Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Izrael rozšíří pozemní operace v Libanonu

  7:56aktualizováno  9:03
Izraelský bezpečnostní kabinet dal souhlas s rozšířením pozemní ofenzivy proti libanonskému hnutí Hizballáh. Vojáci mají proniknout o několik kilometrů dál na území Libanonu. Izrael také pokračuje v náletech, přestože avizoval jejich dvoudenní přerušení.

Izraelské jednotky mají proniknout dál na území Libanonu. | foto: Reuters

Izraelsko - Libanonský konflikt

"Bezpečnostní kabinet schválil rozšíření pozemních operací bez upřesnění cíle," prohlásil nejmenovaný izraelský činitel. Dodal, že izraelské nálety na Libanon budou obnoveny "v plné síle", jakmile vyprší 48hodinové příměří.

Izrael už povolal patnáct tisíc záložníků, kteří se mají se rozšířené ofenzivy účastnit.

Boje pokračují
Boje v jižním Libanonu na několika místech. Letadla nezůstala na zemi přes vyhlášené příměří ani den a už včera bombardovala oblast Tajbe, vesnici Kasmijeh a příhraniční město Masná.

Dnes letectvo opět zaútočilo na jih Libanonu. Bojuje se především v oblasti Tajbe. Izraelský armádní mluvčí potvrdil, že zde zabili dvacet příslušníků Hizballáhu. Ten televizi al-Arabíja potvrdil ztrátu čtyř bojovníků.

U vesnice Ajt Šáb, asi deset kilometrů od základny Hizballáhu Bint Džbajlu, zaútočili údajně bojovníci Hizballáhu na izraelské vojáky protiraketovými střelami a poté se rozpoutala prudká přestřelka. Počty obětí zatím nejsou známy.

Letadla také provedla několik náletů na silnici spojující Libanon se Sýrií. Ministr obrany Amir Perec dnes oznámil, že izraelská armáda zaútočí na každé vozidlo, které bude dovážet ze Sýrie zbraně.

Izraelci bombardovali také město Hermel, kde má základnu Hizballáh.

Katarská televize Al-Džazíra informovala, že Hizballáh zabil v jižním Libanonu dva izraelské vojáky.

Příměří v nedohlednu
Příměří nelze v nejbližších dnech očekávat, přestože americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová odlétala z Blízkého východu s tím, že klid zbraní může nastat do týdne.

Naděje na brzké dosažení příměří v libanonském konfliktu zchladil izraelský premiér Ehud Olmert. Prohlásil, že Izrael pokračuje v bojích proti Hizballáhu ze vzduchu, z moře i na zemi. Příměří podle něj nezavládne ani v příštích dnech a válka neskončí, dokud nebude odstraněna raketová hrozba Hizballáhu a dokud toto hnutí nepustí na svobodu dva unesené izraelské vojáky.

Finsko, které předsedá Evropské unii, s Olmertem zásadně nesouhlasí. "Máme pro něj tuto zprávu: rozšíření operací žádný vojenský úspěch nepřinese, pouze zvýší podporu Hizballáhu a dalších extremistů v regionu," prohlásil Erkki Tuomioja, finský ministr zahraničí. Tuomioja předsedá mimořádnému "blízkovýchodnímu" zasedání ministrů zahraničí zemí EU v Bruselu.

Nejmenovaný vládní činitel uvedl, že Izrael nepřistoupí na příměří, dokud nebudou na místě mezinárodní jednotky. Ty musí být podle bezpečnostního kabinetu schopné zasáhnout silou a nedovolit příslušníkům Hizballáhu, aby se vrátili zpět k hranicím Izraele.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Jsme p*del světa, přijeďte se podívat, láká Zambie na Trumpova slova

Přehradní nádrž Kariba, která se nachází v Zambii na řece Zambezi.

Prostořeký prezident USA Donald Trump si nedávno opět nedal pozor a označil africké a další chudé státy za „p*dele...

Válku může spustit i série omylů. V roce 1983 k ní nescházelo mnoho

PŘESNĚ NA CÍL. Raketa protivzdušné obrany naráží na určený cíl během vojenských...

Současné napětí mezi Spojenými státy a KLDR se zatím drží převážně ve verbální rovině. Případ z roku 1983 však ukazuje,...

Trumpův exporadce Bannon nebude muset před velkou porotu, tvrdí CNN

Stephen Bannon, vrchní poradce prezidenta Donalda Trumpa

Někdejší hlavní stratég amerického prezidenta Donalda Trumpa Stephen Bannon uzavřel dohodu se zvláštním vyšetřovatelem...

Najdete na iDNES.cz