Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Izrael se chová jako fašisté, tvrdí Arafat

  10:20aktualizováno  10:20
Palestinský předák Jásir Arafat ostře odsoudil izraelskou armádu, která po středečním atentátu na šest hodin obsadila jeho sídlo v Ramalláhu. "Žádám zástupce celého světa, aby se přijeli podívat na fašistickou a rasistickou kampaň zaměřenou proti palestinskému vedení," apeloval. Palestinský národ se podle něj nedá nikým srazit na kolena. Arafat se postupně dostává do mezinárodní izolace.

Státy Arafata odsuzují
Izrael Arafata odsoudil jako nedůvěryhodnou osobu, která je zodpovědná za sebevražedné atentáty. Izraelský prezident Moše Kacav vyzval svobodný svět, aby s ním přerušil styky.

"Svět nemá jinou možnost. Arafat je nebezpečný sám sobě," citovalo několik izraelských deníků Kacava. Arafatovy postupy prý už kritizují i jeho spolupracovníci.

Za nedůvěryhodného označily palestinského předáka i Spojené státy. Uvedly, že palestinský vůdce není efektivní a není možné mu věřit. Washington dal také ve středu najevo, že ve snaze o dosažení míru na Blízkém východě usiluje o spolupráci s novou generací palestinských představitelů.

Americký prezident George Bush odsoudil v prohlášení atentát, který si vyžádal nejméně 16 životů. Text ale neobsahoval obvyklé americké výzvy Arafatovi především k zastavení násilí, ale obecně se obracel na palestinskou samosprávu.

Mluvčí Bílého domu Ari Fleischer později novinářům řekl, že Bush nezlomil nad Arafatem hůl, ale v prezidentových očích Jásir Arafat nikdy nebyl někým, komu se dá věřit a kdo je efektivní.

ARAFAT: ZA ÚTOKY
SI IZRAEL MŮŽE SÁM

Předseda palestinské samosprávy Jásir Arafat prohlásil, že nemůže účinně bojovat proti atentátům, protože Izrael zlikvidoval velkou část palestinských bezpečnostních služeb. Řekl to v rozhovoru pro španělský deník ABC.

"Děláme vše, co je v našich silách, abychom ukončili útoky proti izraelským civilistům, a často jsme měli výsledky. Jak ale máme účinně postupovat, když jsme v obležení, když nás Izrael neustále tvrdě vojensky napadá?" řekl Arafat v interview, které poskytl ještě před středečním sebevražedným útokem.

Izrael na šest hodin obsadil Arafatovo sídlo
Izrael odpověděl na středeční atentát. Jeho vojáci zhruba šest hodin obléhali sídlo předsedy palestinské samosprávy Jásira Arafata v Ramalláhu. Na operaci se podle armádního prohlášení podílela pěchota, ženijní vojsko a tanky.

Po středečním bombovém útoku na autobus ve městě Megiddo, ke kterému se hlásí ozbrojené křídlo Islámského džihádu, zemřelo 18 lidí. Nálož vybuchla v autě, když kolem projížděl plně obsazený autobus.

Izraelské jednotky s tanky a obrněnými vozidly provázené šesti obřími buldozery pronikly do Ramalláhu po půlnoci. Podle očitých svědků vojáci obklíčili Arafatovo sídlo v areálu palestinské správy, ale nevstoupili do něj.

Arafat byl podle palestinských zdrojů ve své rezidenci, podle ujištění dvou palestinských ministrů je ale zcela v pořádku.

Při izraelském ostřelování komplexu byl podle palestinských bezpečnostních zdrojů zabit jeden člen Arafatovy osobní gardy a šest dalších lidí bylo zraněno.

Izraelský veřejný rozhlas přinesl zprávu, že izraelská armáda vyhodila do vzduchu jednu budovu v komplexu Arafatova sídla. Ta byla ale údajně v tom okamžiku prázdná a nacházely se v ní zejména věznice a kanceláře palestinské správy.

Izraelská armáda obléhala Arafatovo sídlo letos na jaře už jednou při startu rozsáhlé vojenské ofenzívy. Obléhání tehdy trvalo 34 dnů.

ATENTÁT KOMPLIKUJE
MEZINÁRODNÍ JEDNÁNÍ

Atentát komplikuje nejen Šaronova jednání v USA i cestu egyptského prezidenta Mubaraka. S Bushem se má sejít v Camp Davidu, kde chce získat záruku, že USA stanoví začátek roku 2003 jako závazný termín vyhlášení Palestiny. Komplikuje se i záměr svolat na léto konferenci o Blízkém východě.
Izrael vyslal tanky i do Džanínu
Kvůli atentátu u Megidda  byla svolána schůze izraelského bezpečnostního kabinetu. "Uděláme všechna opatření proto, abychom ochránili naše obyvatele," ubezpečil ve středu mluvčí izraelské vlády. Izrael vyslal v první reakci tanky a vrtulníky do Džanínu.

Nejmenovaný vysoký izraelský představitel obvinil předsedu palestinské samosprávy Jásira Arafata z podněcování teroristických organizací k dalším útokům.

"Toto barbarství znovu ukazuje, že palestinská samospráva a Jásir Arafat dělají vše pro to, aby povzbuzovali teroristy v jejich útocích," prohlásil mluvčí vlády Avi Pazner.

Samospráva oficiálně útoky odsuzuje. "Domníváme se, že za útokem je provokoce proti cestě šéfa CIA po Blízkém východě a má zřejmě bojkovat i cestu egyptského prezidenta Mubaraka do USA," míní šéf palestinských vyšetřovatelů Saíb Irikát.

IZRAELŠTÍ MINISTŘI
NEJSOU JEDNOTNÍ

* Podle ministryně školství Limor Livnatové Izrael nemá na vybranou a bude muset do palestinských autonomních měst vyslat armádu na delší dobu, než byly dosavadní několikahodinové zátahy na teroristy.
* Velitel izraelské bezpečnosti Avi Dichter je zastánce vyslání jednotek na palestinská území, a to až do doby, než bude vybudován bezpečnostní zátaras, který má oddělit západní břeh Jordánu od Izraele.
* Premiér Ariel Šaron se stejně jako ministr obrany Benjamin ben Eliezer domnívá, že vojáci by měli zůstat mimo palestinská centra a vstupovat do nich jen na krátké operace.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
Atentát: Cestující uhořeli zaživa
Sebevražedný atentát na autobus s izraelskými civilisty a vojáky spáchal z jedoucího automobilu palestinský radikál. Při útoku u izraelského Megidda zemřelo 16 Izraelců a jeden až dva atentátníci. Dalších 37 lidí bylo zraněno, z toho deset těžce.

Izraelské armádní zdroje potvrdily, že mezi oběťmi je 13 vojenských příslušníků, mužů i žen, jejichž těla byla už identifikována. Velký počet vojáků je i mezi zraněnými.

Z atentátníkova automobilu zůstala jen hromádka spáleného kovu. Také autobus číslo 830, který jel na pravidelné lince Tel Aviv-Tiberias, se vzňal a zcela shořel. Někteří pasažéři se nemohli dostat ven a uhořeli zaživa. Před vrakem ležela tři těla ve vojenských uniformách.

Jeden ze svědků řekl, že k místu přijel pomoci i personál nedaleké věznice v Megiddu, kde je mnoho Palestinců zadržených za protiizraelské násilnosti. Město leží blízko linie oddělující západní břeh Jordánu. Ve stejné oblasti stál předchozí sebevražedný atentát 10. dubna život osmi cestujících včetně útočníka.

CHYSTAJÍ PALESTINCI ÚTOK
PODOBNÝ 11. ZÁŘÍ?

Podle profesora Martina van Crevelda se Izrael připravuje na masivní útok, který Palestinci připravují. V Izraeli panuje přesvědčení, že Palestinci chtějí extrémní akcí podobnou atentátům na USA z 11. září dosáhnout ukončení izraelské okupace západního břehu Jordánu a pásma Gazy. V Kalkíliji vojáci nedávno zneškodnili velmi silnou nálož, určenou zřejmě k atentátu na telavivskou výškovou budovu.
Kdo stojí za atentátem?
K atentátu se přihlásila palestinská radikální skupina Islámský džihád, která jím údajně chtěla pomstít oběti předchozích izraelských útoků na Nábulus a Džanín a připomenout na středu připadající 35. výročí zahájení šestidenní války.

Katarská televize Al-Džazíra připsala atentát izraelské extremistické skupině Kach. Izraelské ministerstvo zahraničí vzneslo okamžitě protest. Al-Džazíra se prý nenamáhala s omluvou a sdělila jen, že se do zpravodajství dostal omyl.

Šéf CIA pohrozil Arafatovi
Šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) George Tenet pohrozil, že USA přestanou intervenovat u izraelské vlády ve prospěch palestinského vůdce Arafata, budou-li pokračovat sebevražedné atentáty.

Den před atentátem jednal Tenet s palestinským prezidentem Jásirem Arafatem v Ramalláhu. CIA navrhuje, aby počet palestinských bezpečnostních služeb byl omezen na tři. O Tenetově návrhu jednala v úterý palestinská Národní bezpečnostní rada.

Šéf CIA podle palestinských zdrojů navrhl, aby byla vytvořena jedna služba pověřená národní bezpečností, druhá zaměřená na výzvědnou činnost a třetí policejní, která by zahrnovala nynější preventivní bezpečnostní služby spadající pod ministerstvo vnitra.

