V úterý se izraelská armáda zaměřila na 150 cílů na jihu a v centru Pásma Gazy (22. července) | foto: AP

Izrael v Pásmu Gazy možná spáchal válečné zločiny, varuje OSN

  • 260
Podle vysoké komisařky OSN pro lidská práva Navanethemy Pillayové se mohl Izrael dopustit válečných zločinů zabíjením civilistů a ostřelováním domů a nemocnic za poslední dva týdny ofenzivy proti radikálům z Hamasu. Komisařka to řekla při zahájení mimořádného jednání Rady OSN pro lidská práva v Ženevě.

Pillayová při svém středečním úvodním projevu jmenovala případy, kdy izraelské nálety a ostřelování zasáhly obytné domy a nemocnice. „Toto je jen několik málo příkladů, kde se zdá být vysoká pravděpodobnost, že mohlo být porušeno mezinárodní humanitární právo -, způsobem, který by mohl představovat válečné zločiny,“ citovala agentura Reuters její slova.

„Každý z těchto incidentů musí být řádně a nezávisle vyšetřen,“ apelovala vysoká komisařka OSN pro lidská práva. Zároveň však odsoudila palestinské raketové útoky na izraelské cíle.

Vůči slovům Pillayové se prakticky ihned ohradil izraelský zástupce na jednání Eviator Manor. „Obyvatelé Gazy nejsou naším nepřítelem. Izrael je plně podřízen mezinárodnímu právu,“ namítal. Izrael podle něj pouze uplatňuje právo na sebeobranu, které je součástí mezinárodního práva. Naopak se podle izraelského zástupce válečných dopustilo zločinů palestinské hnutí Hamas. Varoval, že Izrael „vojenskou strukturu Hamasu zničí“.

Diplomaté se v Ženevě sešli na mimořádném jednodenním zasedání na žádost palestinské strany, Egypta a Pákistánu. Izrael Radu OSN pro lidská práva dlouhodobě viní z toho, že není nestranná. Až do loňského října tak zasedání po 20 měsíců židovský stát bojkotoval, připomíná Reuters. Na stranu Izraele se přitom s argumentem o nespravedlivém posuzování situace tímto orgánem mezinárodního společenství staví jeho hlavní spojenec, Washington.

Na konci středečního mimořádného jednání v Ženevě Rada OSN pro lidská práva odhlasovala zahájení mezinárodního vyšetřování porušování lidských práv, ke kterému by mohlo docházet při izraelské ofenzivě v Pásmu Gazy. Pro rezoluci se vyslovilo 29 států, 17 zemí se zdrželo a proti byly jen Spojené státy, uvedla agentura Reuters.

Izraelští vojáci našli tunel se zbraněmi a uniformami

Izraelské obranné síly již šestnáctým dnem pokračují v operaci Ochranné ostří (Protective Edge), namířené proti ozbrojencům z radikálního palestinského hnutí Hamas. Ve středu objevili izraelští vojáci podle litu The Jerusalem Post nový tunel v Pásmu Gazy, ústící do podchodu. Kromě zbraní a map v něm byly ukryty také uniformy izraelské armády, informoval deník.

Při bojových akcích izraelské armády v Pásmu Gazy podle agentury AP dosud zahynulo přes 650 Palestinců. Počet obětí na straně židovského státu stoupl na 32, když izraelská armáda přišla o další dva vojáky. Na jihu země také podle izraelských médií zemřel jeden cizinec. Zahraničního dělníka zasáhla raketa, když pracoval ve skleníku na jihu Izraele. Je to v pořadí třetí civilní oběť na izraelské straně.

Červený kříž mezitím ve středu odpoledne vyhlásil humanitární příměří v několika částech Pásma Gazy, aby z míst bojů mohl evakuovat zraněné. S příměřím podle agentury AFP souhlasil Izrael i radikální hnutí Hamas. Jak dlouho bude trvat, není ale jasné.

O ukončení bojů v Pásmu Gazy přijel do Izraele ve středu jednat šéf americké diplomacie John Kerry. Měl v plánu sejít se s izraelskými i palestinskými představiteli a také s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem. Americký ministr zahraničí i generální tajemník jsou v oblasti už několik dní a usilují o uklidnění napětí. Před jednáním s Pan Ki-munem Kerry prohlásil, že se v rozhovorech o příměří podařilo pokročit, ale "že je třeba toho ještě hodně udělat".

Následně se americký ministr setkal i s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem. Později ho čekalo ještě jednání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Do Izraele směřoval také nový britský ministr zahraničí Philip Hammond.

Podívejte se, jaké následky zanechalo minulý týden izraelské bombardování Gazy:

20. července 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video