nemůže jednat jednostranně," řekl Rafiah v roli Obamy.

Vyjednávání Íránu a ostrý slovník USA

Výsledky simulace se dají shrnout takto: Írán bude dál ochoten vyjednávat, ale přitom bude odmítat ukončit nukleární aktivity, jež označuje za mírové. USA budou používat ostrý slovník, avšak nikoli otevřenou hrozbu. Izrael bude soptit.

Aharon Zeevi-Farkaš, který představoval íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího, počítá s tím, že Teherán bude pokračovat v nukleárním programu, "dokud nebude ohroženo přežití tamního režimu".

Útok by íránské zbrojení urychlil

Izraelský preventivní útok na Írán by podle něj íránský zbrojní program jedině urychlil, protože Írán by se pak v roli oběti dovolával mezinárodního porozumění.

Na simulovaný útok na Arák Chameneí odpověděl předváděním vlivu Íránu v blízkosti území Izraele a USA tím, že vyslal velitele revolučních gard do Sýrie a Venezuely. Obama na to při simulaci k Netanjahuově hrůze nereagoval silou, nýbrž pouze rozšířením bezpečnostních záruk Izraeli.

Eiland výsledek simulace shrnul takto: "Izrael nemůže jednat sám, ale v souladu s USA. Domluví-li se Amerika s Íránem, nebude Izrael muset na Írán útočit."

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obrana USA bude modernizovat, chce se soustředit na Rusko a Čínu

James Mattis hodnotí bezpečností situaci v USA i hrozby ze zahraničí (19. ledna...

Jádrem nové obranné strategie Spojených států již není boj s terorismem, ale vytvoření protiváhy velmocenským ambicím...

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Spor s „Rakeťákem“ i covfefe. Donald Trump slaví rok ve funkci

Donald Trump

Donald Trump slaví rok ve funkci prezidenta Spojených států. V čele světové velmoci byl výrazný především na poli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz