Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Izrael uzavřel oblast Ramalláhu

  18:26aktualizováno  18:26
Izraelská armáda vyhlásila oblast Ramalláhu za uzavřenou vojenskou zónu a rozhodla se vykázat z místa všechny novináře. Předtím utrpěl zranění v jedné z uliček města americký novinář. K uzavření oblasti přikročil Izrael po dalších sebevražedných útocích Palestinců v Haifě a Efratu.
Izraelci pronikají do úřadu Jásira Arafata

Izraelci pronikají do úřadu Jásira Arafata - Izraelští vojáci pronikají do komplexu budov palestinské samosprávy v Ramalláhu na západním břehu Jordánu, kde se nachází úřad jejího předsedy Jásira Arafata (29. března 2002). | foto: ČTK

Izraelští vojáci údajně vnikli do úřadovny palestinského vůdce Jásira Arafata v Ramalláhu na západním břehu Jordánu. Předtím vypukla tvrdá přestřelka s příslušníky Arafatovy ochranky. S odvoláním na palestinské zdroje o tom informovala agentura AFP. Izraelská armáda popřela, že by její vojáci do kanceláří vstoupili.

Palestinský ministr informací Jásir Abid Rabbú prohlásil, že vypukla potyčka, která si vyžádala několik zraněných. Vojáci prý neobsadili přímo pokoje obývané Arafatem, ale přilehlé místnosti, uvádí agentura Reuters.

Izraelská armáda potvrdila, že v komplexu došlo ke střelbě, ale popřela, že by vojáci stříleli přímo na Arafatovu kancelář. Také sdělila, že nemá v plánu vtrhnout dovnitř.

V neděli odpoledne navštívilo Arafata asi 50 mírových aktivistů převážně z Francie. Čtyřicet se jich rozhodlo v budově zůstat a dobrovolně se tak stát živými štíty. Pacifisté nebrali v potaz výstražnou palbu izraelských vojáků, které prý svým krokem řádně překvapili.

Arafat vystoupil v televizi
Palestinský předák Jásir Arafat, v noci na neděli v rozhovoru pro americkou televizi Fox TV znovu prohlásil, že "se nikdy nevzdá". "Mám jen jednu volbu, stát se mučedníkem," řekl. "Nikdy se nevzdáme, i když jsme v naprostém obklíčení," dodal.

Od amerického prezidenta George Bushe prý dostal jen doporučení, aby palestinská strana okamžitě začala dodržovat příměří a zahájila plnění návrhů senátora George Mitchella a ředitele CIA George Teneta. Ti při loňské sondáži na Blízkém východě navrhli sérii kroků k obnovení důvěry a zahájení mírových jednání.

Arafat popřel zprávy, že by jej Izraelci odřízli od dodávek stravy, a uvedl, že jídlo dostává od Červeného kříže. Na závěr telefonického rozhovoru pro Fox TV Arafat uvedl, že předtím rovněž telefonicky mluvil s americkým ministrem zahraničí Colinem Powellem. Ministerstvo zahraničí ve Washingtonu konání rozhovoru potvrdilo, odmítlo však sdělit jakékoli podrobnosti o obsahu konverzace Powella s Arafatem.

Noční incident poblíž Nábulusu
V noci ze soboty na neděli byli zabiti dva Palestinci. Stalo se tak při zátahu izraelské armády proti teroristům v jedné obci poblíž Nábulusu na západním břehu Jordánu. Oznámily to palestinské zdroje s tím, že zabití se hlásili k radikální skupině Islámský džihád.

O život přišli 22letý Ahmed a jeho 30letý strýc Azmí během přestřelky s izraelskými vojáky v jednom palestinském domě, kde se skrývali. 

Podrobnosti o útocích najdete ZDE

Nálož v kavárně
V sobotu odpálil sebevražedný atentátník nálož v telavivské kavárně. Při atentátu zemřel a podle agentury AP, odvolávající se na policii a zdravotníky, zranil nejméně 24 hostů. Agentura AFP hovoří o deseti raněných. K akci se zatím nikdo nepřihlásil. Útok se odehrál v kavárně Bialik na rušné Allenbyho třídě, kde je mnoho restaurací a kaváren. Ulici pokryly střepy skla a převrácené židle a stoly. Na místo se sjely sanitky.

