Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Izrael převede Palestincům 12 miliard z daní a cel, které jim blokoval

  17:02aktualizováno  17:02
Izrael se rozhodl převést palestinské autonomii v přepočtu zhruba dvanáct miliard korun z daní, které pro samosprávu vybírá a které několik měsíců blokuje. Informovala o tom agentura Reuters. Se zadržováním palestinských peněz začal Izrael poté, co Palestinci ohlásili záměr připojit se k Mezinárodnímu trestnímu soudu.

Pásmo Gazy, Palestina, | foto: Mohammed SalemReuters

Blíže neupřesnění izraelští představitelé podle listu The Jerusalem Post uvedli, že bylo v pátek dosaženo dohody s palestinskou autonomií, která má ukončit spory ohledně financí zmrazených židovským státem a také peněz, které mu Palestinci dluží za energie a služby.

V sobotu o dosažení dohody informoval také palestinský předák Mahmúd Abbás. „Bylo dosaženo dohody o tom, že nám bude v plné výši vyplacena částka za tři měsíce, a společná (palestinsko-izraelská) komise projedná částky, které nám přísluší a které my (naopak) dlužíme,“ prohlásil Abbás podle agentury Reuters.

Podle deníku The Jerusalem Post by však Izrael měl do týdne Palestincům vyplatit peníze za měsíce prosinec až únor s přihlédnutím k dluhu, který jim vznikl za dodávky elektřiny, vody a zdravotnické služby - nikoliv v plné výši, jak uvedl Abbás. Jen za elektřinu činí dluh skoro 13 milionů korun, uvedla izraelská, státem vlastněná energetická společnost. Podle izraelského deníku se očekává, že strany o tomto dluhu povedou dialog.

V případě peněz z daní za měsíce březen a duben by se pak podle izraelského listu měl převod uskutečnit podle dříve dohodnutých podmínek, tedy v plné výši. Deník to uvedl s odkazem na blíže neupřesněné izraelské zdroje.

Izrael peníze blokoval kvůli snaze o začlenění pod Haag

Peníze, které Izrael po několika měsících Palestincům odblokoval, pocházejí z daní a cel, které pro samosprávu vybírá židovský stát ze zboží dovážené na palestinská území. Izraelský zdroj blízký jednání Reuters řekl, že v rozhodnutí převést Palestincům peníze sehrály i humanitární důvody.

Palestinci se na tyto převody od židovského státu totiž velkou měrou spoléhají při hrazení nákladů na provoz své vlády a při vyplácení mezd zaměstnancům ve veřejném sektoru. Když v prosinci Izrael přestal Palestincům tyto peníze vyplácet, musela autonomie snížit státním pracovníkům platy o 40 procent a přestoupit na nouzový rozpočet. 

Izrael Palestincům přestal platit v reakci na jejich snahy o začlenění pod jurisdikci Mezinárodního trestního soudu. Palestinci totiž chtějí v Haagu žalovat Izrael za válečné zločiny při loňském konfliktu a vytvořit tlak, aby se židovský stát stáhl z oblastí, které požadují pro svůj budoucí stát.

Již v březnu Izrael pod mezinárodním tlakem ohlásil, že převody peněz z vybraných daní obnoví a že pošle v přepočtu okolo deseti miliard korun, což měla být částka snížená o dluhy. Abbás ale takové vyrovnání odmítl s tím, že je to z pohledu Izraele jednostranné rozhodnutí.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější



Další z rubriky

Střelba na škole v Kentucky: student zabil dva spolužáky, 19 jich zranil

Při střelbě na střední škole v americkém státě Kentucky byl dnes jeden student...

Při střelbě na střední škole v americkém státě Kentucky v úterý zahynuli dva studenti, 19 dalších bylo zraněno. S...

Po erupci japonské sopky je jeden mrtvý, další lidi zranily létající kameny

Okolí sopky pokryla vrstva černého prachu. (23. ledna 2018)

Erupce sopky na japonském ostrově Honšú a následná lavina u lyžařského střediska u města Kusacu zabila jednoho člověka....

Severokorejský voják u výslechu řekl, že před zběhnutím zabil člověka

KLDR prý pronásledováním dezertéra porušila podmínky příměří

Severokorejský voják, který v listopadu přeběhl ze Severní do Jižní Koreje a byl při tom několikrát postřelen, při...

Najdete na iDNES.cz