Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Izrael zatím příměří dodrží

  14:32aktualizováno  14:32
Dodržíme příměří. Tak rozhodlo třináct ministrů izraelské vlády, kteří mají na starosti bezpečnost. Před jednáním někteří uvažovali o tom, že proti Palestincům zasáhnou silou. Tenký led příměří přitom málem prolomil výbuch, který ráno otřásl hlavní třídou izraelského města Hadera. Při útoku nebyl nikdo zraněn, izraelským činitelům však dochází trpělivost.
Židovští osadníci zablokovali silnici k Jeruzalému

Židovští osadníci zablokovali na protest proti pondělním incidentům hlavní silnici k Jeruzalému poblíž Hebronu na západním břehu Jordánu. (19. června 2001) | foto: Reuters

Ministři se dohodli, že Izrael příměří dodrží, i když palestinská samospráva ještě nesplnila body, k nimž ji dohoda o příměří zavazuje. Ministři ale vyloučili další stahování izraelské armády z míst nejčastějších konfliktů na palestinských autonomních územích, bude-li násilí pokračovat. Armáda má nyní opět právo předcházet útokům extremistů na izraelské civilisty i vojáky.

Ministři se také dohodli, že bude zlepšena ostraha osadníků. Ministerstvo financí uvolní prostředky na to, aby osadníci mohli používat obrněná vozidla.

Izraelci a Palestinci kývli na příměří 13. června.

Izraelci: Příměří bylo porušeno nejméně v 50 případech
Příměří pomohly Izraelcům a Palestincům dohodnout USA. V platnosti je od 13. června, ale podle izraelské armády bylo porušeno ve více než 50 případech. O život přišlo pět Palestinců a tři Izraelci. Obě strany se vzájemně obviňují z jeho porušení, ale oficiálně je zatím ani jedna neodvolala.

Někteří Palestinci dohodu o klidu zbraní nevztahují na židovské osady na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy. Od zahájení protiizraelského povstání loni v září zde přišlo o život nejméně 27 osadníků.

Útoky budou pokračovat, hrozí Fatah
Hnutí Fatah palestinského předáka Jásira Arafata oznámilo, že útoky na osadníky budou pokračovat, dokud osadníci neopustí palestinská území.

Arafat prohlásil, že udělá vše pro to, aby dostal situaci pod kontrolu. Za pokračující násilnosti obvinil osadníky.

Násilí se v době příměří ještě více vystupňovalo
V noci na úterý dopadly tři minometné střely na židovskou osadu Neve Dekalim v pásmu Gazy. Nikdo přitom nebyl raněn.

V úterý ráno židovští osadníci zablokovali na protest proti pondělním incidentům silnici poblíž Hebronu na západním břehu Jordánu. Podle palestinských zdrojů osadníci brzo ráno u Nábulusu pálili palestinská auta a házeli kamení na palestinskou vesnici.

V úterý ráno také zemřela v nemocnici patnáctiletá dívka, která byla vážně zraněna při nedávném sebevražedném útoku na diskotéku v Tel Avivu.

Počet obětí tohoto incidentu tak vzrostl na 21. Mezitím hlásili Palestinci, že v pondělí v noci zemřel třináctiletý hoch, který byl v neděli zraněn při přestřelce s izraelskými vojáky uprchlickém táboře Chán Júnis.

Skončeme to silou, vyzýval ministr vnitra
Ministr vnitra Eli Išai ještě před zasedáním bezpečnostního kabinetu doufal, že vláda změní politiku a uvolní ruce armádě, která podle něj musí skoncovat s násilím s patřičnou silou.

Izraelský tisk napsal, že vláda by se mohla tajně rozhodnout obnovit politiku likvidace palestinských extremistů", aniž příměří příměří.

Šaron čelí tlakům na zrušení příměří
Poté, co v pondělí byli zabiti dva židovští osadníci poblíž palestinského autonomního města Tulkram, vystupňoval se tlak na  izraelského premiéra Arona Šarona, aby dohodu o klidu zbraní zrušil. "Dost politiky zadržování," volali před Šaronovou kanceláří v pondělí večer lidé při pohřbu jednoho z mrtvých osadníků. Šaron však prohlásil, že jakkoli jsou násilnosti vážné, bylo by nyní chybou zavléci národ do války.

Palestinská policie vyšla Izraeli vstříc
Palestinská policie v úterý zkonfiskovala na žádost izraelské vlády pirátskou rozhlasovou stanici, která rušila komunikaci kontrolní věže telavivského mezinárodního letiště s posádkami letadel. 

Palestinská policie v tomto případě příkladně spolupracovala s Izraelci ve snaze zabránit letecké katastrofě, okomentovala rychlou akci agentura AP.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Další z rubriky

Sýrie by měla být součástí jednání s Íránem, shodl se Trump s Macronem

Americký prezident Donald Trump v doprovodu manželky Melanie přivítal svého...

Po společném jednání prezident Donald Trump si nadále přeje stažení amerických vojáků ze Sýrie, zároveň chce ale v této...

V Torontu zabíjel ajťák s Aspergerem. Byl neškodný, říkají spolužáci

Místo pondělního útoku dodávkou v Torontu (23. dubna 2018)

Tichý student, který se úzkostlivě vyhýbal kontaktu s lidmi, a počítačový expert. Tak známí popisují pětadvacetiletého...

Veterán má nový penis. Lékaři doufají, že úd bude mít i sexuální funkci

Nejdražší transplantace penisu

Veteránovi, který přišel o své genitálie při výbuchu v Afghánistánu, lékaři v americkém Baltimoru provedli...

Najdete na iDNES.cz