Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Izrael čelí obvinění z válečných zločinů

  12:43aktualizováno  12:43
Amnesty International viní Izrael z válečných zločinů. Mezinárodní organizace pro ochranu lidských práv napadá chování vojáků při jarní ofenzívě v Džanínu a Nábulusu na západním břehu Jordánu. Armáda se brání, že pri zásahu proti teroristům uplatnil Izrael právo na sebeobranu. Amnesty International také kritizuje vládu Ariela Šarona, že se zabývala vyšteřováním jen minimálního počtu tehdejších incidentů.
Dým během bojů v Džanínu

Dým během bojů v Džanínu - Nad palestinským městem Džanín, obsazeným izraelskou armádou, se během bojů vznáší dým. (4. dubna 2002) | foto: Reuters

Amnesty International zveřejnila obvinění ve zprávě věnující se ofenzívě, kterou Izrael zahájil v dubnu po několika palestinských sebevražedných útocích. Dokument vyjmenovává řadu případů údajného porušení lidských práv.

Bití paralyzovaného vězně, demolice domů, při níž zahynuli osmičlenná rodina a ochrnutý muž, případ rodící ženy, která musela jít do nemocnice pěšky, protože vojáci zastavili záchranku - to jsou některá z obvinění.

Při dalších incidentech byli podle Amnesty International propuštění Palestinci nuceni vrátit se domů přes zónu bojů, nebo byli využíváni jako živé štíty. Ochránci lidských práv míní, že popsané činy izraelské armády vážně porušují čtvrtou ženevskou konvenci a jsou válečnými zločiny.

"Prakticky žádné z těchto zabití civilistů nebylo důkladně a nestranně vyšetřeno. To vytváří atmosféru, kdy se členové izraelské armády domnívají, že se takových zabití mohou dopustit beztrestně," tvrdí Amnesty International.

"Teroristé si vybudovali infrastrukturu v srdci palestinského obyvatelstva, které využívali jako živé štíty. Naši muži se při akcích snažili nezasáhnout civilisty," hájí postup vojáků mluvčí izraelské armády. Zároveň připomněl, že Amnesty International v minulosti označila sebevražedné atentáty na civilisty za činy proti lidskosti.

FOTOGRAFIE


Izraelští vojáci
 v Džanínu
(jaro 2002)

Izaelská armáda se hodlá zprávou Amnesty International zabývat podrobně. Poté zareaguje na konkrétní obvinění. Dokument však již nyní odmítá například plukovník Daniel Reizer, který ho nepovažuje za objektivní.

Zpráva podle plukovníka přehání v počtu zničených domů v Džanínu a ignoruje fakt, že z těchto objektů Palestinci na vojáky stříleli. "Jsme obviňováni, že jsem zatkli osm tisíc lidí, ale nikde se už neříká, že sedm tisíc z nich jsme propustili," podotkl Reizer.

Z vojenských statistik vyplývá, že palestinští teroristé od září 2000, kdy bylo zahájeno protiizraelské povstání, zabili 646 izraelských civilistů a vojáků. V uprchlickém táboře Džanínu přišlo v dubnu o život 52 Palestinců a 23 izraelských vojáků. Polovina obětí na palestinské straně byli ozbrojenci.

Amnesty International kritizovala už před časem izraelský postup na okupovaných územích. Odmítla izraelská tvrzení, že straní Palestincům.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Turci a Kurdové se přetahují o Afrín, USA vyzvaly ke zdrženlivosti

Operace Olivová ratolest je namířena proti ozbrojencům z turecké Strany...

Turecké pozemní síly se v neděli probojovaly do severosyrské oblasti Afrín. Oznámil to podle tureckého rozhlasu premiér...

Připravte si plynové masky, velí Filipíny. Sopka Mayon je opět vzhůru

Filipínská sopka Mayon se znovu probudila. (22. ledna 2018)

Filipínské úřady v pondělí po mohutné erupci vulkánu Mayon na jihu hlavního filipínského ostrova Luzon vyhlásily...

Sníh v Zermattu uvěznil tisíce turistů, spojení zajišťují vrtulníky

Vrtulník představuje jediný způsob, jak se dostat do Zermattu (21. ledna 2018)

Husté sněžení a lavinové nebezpečí odřízly několik alpských středisek. Tisíce turistů uvázly ve švýcarském Zermattu....

Najdete na iDNES.cz