Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Izrael trvá na vydání odsouzených vrahů

  14:50aktualizováno  14:50
Palestinský vojenský tribunál odsoudil čtyři radikály za vraždu izraelského ministra Rechavama Zeeviho. Soud zasedl v sídle Jásira Arafata. Izrael před časem dům obklíčil právě kvůli podezření, že Arafat vrahy skrývá. Izraelský premiér Ariel Šaron proces odsoudil a dále žádá vydání vrahů. Aktivisté palestinských organizací lidských práv považují soud za nespravedlivý. Lidová fronta pro osvobození Palestiny (PFLP), která se k vraždě přihlásila, považuje soud za frašku. Izraelské tanky vjely do Hebronu. Při různech střetech od rána zemřelo dvanáct Palestinců.

Aktivisté palestinských organizací lidských práv považují soud za nespravedlivý.

Čtveřice radikálů dostala za atentát tresty od osmnácti do jednoho roku vězení a nucených prací. Rozsudky poté potvrdil i palestinský vůdce Jásir Arafat, v jehož sídle tribunál zasedal.

"Proces je fraška, která nemá justiční ani politickou váhu, jelikož palestinská samospráva nemá právo soudit Palestince účastnící se boje proti okupaci a na obranu národa," řekl v Damašku mluvčí Lidové fronty pro osvobození Palestiny Máhir Táhir. Rozsudek považuje za nebezpečný, neboť je to podle něj odsouzení legitimního palestinského boje a ohrožení práva bránit se okupaci. 

Palestinští radikálové zavraždili Zeeviho v Jeruzalémě v říjnu 2001. Lidová fronta pro osvobození Palestiny ji odůvodnila jako odvetu za předchozí likvidaci vůdce fronty abú Alího Mustafy izraelskou armádou.

PALESTINSKÝ PROCES S VRAHY

Viníci - Palestinský vojenský tribunál odsoudil čtveřici vrahů izraelského ministra Rechavama Zeeviho k vězení a nuceným pracím.
Hamdí Karán -  18 let
Basil Asmar - 12 let
Madždí Iršimí - 8 let
Ahid abú Ghalama - 1 rok

Obhajoba - Viníky při procesu zastupoval vojenský právník.
Obžaloba - Obžalobu vedl kapitán Sálim Madhún.

Vrazi se ukryli do sídla Jásira Arafata a palestinské samosprávy v Ramalláhu, které od 29. března obléhá izraelská armáda.

Izrael trvá na vydání vrahů
"I nadále trváme na vydání Zeeviho vrahů, zejména Fuáda Šubakího, který stojí za pašováním íránských zbrání pro palestinskou samosprávu a s Arafatovým souhlasem financoval sebevražedné útoky," reagoval na rozsudek izraelský premiér Ariel Šaron.

Šaron navrhl, že Arafata propustí za podmínky, že s ním neodejde žádný z vrahů. Palestinci to ale odmítli. "Je to v rozporu s dosavadními dohodami," řekli.

Izrael se zaručil, že se Arafatovi nic nestane. Proto se vojáci dosud nepokusili vniknout do objektu samosprávy násilím. "Akce v Ramalláhu není výrazem osobní nenávisti vůči Arafatovi," uvedl pro list New York Times Ariel Šaron. "Nevěřím, že se mu podaří zvládnout teroristy a zajistit bezpečnost," dodal.

HEBRON A IZRAELSKÁ OFENZIVA

* Hebron je jediné město na západním břehu Jordánu rozdělené na palestinský a izraelský sektor.
* Izraelské síly kontrolují asi 20 procent Hebronu, kde žije kolem 450 židovských osadníků.
* Při nedávné vojenské ofenzivě na západním břehu Jordánu byl Hebron jako jediné velké město ušetřen vstupu izraelských jednotek.
* Izrael v rámci operace Ochranný štít obsadily všechna větší palestinská města s cílem rozbít v nich teroristickou síť.

Izraelské tanky vjely do Hebronu
Izraelské tanky ve čtvrtek nad ránem vjely do Hebronu. Při různých střetech s izraelskými vojáky od té doby zemřelo dvanáct Palestinců.

Na patnáct tanků a obrněných vozidel proniklo jeden kilometr na území palestinského města. Střelba při obsazování terénu zabila jednoho Palestince, nejméně další čtyři lidé byli zraněni.

Není zatím jasné, zda nový útok znamená počátek celkového obsazení Hebronu izraelskou armádou. "Jde nejspíše o účelovou akci s cílem dopadení podezřelého teroristy," míní agentura AP.

