Záchranáři odvážejí zraněné Libanonce

Záchranáři odvážejí Libanonce, kteří utrpěli zranění po útoku na most Halát. (4. srpna 2006) | foto: Reuters

Izrael prožil jeden z nejhorších dnů konfliktu

  • 423
Zatímco členové Rady bezpečnosti OSN dolaďují kompromisní rezoluci o Blízkém východě, na níž se shodla Francie s USA, Izrael čelil nejtvrdším útokům Hizballáhu od začátku konfliktu. Chystanou rezoluci uvítal americý prezident Bush. Libanon je naopak proti, dokument je prý příliš měkký.

Izraelsko - Libanonský konflikt

ČTĚTE TAKÉ:
Rezoluce se rýsuje, čas Izraele na válku se krátí

Židovský stát už v sobotu ohlásil, že zaútočí "na pozice Hizballáhu" ve městě Sajdá. Obyvatele varoval letáky, aby odešli.

Útok v noci opravdu zasáhl poblíž ležící vesnici Ansar, kde raketa srovnala se zemí dům v obytné čtvrti. Podle tamní policie zemřelo šest civilistů, několik dalších bylo zraněno.

Bomby dopadaly i na další místa v jižním Libanonu, zasáhly silnice, mosty i vesnice.

Pozadu v útocích ale nezůstal ani Hizballáh. Raketa, která v neděli dopoledne dopadla na rezidenci v severoizraelské vesnici Kfar Giladi, zabila nejméně deset lidí a zhruba desítku dalších zranila. Byli to vojáci, kteří se navzdory varování neukryli.

Šlo o nejkrvavější jednotlivý útok Hizballáhu za necelý měsíc, kdy probíhá mezi radikály a Izraelem otevřený konflikt. Tvrdému útoku večer čelil také přístav Haifa, zemřeli nejméně tři lidé, tři desítky byly zraněny.

Rezoluce je kompromisní, přesto sporná 
Američané a Francouzi se v sobotu po dlouhých jednáních shodli na návrhu rezoluce OSN, která vyzývá k zastavení bojů na Blízkém východě. Zároveň ale dává Izraeli možnost odvety, když Hizballáh zaútočí jako první.

Prezident George Bush prohlásil, že je s návrhem spokojen a tento postoj tlumočil i šéfce americké diplomacie Condoleezze Riceové. Ta později uvedla, že je nutné hlasovat o rezoluci nejdříve, nejlépe v pondělí nebo úterý. V dalších dnech chtějí USA prosadit další rezoluci, která by přinesla trvalejší řešení.

Nespokojený je naopak Libanon. Nelíbí se mu zejména, že se izraelské jednotky podle rezoluce nemusejí okamžitě stáhnout z jihu země. Židovský stát je tam chce nechat do té doby, než pásmo u hranic obsadí mezinárodní síly.

"Chtěli jsme, aby text více odrážel naše zájmy," řekl Nahud Mahmúd z libanonského ministerstva zahraničí. "Naneštěstí v něm chybí výzva ke stažení izraelských vojáků, kteří jsou v Libanonu. To je jako doporučení k dalším šarvátkám," dodal diplomat.

Přes 800 mrtvých
Podle dopoledních údajů agentury Reuters zemřelo při téměř měsíčním konfliktu nejméně 741 lidí v Libanonu a 78 Izraeli.

Izrael zatím setrvává na svém sobotním stanovisku, že rezoluce OSN se sice rýsuje, ale ještě neplatí. Proto Tel Aviv s útoky na pozice Hizballáhu nechce skončit.

Asi deset tisíc vojáků židovského státu se snaží vyčistit pásmo za hranicí s Libanonem, odkud radikálové vystřelují rakety na izraelské území.

V neděli odpoledne izraelská armáda oznámila, že se jí podařilo zadržet jednoho z příslušníků Hizballáhu, kteří se podíleli na únosu dvou izraelských vojáků 12. července. Jejich únos při přeshraničním útoku byl popudem pro zahájení izraelské války v Libanonu proti hnutí Hizballáh.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video