Objevena těla palestinských policistů
Předtím byla v Ramalláhu objevena těla pěti palestinských policistů, z nichž dva byli střeleni z malé vzdálenosti do hlavy. Při jiném incidentu na přechodu mezi západním břehem Jordánu a Izraelem dva Palestinci napadli izraelskou hlídku. Oba přišli o život. Jeden z nich stačil zabít jednoho vojáka.

V Ramalláhu přitom pokračovala izraelská vojenská operace, kterou židovský stát zahájil po sérii palestinských sebevražedných atentátů z tohoto týdne. V budově, kde mají kanceláře obchodní společnosti, bylo objeveno pět těl palestinských policistů. Podle palestinského vyjednávače Hasana Asfúra je to chladnokrevná vražda spáchaná Izraelci. Vojáci budovu obsadili v pátek.

Většina z pěti zhruba čtyřicetiletých mužů v palestinských policejních uniformách byla střelena do hlavy. Izraelská armáda informaci prověřuje. 


Kaddúmi obvinil USA
Palestinský ministr zahraničí
Farúk Kaddúmí obvinil Spojené státy, že daly Izraeli
naprostou volnost k ofenzívě proti palestinské samosprávě.
Informovala o tom malajsijská agentura Bernama.
"Jsme si jisti, že Američané dali (Izraeli) zelenou, aby
pokračoval ve zvěrstvech a terorismu. To je státní terorismus,"
řekl Kaddúmí po příletu do malajsijské metropole Kuala Lumpuru.
Ministr se má zúčastnit jednání šéfů resortů zahraničí zemí
Organizace islámské konference (OIC) o terorismu.
Americký prezident George Bush v sobotu prohlásil, že
palestinský vůdce Jásir Arafat musí jasně odsoudit nejnovější
sérii sebevražedných útoků proti Izraeli. Židovský stát operuje v
Ramalláhu na západním břehu Jordánu a jeho armáda zcela odřízla
Arafata v jeho rezidenci.

Bush: Arafat by mohl dělat mnohem více
Podle amerického prezidenta George Bushe by palestinský předák Jásir Arafat mohl v boji proti terorismu na Blízkém východě "udělat mnohem více" než dosud. V dané situaci proto má Bush pochopení pro právo Izraele na sebeobranu. Bush to prohlásil ve vystoupení pro tisk na svém ranči v texaském Crawfordu, kde tráví Velikonoce.

"Myslím, že Arafat může udělat mnohem více, aby zabránil útokům na Izraelce," řekl Bush ve své první reakci na páteční obsazení Arafatova sídla v Ramalláhu izraelskou armádou. "Ztráty životů nevinných lidí se mě hluboce dotýkají. Plně chápu potřebu Izraele se bránit," řekl, ale současně vyzval izraelskou vládu, aby "dala najevo, že existuje cesta k míru".

"Musí být nalezeno mírové řešení a byl jsem izraelskou vládou ujištěn, že Jásir Arafat zůstane nedotčen," dodal Bush. Na Arafatovu adresu řekl, že se "musí jednoznačně vyjádřit". "Musí dát absolutně jasně najevo, že palestinská samospráva teroristy nepodporuje. Myslím, že by mohl udělat i mnohem více," prohlásil prezident.

Bush potvrdil, že jeho zvláštní vyjednávač Anthony Zinni zůstane v oblasti a bude pokračovat ve snaze zprostředkovat příměří a obnovit mírový proces. Varoval současně Írán, aby "přestal dělat kmotra teroristům" na Blízkém východě, a vyzval Sýrii, aby se "zúčastnila hledání mírového východiska" ze současné krize.

Mezinárodní delegace
Do Jeruzaléma přicestovali speciální vyslanci Ruska, Spojených států, Evropské unie a Spojených národů. V rámci své zprostředkovatelské mise měli na programu setkání s palestinským vůdcem Jásirem Arafatem.

"Rusko požaduje, aby obě strany (Izrael a Palestinci) úplně a okamžitě splnily všechny body rezoluce přijaté Radou bezpečnosti," prohlásil šéf ruské diplomacie Igor Ivanov v rozhovoru pro ruský televizní kanál RTR v narážce na schválenou rezoluci Rady bezpečnosti OSN. Ta vyzývá Izrael, aby stáhl své jednotky z Ramalláhu a z dalších palestinských měst.

OSN vyzývá Izrael ke stažení
Spojené státy již předtím podpořily rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která vyzývá Izrael, aby stáhl své jednotky z Ramalláhu a dalších palestinských měst. Rezoluce byla schválena jednomyslně v poměru 14:0.

Pro rezoluci hlasovali všichni členové Rady bezpečnosti s výjimkou Sýrie, jež se na protest jednání nezúčastnila. Americká podpora znamená změnu postoje oproti pátku, kdy ministr zahraničí Colin Powell vyjádřil podporu izraelské vojenské odpovědi na sérii teroristických útoků proti civilnímu obyvatelstvu.

Rezoluce vyzývá Izraelce a Palestince, aby "okamžitě uzavřeli smysluplné příměří" a aby Izrael "stáhl jednotky z palestinských měst včetně Ramalláhu". Formuluje také vážné znepokojení nad sebevražednými atentáty v Izraeli a útoky na sídlo  palestinské samosprávy v Ramalláhu.

Izraelská armáda rozmístila v Ramalláhu tanky
Izraelští vojáci pokračovali v prohledávání Ramalláhu, kde pátrají po teroristech; zatkli při tom mimo jiné jednoho ze zakladatelů odbojového hnutí Fatah, Sakhíra Habáše. Od pátku prohledávají také sídlo palestinské samosprávy v Ramalláhu. K výslechu bylo předvedeno 70 lidí, mezi nimiž jsou i palestinští policisté. Šedesátník Habáš a jeho spolupracovníci se údajně Izraelcům vydali dobrovolně.

Izraelská armáda v pátek rozmístila v Ramalláhu tanky a obrněná vozidla; její vojáci obsadili většinu města a zaútočili i na sídlo palestinského vůdce Jásira Arafata, který je od pátku prakticky uvězněn v prvním poschodí dvoupatrové budovy, jejíž přízemí kontrolují izraelští vojáci.

Při bojích byla přerušena dodávka elektřiny a vody, stejně jako telefonní dráty, takže jediným pojítkem Jásira Arafata se světem nyní je mobilní telefon.

Palestinský Červený kříž uvedl, že při pátečních střetech bylo zabito pět Palestinců včetně jednoho příslušníka Arafatovy ochranky. Izraelská armáda hlásí dva mrtvé.

Annan: Zastavte útoky!
Generální tajemník OSN Kofi Annan vyzval v noci na mimořádném zasedání Rady bezpečnosti OSN o Blízkém východě Izrael, aby zastavil útoky proti palestinské správě. Zároveň Annan apeloval na Palestince, aby skoncovali s "děsivými teroristickými útoky" proti izraelským civilistům.

"Izrael by měl zastavit útok na palestinskou správu," uvedl Annan, "protože její ničení Izrael nepřivede blíž k míru." Dodal ale, že sdílí rozhořčení Izraelců nad sebevražednými teroristickými útoky. "Došlo k děsivým teroristickým útokům proti izraelským občanům, nejdřív v Netanji a pak v Jeruzalémě," prohlásil Annan.

"Terorismus Palestince nepřivede blíž k jejich dlouho prosazovanému právu na sebeurčení," dodal.

Izraelský vyslanec v OSN Jehuda Lancry na zasedání hájil páteční operaci izraelské armády, která obsadila Ramalláh a zaútočila na sídlo palestinského vůdce Jásira Arafata. "Izrael nemá zájem okupovat jakékoli území pod palestinskou správou, ale chce jen vymýtit teroristickou síť, která tu existuje. Až to uděláme, budeme mít - tak jako jsme vždycky měli - ruku nataženou k míru," prohlásil Lancry.

Powell: Izrael nechce Arafatovi ublížit
Ve stejnou chvíli, kdy židovští vojáci pronikli do objektu samosprávy, vystoupil s televizním projevem americký ministr zahraničí Colin Powell. Ten oznámil, že ho izraelská vláda ujistila, že Izrael Arafatovi neublíží, ani se nesnaží ho zabít.

Powell odsoudil poslední vlnu protiizraelských útoků a vyzval Arafata, aby je ukončil. Zároveň ale vyzval izraelského premiéra Ariela Šarona, aby při izraelských odvetných akcích byl zdrženlivý a zvážil důsledky eskalace vojenských akcí.

Izraelci povolávají zálohy
Izraelská armáda začala povolávat záložáky. Celkem má jít o 20 tisíc lidí, informoval místní rozhlas. Podle agentury AP se mobilizace může stát největší za více než poslední desetiletí.

Údaje o počtu izraelských vojáků jsou klasifikovány jako tajné, podle izraelského střediska pro strategické studie však Izrael má 186 500 mužů a žen ve zbrani plus 445 000 rezervistů.

Vojenská služba je povinná pro všechny Izraelce ve věku osmnácti let. Muži slouží tři roky, ženy 21 měsíců. Z mužů se poté stávají záložníci až do čtyřiceti let a během této doby pravidelně každý rok odslouží asi měsíc vojenské služby.

S hlavními bezpečnostními představiteli o situaci na Blízkém východě jednal také americký prezident George Bush. Na jednáních bylo rozhodnuto, že americký vyslanec Anthony Zinni zůstane na Blízkém východě a bude pokračovat v rozhovorech s Palestinci i s Izraelci.

Jak boje probíhaly
Podle informací, které Reuters poskytl Arafatův poradce Nabíl abú Rudajná, se boje po celý den odehrávaly v těsné blízkosti Arafatova sídla, jehož plot bořily buldozery. Část objektu shořela. Do palby tanků Izraelci tlampači Palestince vyzývali, aby se vzdali.

Jásir Arafat řekl v rozhovoru pro saúdskoarabskou televizi, že izraelští vojáci zabili sedm lidí a čtyřicet dalších zranili. Podle oficiálních činitelů z nemocnice v Ramalláhu bylo zabito pět Palestinců, včetně jednoho příslušníka Arafatovy ochranky. V přestřelkách zahynuli i dva izraelští vojáci.

Jedenapadesát lidí bylo podle nemocničních zdrojů zraněno. Sedm z nich je v kritickém stavu. Další zdroje hovoří zhruba o dvaceti zraněných.

Mezi zraněnými je údajně i palestinský kameraman, který pracuje pro egyptskou televizní stanici Nile-TV. "Natáčel v centru města, když ho zasáhly střely," řekl jeho spolupracovník.

Agentura AFP píše s odvoláním na Jicchaka Ejtana, velitele izraelské armády pro centrální okruh, jenž zahrnuje západní břeh Jordánu, že izraelští vojáci v Ramalláhu zatkli na sedm desítek Palestinců.

Sebevražedný útok
v Jeruzalémě
(29. 3. 2002)

Další incident se stal v Gaze, kde palestinský útočník ubodal dva 70tileté důchodce, než ho zastřelili izraelští vojáci. K útoku se přihlásila Organizace islámské svaté války (Islámský džihád). 

Co se dělo přes den
Izraelská armáda v noci vyhlásila částečnou mobilizaci dvaceti tisíc záložníků. Palestinci to považují za vyhlášení války.

Izraelský premiér Ariel Šaron v televizním prohlášení označil Arafata za nepřítele. Arafat na to reagoval slovy, že je připraven zemřít jako mučedník.

"Arafat je nepřítel a bude izolován. Izraelská armáda je v Arafatově hlavním stanu v Ramalláhu a bude stíhat palestinské představitele na všech palestinských územích," řekl izraelský premiér Ariel Šaron na tiskové konferenci po celonočním zasedání kabinetu. Zároveň nechal otevřenu otázku možného Arafatova vyhoštění z palestinských autonomních území.

Izraelský ministr obrany Benjamin ben Eliezer vzápětí označil Ramalláh za metropoli teroru. Žádný palestinský terorista podle něho neunikne izraelské odvetě. Na dotaz, zda se to týká také Arafata, odpověděl, že Izraeli nejde o fyzickou likvidaci palestinského vůdce, ani o opětovné obsazení palestinských autonomních území, nýbrž o zničení infrastruktury teroristů.

Bývalý izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl, že Arafat a jeho ministři by měli být vyvezeni na rozbouřené moře, protože oficiálně v angličtině odsuzují protiizraelské atentáty, zatímco v arabštině k nim vyzývají.

Arafat žádal svět o pomoc
Samospráva vyzvala Palestince, aby se izraelským jednotkám, které poslaly do Ramalláhu na sto tanků, postavili.

"Zatímco se před jeho dveřmi hromadí nepřítel, prezident Arafat je stále odhodlanější vést Palestince ke svobodě, nezávislosti a stát s východním Jeruzalémem jako hlavním městem. Palestinské vedení vyzývá syny národa, aby zorganizovali své řady a postavili se se vší rozhodností a silou okupačním silám," píše se v prohlášení samosprávy. 

Arafat telefonicky požádal o pomoc USA a mezinárodní společenství. Libanon jménem Ligy arabských států vyzval k zásahu Radu bezpečnosti OSN, USA, Rusko a Evropskou unii.

Člen palestinského kabinetu Saíb Irikát prohlásil, že Palestinci jsou připraveni bojovat do posledního muže. Izraelskou vládu označil za válečné zločince, kteří vyhlásili Palestincům totální válku.

Je to odpověď Izraele na každý pokus o mír, protože mír nechce. Zapamatujte si to, reagoval Arafat na útok na své sídlo v Ramalláhu.

Arafat v telefonickém rozhovoru pro katarskou satelitní televizi Al- Džazíra prohlásil, že ofenzíva, k níž Izrael mobilizoval část záloh a odvolal vojsko z oslav svátku pesach, dokazuje, že Šaron nestojí o mír.

Podle izraelského předáka je útok izraelskou odpovědí na výsledek summitu Ligy arabských států, které ve čtvrtek nabídly židovskému státu mír výměnou za stažení z okupovaných arabských území a vyřešení problému palestinských uprchlíků.
O jednání summitu čtěte více ZDE.

Palestinští představitelé v noci oznámili, že jejich bezpečnostní síly začaly zatýkat extremisty na západním břehu Jordánu. Stalo se tak poté, co palestinský předák Jásir Arafat oznámil, že je připraven okamžitě a bez jakýchkoli podmínek uplatnit příměří s Izraelem. Více čtěte ZDE.

Palestinští radikálové mezitím pohrozili
Národní a islámské síly, koalice 13 palestinských radikálních organizací, se sjednotí k obraně palestinského národa v pásmu Gazy a na západním břehu Jordánu. Oznámil to nejmenovaný představitel Islámského hnutí odporu (Hamas).

Jedna z organizací, Lidová fronta pro osvobození Palestiny (FPLP), z Damašku v souvislosti s izraelskou ofenzívou v Ramalláhu pohrozila útoky na Izraelce kdekoli na světě. 

"Postavíme se této vyhlazovací válce všemi prostředky. Palestinci udeří všude, na svých územích i mimo ně," řekl mluvčí FPLP Máhir Táhir.

Krvavý březen

Přestože březen ještě neskončil, už nyní je nejkrvavějším měsícem od září 2000, kdy začala palestinská intifáda. Podle statistiky izraelské armády za tento jediný měsíc dosud zahynulo 108 Izraelců a dalších 648 lidí bylo zraněno. Zaznamenáno bylo 780 útoků a sebevražedných atentátů. Počet zabitých Palestinců tato statistika neuvádí.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Opozice bojkotovala místní volby, Maduro ji vyloučil z prezidentských

Venezuelský prezident Nicolás Maduro mluví na tiskové konferenci v Caracasu...

Venezuelský prezident Nicolás Maduro řekl, že hlavní opoziční strany budou příští rok vyloučeny z prezidentských voleb,...

Nic neprovedly, ale jejich matky ano. V afghánském vězení žijí stovky dětí

S mnoha afghánskými vězeňkyněmi tráví jejich výkon trestu za mřížemi i jejich...

Jsou ve vězení, přestože nic neprovedly. Stovky afghánských dětí zůstávají se svými matkami i poté, co je soud poslal...

OBRAZEM: Laureáti Nobelovy ceny si převzali ocenění

Šéfka Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) Beatrice Fihnová...

Laureáti si v neděli na slavnostním ceremoniálu v Oslu a ve Stockholmu převzali Nobelovy ceny. S cenou se pojí i...Najdete na iDNES.cz