Šaron: Ani v Hebronu se nám teroristé neschovají
Izraelský premiér Ariel Šaron ovšem ve středu připustil, že armáda podnikne rozsáhlou operaci proti teroristům v pásmu Gazy. Odpověděl tak na otázku členů parlamentního zahraničního a bezpečnostního výboru, proč armáda do operace Obranný štít nezahrnula pásmo Gazy ani Hebron.

"Nebylo by moudré prozrazovat budoucí armádní operace předem. Nikde ale teroristé nebudou v bezpečí," prohlásil Šaron, který operaci Obranný štít hodnotil jako velmi úspěšnou.

Během třítýdenní ofenzivy na palestinských území se Izraeli podařilo zatknout významné palestinské radikály. Z 1800 lidí, kteří zůstávají ve věznicích, je podle Izraele asi sto nejhledanějších teroristů. "Jejich výslechy povedou k zatčení dalších a k zastavení atentátů," podotkl premiér.

Jak ve čtvrtek umírali Palestinci
Izraelská armáda oznámila, že pasažéři automobilu u Bajt Kahílu severně od Hebronu stříleli na zvláštní izraelskou jednotku. Vojáci střelbu opětovali a zabili všech pět mužů, kteří byli ve voze. Všichni na sobě měli uniformy palestinské policie. Palestinská strana incident zatím nekomentovala.

Izraelský armádní mluvčí oznámil, že na kontrolním stanovišti mezi Betlémem a Jeruzalémem vojáci zastavili Palestince v automobilu. Ten vystoupil a dal se na útěk. Auto po chvíli explodovalo. Izraelci muže dopadli a zastřelili.

Izraelští vojáci zabili také čtyři Palestince, kteří se nad ránem pokusili zaútočit na židovskou osadu Kfar Darom v pásmu Gazy. Mluvčí palestinské bezpečnosti incident, oznámený izraelskou armádou, nekomentoval.

Palestinci naopak oznámili, že poblíž města Dajr Baláh byl zabit jeden policista a dva další byli zraněni. Zasáhla je střelba ze tří izraelských tanků, které demolovaly drůbeží farmu. Izraelská armáda se ke střetu nevyjádřila.

OBKLÍČENÁ BAZILIKA

* Izrael tvrdí, že v bazilice v Betlémě se skrývají desítky teroristů, které chce postavit před svůj soud nebo je deportovat.
* Palestinci navrhli vyvezení radikálů do pásma Gazy. Už před jednáním oznámili, že na izraelské podmínky nepřistoupí.

Také třetí jednání o bazilice skončilo bez výsledku
Také třetí kolo jednání mezi Izraelci obléhajícími baziliku Zrození Páně v Betlémě a zástupci Palestinců, kteří se v ní už přes tři týdny ukrývají, skončilo ve středu večer bez výsledku. Kostel opustilo několik lidí, podle nichž jsou uvnitř mrtví, které je nutné rychle pohřbít.

"Stále jsme ještě nedospěli k dohodě. Izrael chce, aby muži, které pokládá za teroristy, zmizeli z našich území," uvedl vedoucí palestinské delegace Saláh Tamarí. Středeční rozhovory trvaly přes čtyři hodiny. Jednání přerušila přestřelka v okolí baziliky, která si vyžádala jednoho mrtvého a jednoho zraněného na palestinské straně a zranění jednoho izraelského vojáka.

Tamrrí ovšem poukázal, že Izraelci dosud nepředložili žádný seznam jmen hledaných palestinských teroristů, kteří se podle jejich tvrzení v bazilice ukrývají.

SVĚT A BLÍZKÝ VÝCHOD

* Egyptský prezident Husní Mubarak obvinil Izrael ze státního terorismu, který prý židovský stát používá proti legitimnímu boji Palestinců proti okupaci. Izraelci podle Mubaraka neoprávněně ztotožňují palestinský boj proti okupaci s terorismem.
* Rusko chce pomoci Palestincům stabilizovat situaci po operacích izraelské armády a vyslalo do Jordánska humanitární zásilku.

Betlémskou baziliku Palestinci pomalu opouštějí
Z obklíčené baziliky Zrození Páně byla vyvezena těla dvou mrtvých Palestinců. Na naložení těl do ambulancí dohlíželi jeden izraelský i jeden palestinský zástupce.

Vyjednávači se ve středu napřed dohodli na částečném řešení, konkrétně na umožnění bezpečného odchodu z obléhaného areálu pro skupinu asi deseti až 15 dětí a mladistvých do 18 let. Měla odejít ve čtvrtek ráno. Podle agentury AP baziliku opustilo osm lidí.

