Unesený desátník Gilad Šalit

Unesený desátník Gilad Šalit | foto: Profimedia.cz

Izrael otevře hranice do Gazy, jen když Palestinci pustí uneseného vojáka

  • 29
Izrael stanovil jasnou podmínku pro trvalé příměří s radikálním hnutím Hamas, které ovládá pásmo Gazy. Armáda bude blokovat hraniční přechody do pásma do té doby, než Hamas propustí izraelského vojáka Galida Šalita, kterého radikálové zadržují od roku 2006.

"Členové bezpečnostního kabinetu se na svém jednání shodli, že mírové návrhy Egypta, které Izraeli kladou jako podmínku otevření hranic do pásma Gazy, nejsou myslitelné bez propuštění Galida Šalita," uvedl v izraelském rozhlasu ministr vnitra Meir Šítrit.

GILAD ŠALIT

Ozbrojenci unesli desátníka Gilada Šalita 25. června 2006 z kontrolního stanoviště izraelské armády. Výměnou za něj původně požadovali propuštění asi tisícovky vězněných Palestinců. Izrael jim tehdy odpověděl vojenskou akcí, která měla za cíl osvobodit tehdy devatenáctiletého vojáka. Osud Šalita je nyní nejasný. Izraelci ale věří, že je stále na živu.

Propuštění Šalita jako podmínku trvalého příměří už včera naznačil odcházející premiér Ehud Olmert. Hamas ale prostřednictvím svého mluvčího Izrael okamžitě obvinil, že si k Egyptem navrhovanému příměří přidává další podmínky a hatí tak mírové snahy.

"Příměří není myslitelné, dokud budou Izraelci blokovat pásmo Gazy. Mír nemůže být vázán na propuštění Šalita," uvedl exilový vůdce Hamasu Khalid Mešal.

Stanovisko dvanáctičlenného izraelského kabinetu zaskočilo i egyptského prezidenta Husního Mubaraka. "Egypt svůj postoj k příměří nezmění, osud izraelského vojáka Gilada Šalita je oddělenou otázkou, která nemůže být žádným způsobem spojována s jednáními o příměří," prohlásil Mubarak.

Kritika nové podmínky příměří se ale ozvala i z vlastních řad. Vrchní izraelský vyjednavač Amos Gilad, který při dojednávání míru v Káhiře reprezentuje židovský stát, se zostra pustil do izraelského ministerské předsedy.

"Najednou se všechno změnilo...Nechápu to. Kam to má vést? Mají snad Egypťané celou věc opustit?" řekl Gilad deníku Maariv.

Izraelci zvažují i výměnu vězňů

Bezpečnostní kabinet dnes na svém čtyřhodinovém jednání diskutoval také o možnosti výměny vězňů s hnutím Hamas. Radikálové za Galida Šalita požadují propuštění 1 400 palestinských radikálů zavřených v izraelských věznicích a to včetně těch, kteří se dopustili útoků proti Izraelcům. Tel Aviv takové vězně obyčejně odmítá propouštět, ale v minulosti několikrát udělal výjimku.

Třítýdenní izraelskou vojenskou operaci v Gaze ukončilo 18. ledna separátní příměří. To obě strany až na menší incidenty dodržují. Izrael ale stále blokuje hraniční přechody do pásma a pouští do oblasti jen základní humanitární pomoc. Obyvatelé to řeší po svém; zboží do Gazy pašují tunely na hranicích mezi pásmem a Egyptem.

Mezitím se Káhira snaží zprostředkovat trvalý mír, ale zatím bez úspěchu. Egyptský prezident navrhl osmnáctiměsíční příměří, které by mělo umožnit obnovu Gazy po nedávné dvaadvacetidenní izraelské ofenzivě.

Mezi hlavní izraelské podmínky trvalého příměří patří zamezení pašování zbraní do Gazy podzemními tunely. Hamas zase lpí na tom, aby Tel Aviv otevřel hranice do oblasti.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video