Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Izrael dál útočí, ale pozemní ofenzivu nerozšíří

  15:20aktualizováno  15:20
Izrael v Libanonu nepodnikne rozsáhlou pozemní ofenzivu. Zůstane u současné strategie "omezených operací". Dohodli se na tom členové bezpečnostního kabinetu, které citoval místní rozhlas. Boje v oblasti pokračují, letadla zničila rozhlasové vysílače severně od Bejrútu.

Jižní část Libanonu pod izraelskou ofenzivou. - Přestřelky mezi Libanonem a Izraelem eskalují. (19.7.2006) | foto: Reuters

Izraelsko - Libanonský konflikt

ČTĚTE TAKÉ:
Utrpení Libanonců může zmírnit i česká SMS
Al-Kajda vyzvala k boji proti sionistům

Bezpečnostní kabinet se sešel poté, co ve středu na jihu Libanonu zahynulo devět izraelských vojáků. Židovský stát tak zaznamenal největší hromadnou ztrátu za šestnáct dní konfliktu.

"Padlo rozhodnutí pokračovat v současné strategii, tedy využívat cílené pozemní akce a letecké údery, nikoli nasazovat početné síly. Armádu netlačí čas, může jednat tak dlouho, jak bude potřeba," uvedl vládní zdroj citovaný agenturou Reuters. "Kabinet nemá v úmyslu rozšířit konflikt natolik, aby se do něj zapojila i Sýrie," dodal.

Premiér Ehud Olmert na jednání prohlásil, že cíle vojenských operací proti Hizballáhu už byly naplněny. Ministři přesto rozhodli povolat do aktivní služby další rezervisty s cílem dopřát bojovým silám oddechu.

Izrael: V Říme jsme dostali zelenou
Jako signál k pokračování v libanonské operaci si Izrael vyložil i výsledek středečního setkání diplomatů v Římě. "Dostali jsme zelenou, abychom pokračovali v operaci," prohlásil ministr spravedlnosti Chaim Ramon.

Účastníci římské konference, včetně americké ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové, se ve středu shodli na nutnosti dosáhnout příměří co nejrychleji. Shoda panovala také v nutnosti odzbrojit Hizballáh.

Názorové rozdíly se ale objevily v otázce, kdy a jak příměří uzavřít. Podle italského ministra zahraničí Massima D´Alemy se evropské státy přiklánějí k okamžitému zastavení bojů, Amerika je pro dokončení operací proti Hizballáhu. - více zde

Arabští politikové a diplomaté naopak nad výsledkem římské schůzky vyjádřili zklamání - neskončila totiž jasným a jednotným požadavkem na okamžité příměří, jak žádali. Obvinili proto Washington z rozvracení vůle světa po urychleném nastolení klidu zbraní.

Hizballáh zničil izraelskou elektrárnu
Boje v Libanonu stále pokračují. Izraelská letadla zničila rozhlasové vysílače severně od Bejrútu. Zasáhla i nedalekou základnu libanonské armády. Terčem náletu byla podle armádních zdrojů radarová stanice využívaná Hizballáhem.

Raketa Hizballáhu naopak zasáhla továrnu na chemikálie v severoizraelském městě Kirjat Šmona. Potvrdily to zdroje z izraelských bezpečnostních složek.

Od 12. července, kdy Izraelci v reakci na unesení dvou svých vojáku vtrhli do Libanonu, už zahynulo nejméně 423 Libanonců a 53 Izraelců.

Norský list zobrazil Olmerta jako nacistu

Izraelce pobouřil norský deník Dagbladet. Zveřejnil totiž karikaturu, ve které je izraelský premiér Ehud Olmert vypodobněn jako hlídač v koncentračním táboře. Karikatura připomíná scénu ze Spielbergova Schindlerova seznamu - Olmert stojí na balkónu s puškou v ruce a pod ním leží na zemi mrtvý člověk.

Proti karikatuře se ohradila izraelská velvyslankyně v Norsku Mirjam Šomratová. Obrázek jde podle ní za hranice svobody slova a v některých zemích by byl nezákonný. Šomratová podala stížnost k norské tiskové komisi.

"Nemám strach, že by Dagbladet byl shledán vinným," řekl norské stanici NRK šéfredaktor listu Lars Helle.
Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Turci začali ostřelovat Afrín, kurdské území na severozápadě Sýrie

Turecké jednotky v provincii Hatay na pomezí Turecka a Sýrie (17. ledna 2018)

Turecká armáda začala z tureckého území ostřelovat severosyrskou oblast Afrín, ovládanou Kurdy. Ankara několik dní...

V Sýrii zemřel raper IS, který měl vztah s překladatelkou z Československa

Denis Cuspert se v Německu snažil prosadit jako raper Deso Dogg

V Sýrii zemřel jeden z mediálně nejznámějších bojovníků Islámského státu, německý raper Denis Cuspert. Mimo...

Mladí ruští piloti twerkovali ve slipech, skandální video řeší úřady

Ruští kadeti twerkovali ve slipech, toto video vyvolalo skandál

Měla to být klukovská švanda, ale její aktéry může vyjít pořádně draho. Studenti Institutu civilního letectví v ruském...

Najdete na iDNES.cz