Izraelští vojáci ve středu těžce zranili Palestince, který se objevil v okně baziliky, obléhané od 2. dubna. Muž byl převezen do nemocnice. Později z kostela vyšli dva palestinští policisté. Vzdali se a tvrdili, že jsou nemocní. "V kostele jsou dva mrtví, které je třeba urychleně pohřbít," řekli muži izraelským vojákům.

Džanín vyvolává spory
Izrael prozatím odmítá spolupracovat s OSN, která vysílá do Džanínu komisi pověřenou zjistit fakta o izraelském zásahu v uprchlickém táboře. Izraeli se nelíbí složení komise a bojí se, že výsledek šetření bude zaujatý.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ

Jednání o bazilice:
bez výsledku

V Betlémě se přeli obklíčení i novináři

všechny články

Generální tajemník OSN Kofi Annan trvá na tom, že tým na místo dorazí v sobotu. Do New Yorku míří izraelská delegace, aby dohodla detaily vyšetření. Izrael chce, aby do ní Annan zařadil víc lidí se zkušenostmi z armády a s bojem proti terorismu.

Asi dvacetičlenný tým OSN povede bývalý finský prezident Martti Ahtisaari. Palestinský vyjednávač Saíb Irikát hodnotil průtahy Izraele jako snahu zakrýt masakr. Ahtisaari už dorazil do Ženevy, kde se sejde s ostatními členy skupiny.

Izraelský ministr cestovního ruchu Rehavam Zeevi zemřel na následky zranění atentátu, který na něj 17. října 2001 podnikli palestinští radikálové. (archivní foto)

Palestinské děti pozorují z úkrytu počínání izraelských vojáků v historickém centru Betléma poblíž obléhané baziliky Zrození Páně, kde se ukrývají palestinští ozbrojenci. (24. dubna 2002)

Žena drží podobiznu Jásira Arafata během demonstrace na podporu palestinského předáka poblíž jeho obklíčeného sídla v Ramalláhu. (24. dubna 2002)

Palestinci zkoumají místo u židovské osady Necarim v pásmu Gazy, kde izraelští vojáci zabili tři Palestince. Podle izraelské verze šlo o ozbrojence, kteří u sebe měli výbušninu a granát. Palestinci tvrdí, že mrtví byli školáci. (24. dubna 2002)

Izraelský tank hlídá východ z betlémské baziliky Zrození Páně. Obléhanou baziliku opustila skupinka nezletilých Palestinců, 25. dubna 2002

Skupina nezletilých Palestinců, kteří opustili obléhanou baziliku Zrození Páně v Betlémě, 25. dubna 2002

Izraelský voják vytvořil kouřovou clounu před bazilikou Zrození Páně v Betlémě. Novinářům tak zabránil fotografovat prostranství před bazilikou, 25. dubna 2002

Izraelský tank hlídá vchod do betlémské baziliky Zrození Páně v Betlémě, 25. dubna 2002

Palestinský vojenský tribunál, který zasedal v sídle Jásira Arafata v Ramalláhu, odsoudil čtveřici vrahů izraelského ministra Zeeviho. Nejvyšší trest činí 18 let vězení. Izrael s procesem nesouhlasí a nadále žádá vydání vrahů. (25. dubna 2002)

Autoři: , , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...Další z rubriky

Letiště v Atlantě postihl blackout, na místě uvázly tisíce lidí

Na letišti v Atlantě vypadl proud (17. prosince 2017)

Letiště v Atlantě ve Spojených státech v neděli zcela ochromil rozsáhlý výpadek proudu. Zrušena byla více než tisícovka...

Lesby vydělávají více než heterosexuální ženy, zjistila studie

Symbolem LGBT komunity je duhová vlajka. Na stadionech pro rodeo nevlaje právě...

Výši platů kromě pohlaví nebo barvy pleti ovlivňuje i sexuální orientace, vyplývá z analýzy, kterou zveřejnila...

Erdogan plánuje ambasádu v Jeruzalémě, Trumpovo rozhodnutí ale kritizoval

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. (7. prosince 2017)

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan chce otevřít tureckou ambasádu ve východním Jeruzalémě jako hlavním městě...

Sobotkova vláda schválila demisiu. Babiš sa stane premiérom na Mikuláša

Sobotkova vláda schválila demisiu. Babiš sa stane premiérom na Mikuláša

HNonline.sk Nová vláda bude vymenovaná o dva týždne.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz