Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Izrael a Hizballáh si na hranici vyměnily vězně a těla vojáků

  9:17aktualizováno  22:35
Na hraničním přechodu Nakúra mezi Izraelem a Libanonem proběhla výměna vězňů a ostatků mezi židovským státem a hnutím Hizballáh. Izrael převzal rakve s těly dvou vojáků unesených v roce 2006. Totožnost Eldada Regeva a Ehuda Goldwassera potvrdil test DNA. Hizballáh za ně dostal pět prominentních vězňů.

Izraelci truchlí nad rakvemi vojáků Ehuda Goldwassera a Eldada Regeva (16. července 2008) | foto: Reuters

Obtížně vyjednaná výměna, která pro Izrael znamená hořké sousto, začala ráno. Zástupci Hizballáhu nejdříve předali rakve lidem z Červeného kříže, kteří je odnesli do připraveného auta a převezli na izraelské území.

Testy DNA ukázaly, že se opravdu jedná o těla Ehuda Goldwassera a Eldada Regeva, vojáků, kterých se Hizballáh zmocnil při přeshraničním útoku 12. července 2006.

Únos se tehdy stal jednou z rozbušek války, jež si za 34 dní vyžádala přes 1 200 mrtvých na libanonské a 159 na izraelské straně a v podstatě k ničemu nevedla. Izraelcům se vojáky osvobodit nepodařilo a nesplnili ani další cíl - rozdrtit Hizballáh. Ten naopak během násilností v očích Libanonců posílil a na konci konfliktu se prohlásil za vítěze.

Rodiny vojáků dnes při pohledu na rakve ztratily i poslední naději, kterou jim skýtalo jisté mlžení ze strany Hizballáhu. Izraelská vláda sice v posledních týdnech prohlašovala, že vojáci jsou s největší pravděpodobností mrtví, ale Hizballáh se nikdy zcela jasně nevyjádřil. A libanonský tisk ještě včera naznačoval, že mohou být naživu.

"Není jednoduché tohle vidět, ačkoli už na tom není nic překvapivého. Ale... konfrontace s realitou byla obtížná," řekl izraelskému rozhlasu otec jednoho z vojáků Šlomo Goldwasser, když v televizi sledoval záběry rakví. Pohřeb se má konat ještě dnes.

Těžký den pro Izrael
Šíitské hnutí výměnou za ostatky dostalo pětici živých vězňů a také těla dvou set mrtvých bojovníků. Odpoledne, několik hodin po začátku akce, libanonská televize uvedla, že vězni byli vskutku propuštěni, překročili hranici a vstoupili do Libanonu. Je mezi nimi i "prominent" Samir Kuntar, který měl v izraelském žaláři strávit zbytek života za vraždu čtyř lidí včetně čtyřleté holčičky z roku 1979.

Pro Kuntara a čtyři další osvobozené bojovníky byla připravena triumfální uvítací ceremonie v Bejrútu. Na letišti je jako hrdiny uvítali nejvyšší vládní a straničtí představitelé. "Váš návrat je novým vítězstvím," prohlásil prezident Michel Sulajmán. Na následné uvítací ceremonii v jižní části města se nakrátko objevil na pódiu i vůdce Hizballáhu šajch Hasan Nasralláh, obklopený tělesnými strážci.

Poté, co si Nasralláh potřásl rukama se všemi pěti osvobozenými bojovníky, každého objal a políbil, řekl desetitisícům shromážděných lidí, že éra porážek je pryč a nyní nastala éra vítězství. "Tento národ, tento lid a tato země nemohou být poraženy," řekl Nasralláh, který se jen velmi vzácně objevuje na veřejnosti. Shromážděným slíbil, že k nim později promluví z bezpečného tajného místa přes videospojení, uvedla ČTK.

Na izraelské straně hranice naopak tekly slzy. "Je to velmi smutný den. Izrael zaplatil vysokou cenu," řekl CNN vládní mluvčí Mark Regev. Shrnul tak pocity mnoha svých krajanů: výměna je vnímána jako triumf Hizballáhu a bolestná nutnost.

Eldad Regev a Ehud GoldwasserVydat pět důležitých vězňů bylo pro židovský stát těžké rozhodnutí. Když se izraelské vojáky nepodařilo osvobodit během zmíněné války s Hizballáhem, považované izraelskou veřejností za zpackanou, rodiny unesených mužů zahájily intenzivní kampaň za návrat svých synů. "Poslední dva roky jsme nedělali nic jiného, než mluvili s médii a tlačili na vládu," řekl CNN Šlomo Goldwasser.

Dohodu o výměně nakonec zprostředkoval německý agent pověřený OSN. Izrael přistoupil na podmínky Hizballáhu. Zvítězila "morální a citová povinnost dostat vojáky domů," jak o ní včera mluvil prezident Šimon Peres a dnes vládní mluvčí Regev. Hizballáh prohlásil, že dohodou o výměně Izrael oficiálně přiznal porážku v letní válce.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

V italském Janově se zřítil dálniční most, zemřelo 35 lidí

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se zřítilo několik desítek...

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se v poledne zřítil asi 80metrový úsek mostu. Podle poslední bilance...

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...Najednou zmizela cesta. A byl jen pád, líčí český řidič tragédii v Janově

Vrak kamionu české přepravní společnosti Sped - it, který se v italském Janově...

„Najednou zničehonic zmizela cesta. A nebylo nic, jen pád. Myslel jsem, že zemřu. Jsem strašně šťastnej, že jsem to...

Žraloci v Egyptě útočí, cestovky mlčí. V moři je prostě živo, argumentují

Žralok tygří (Galeocerdo cuvier). Ilustrační foto

Cestovní agentury nedostatečně informují o žralocích u Egypta, tvrdí turista, který se sám na podzim roku 2017 s...

Za zabití tyrana milost nedostal. Chce raději trest smrti než vězení

Antonín Pospíšil z Bedihoště na Prostějovsku u Vrchního soudu v Olomouci, který...

Před dvěma lety Antonín Pospíšil zabil svého tchána, který rodinu roky terorizoval. Ačkoliv se za něj přimluvila celá...Další z rubriky

Německo se na rozdíl od USA nepřipravuje na setkání s mimozemšťany

Ilustrační snímek

Německo nemá žádný protokol, kterým by se mohlo řídit v případě, že naváže kontakt s mimozemšťany. Pravděpodobnost...

Afghánský prezident udělal razantní krok, vyhlásil příměří s Tálibánem

Novým afghánským prezidentem se podle předběžných výsledků zřejmě stane bývalý

Afghánský prezident Ašraf Ghaní v neděli ohlásil příměří s islámským radikálním hnutím Tálibán, a to v souvislosti se...

Sociální sítě omezují projev republikánů, postěžoval si Trump na twitteru

Donald Trump (19. srpna 2018)

Americký prezident Donald Trump se v sobotu obul do sociálních sítí. Ty podle něj omezují svobodu projevu konzervativců...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!Najdete na iDNES.cz