Palestina má 12 bezpečnostních služeb
Palestinci na setkání Teneta s Arafatem předložili svůj plán reforem předpokládající vytvoření šesti bezpečnostních služeb proti nynějším dvanácti, uvedli palestinští činitelé bez dalšího upřesnění.
 
Diskuse mezi oběma politiky v Arafatově štábu, které trvaly téměř tři hodiny, označil hlavní poradce palestinského prezidenta Nabíl Abú Rudajná za velmi důležité. Jednání se konalo po setkání Teneta s izraelským premiérem Arielem Šaronem.

Přehled větších atentátů od zahájení intifády v září 2000

18. května 2001 - sebevražedný útok palestinského extremisty v obchodním středisku ve městě Netanja: sedm mrtvých (včetně útočníka) a na 100 zraněných; k útoku se přihlásil Hamas.
1. června 2001 - sebevražedný útok palestinského útočníka před diskotékou v Tel Avivu: 22 mrtvých (včetně útočníka) a na 90 zraněných; k útoku se přihlásil Hamas.
9. srpna 2001 - sebevražedný útok palestinského atentátníka v pizzerii v centru Jeruzaléma: zabito 16 lidí (včetně útočníka) a 80 zraněno; k útoku se přihlásil Islámský džihád.
1. prosince 2001 - dva sebevražedné útoky palestinských útočníků na jeruzalémské pěší zóně Bena Jehudy: o život přišlo 12 lidí (včetně útočníků) a 150 bylo zraněno; k útoku se přihlásil Islámnský džihád i Hamas.
2. prosince 2001 - sebevražedný atentát palestinského extremisty v autobuse v severoizraelském městě Haifa: zahynulo 16 lidí (včetně útočníka) a 40 bylo zraněno; údajně odpovědný Hamas.
27. ledna 2002 - první sebevražedný útok palestinské atentátnice proti Izraeli od zahájení intifády v září 2000: v Jeruzalémě zahynuli dva lidé včetně útočnice.

Kameraman filmuje zbytky auta, které vybuchlo, když kolem projížděl autobus plný lidí. Při atentátu zahynulo nejméně 14 lidí, dalších 40 je zraněno (5. června 2002).

Počet obětí atentátu na severu Izraele roste. Bombový útok na autobus ve městě Megiddo si podle nejnovějších informací vyžádal 17 obětí. Podle izraelského rozhlasu nálož vybuchla v autě, když kolem projížděl autobus plný lidí. Exploze zazněla nedaleko palestinského města Džanín na západním břehu Jordánu (5. června 2002).

Počet obětí atentátu na severu Izraele roste. Bombový útok na autobus ve městě Megiddo si podle nejnovějších informací vyžádal 17 obětí. Podle izraelského rozhlasu nálož vybuchla v autě, když kolem projížděl autobus plný lidí. Exploze zazněla nedaleko palestinského města Džanín na západním břehu Jordánu (5. června 2002).

Počet obětí atentátu na severu Izraele roste. Bombový útok na autobus ve městě Megiddo si podle nejnovějších informací vyžádal 17 obětí. Podle izraelského rozhlasu nálož vybuchla v autě, když kolem projížděl autobus plný lidí. Exploze zazněla nedaleko palestinského města Džanín na západním břehu Jordánu (5. června 2002).

Počet obětí atentátu na severu Izraele roste. Bombový útok na autobus ve městě Megiddo si podle nejnovějších informací vyžádal 17 obětí. Podle izraelského rozhlasu nálož vybuchla v autě, když kolem projížděl autobus plný lidí. Exploze zazněla nedaleko palestinského města Džanín na západním břehu Jordánu (5. června 2002).

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Medvěd na Sibiři ukradl lovci dvě pušky, muž teď musí zaplatit pokutu

Chalupa uprostřed sibiřské tajgy, z které nezbedný medvěd ukradl 57letému lovci...

Pokutu v neznámé výši musí zaplatit sibiřský lovec, kterého ruské úřady potrestaly za ztrátu dvou střelných zbraní....

I muslim musí před soudem povstat, rozhodl německý ústavní soud

Ilustrační foto

Před německým soudem musí povstat i muslim. K takovému závěru dospěl v konkrétním případu německý ústavní soud, když se...

V ruských městech žijí miliony bezdomovců, přesná čísla ale nikdo nezná

V Moskvě žije podle odhadů asi 100 000 bezdomovců. Ilustrační foto

Tvrdou ruskou zimu každý rok nepřežijí stovky bezdomovců. Kolik jich přesně v největší zemi světa je, nikdo netuší....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz