Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

IZIP se přihlásí do tendru na svého pokračovatele, říká ředitel firmy

  19:27aktualizováno  19:27
Společnost IZIP bude usilovat o to, aby se v Česku dál podílela na projektech elektronizace zdravotnictví placených z veřejných peněz. iDNES.cz to řekl ředitel firmy Jiří Pašek. Firma se přihlásí do avizovaného tendru ministerstva zdravotnictví na podobu nového portálu za stovky milionů korun.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Myslíte si, že rozhodnutí ministra zdravotnictví a premiéra o ukončení projektu elektronických zdravotních knížek (více zde) je tak silné, aby přimělo správní radu Všeobecné zdravotní pojišťovny rozvázat spolupráci mezi pojišťovnou a firmou IZIP?
Předně si myslím, že ani pan premiér, ani pan ministr nemůžou takto ovlivňovat VZP. Dokonce je tu legislativně vymezeno, že VZP je oddělena od státní moci, zřízena zákonem. Je to velmi silné prohlášení dvou vlivných politiků, které se přímo dotýká činnosti VZP, a já tomu prohlášení nerozumím. Stejně jako tomu, na základě čeho pan ministr rozhodl o ukončení projektu elektronických zdravotních knížek. Nikde jsem neviděl žádnou expertizu ani znalecký posudek.

Ptám se ale na to, když tito dva politici řeknou, že projekt IZIP končí, zda to podle vás potvrdí i správní rada pojišťovny.
Slyšel jsem vyjádření pana ministra v České televizi, že předpokládá, že správní rada jeho přání uposlechne, a pokud to neudělá, tak může ministerstvo vyměnit její členy. Pochopil jsem z toho, že je budou měnit tak dlouho, dokud členové správní rady neuposlechnou.

Projekt IZIP přehledně

Po 11 letech a 2 miliardách končí

Takže podle vás správní rada na konci května spolupráci s IZIP ukončí?
Správní rada je třicetihlavý orgán. Pan ministr může ovlivnit část členů, kteří jsou nominováni vládou, popřípadě parlamentem... Takže moje odpověď je ano, ačkoliv je to velmi nestandardní a nemělo by k takovému ovlivňování docházet.

Vyvodíte z konce projektu IZIP osobní odpovědnost?
Co se týká toho, jak se zachováme uvnitř společnosti, management a zaměstnanci, tak budeme muset hledat nové zdroje financování, samozřejmě se budeme muset přizpůsobit situaci a může to znamenat, že budeme muset zeštíhlit tým 50 zaměstnanců, ale nepředpokládáme, že bychom ukončili činnost firmy.

Co IZIP pro VZP zajišťuje? Hovoří se o knížkách pacienta, ale i o provozu portálu.
VZP poskytujeme dva balíky služeb. Jeden souvisí s poskytováním elektronické zdravotní knížky, druhý souvisí s poskytováním služeb elektronické komunikace VZP. Tady jde o služby vzdáleného přístupu k osobnímu účtu pojištěnce, to je ta služba, kde vidíte, kolik si lékař na vás naúčtoval, zda dlužíte na pojistném, kolik jste platila doplatků na lécích. Vedle služby vzdáleného přístupu ještě poskytujeme VZP službu provozu a rozvoje portálu VZP, který slouží ke komunikaci mezi VZP a převážně zdravotnickými zařízeními. Těch uživatelů je tam ale celá řada - od exekutorů, orgánů státní správy až po pojištěnce.

Kolik vám VZP dosud zaplatila peněz?
Za deset let spolupráce zaplatila VZP IZIP částku zhruba 1,8 miliardy s DPH.

Generální ředitel IZIP Jiří Pašek

Generální ředitel IZIP Jiří Pašek

Jsou smlouvy mezi IZIP a VZP vypověditelné?
Smlouvy jsou vypověditelné. Na základě přání správní rady jsme to umožnili pojišťovně uzavřením dodatků. Původně byly smlouvy uzavřeny jako dlouhodobé, aby VZP ochránila svoji investici do projektu elektronických zdravotních knížek. Ke konci loňského roku nás oslovili s tím, zda bychom souhlasili s umožněním výpovědi dříve než s koncem roku 2014. Dnes je to tak, že po 30. červnu letošního roku může VZP smlouvy bez udání důvodu vypovědět a po uplynutí šestiměsíční výpovědní lhůty spolupráce mezi IZIP a VZP končí.

Musí VZP půlroční výpovědní lhůtu smluv dodržet, nebo ji lze zkrátit?
Musí ji dodržet. Ale smlouvy lze vypovědět i dohodou. To znamená najít dohodu se společností IZIP a zkrátit výpovědní lhůtu kompenzovanou nějakým odstupným. Ale to nepředpokládám, takže spíše počítejme s tím, že po výpovědi poběží šestiměsíční výpovědní lhůta.

Jednapadesát procent akcií firmy IZIP drží VZP, kdo vlastní zbylých devětačtyřicet procent?
Švýcarská investiční společnost eHI eHealth International

Je prostředníkem, za kterým stojí další osoby, nebo je přímým vlastníkem?
Podle mých současných informací je přímým vlastníkem. Za společností stojí švýcarský kapitál, který nedokážu blíže specifikovat. Víme, že se společností eHI jedná řada velkých IT a zahraničních společností. Mimo jiné i Asseco Central Europe.

Bude se chtít eHI v případě vypovězení smluv ze strany VZP domáhat ochrany své investice soudně?
To bych spekuloval. Faktem je, že mezi Českou republikou a Švýcarskem existuje smlouva o ochraně investic. To znamená, že tu existuje právní prostředí, ve kterém by se taková věc dala realizovat, ale já to neočekávám.

A nebylo právě ono právní prostředí důvodem, proč bývalí akcionáři prodali své podíly přes eHI místo přímého prodeje pojišťovně VZP (více zde)?
Tak to určitě nebylo, protože já jsem jedním z bývalých akcionářů. Měl jsem 10 procent akcií, které jsem získal jako jeden z manažerských bonusů, a ty motivy byly úplně jiné než arbitráž. Švýcarská společnost nabídla takové podmínky, které v tu chvíli byly výhodné, a my jsme na ně reagovali a akcie jsme jim předali. Do budoucna tak máme možnost získat nějaké manažerské výhody, pokud se nám podaří prosadit pokračování a rozvíjení systému.

Jedenáct let, dvě miliardy a nyní konec projektu IZIP. Nejsou ty peníze zbytečně vyhozené?
Pokud by byl projekt bez dalšího ukončen, jsou to bezpochyby peníze vyhozené. Pokud budeme hledat cestu, jak umožnit to, co se tu deset let budovalo, využít všem zdravotnickým zařízením a změnit schéma jejich chování, aby práce s informačním systémem pro ně byla přirozená, a nikoliv práce navíc, pak je to investice velmi účelná.

Hovoří se o vzniku portálu, jehož podoba by měla vzejít z výběrového řízení ministerstva zdravotnictví. To bude vypsáno do konce roku (více zde). Zapojíte se do něj?
Pokud bude vypsáno výběrové řízení, IZIP se do něj nepochybně přihlásí a naší snahou bude ho vyhrát.

Ministerstvo tvrdí, že jen na návrh podoby portálu vynaloží několik milionů korun. Bude to stačit?
Za několik milionů jistě představu získat můžete, ale jak ukazují zkušenosti ze zahraničí, hodnota takového řešení bude v řádech desítek miliard korun.

Kolik VZP za deset let zaplatila za IZIP
roknáklady VZP
200112 270 000
200229 000 000
200356 500 000
200491 813 000
2005160 650 000
2006154 700 000
200796 400 000
200872 487 000
2009210 075 000
2010531 920 000

Pojišťovna přijde s projektem i o akcie firmy

Jak chcete přesvědčit veřejnost po kauzách, které má za sebou IZIP, že to, co byste dál nabídli, bude fungovat transparentně a nebude to předražené?
Nikdy jsem v jednání společnosti IZIP žádné netransparentní kroky neviděl. Můžeme přesvědčit jedině kvalitou služby a byznys argumenty. To znamená, že přinášíme řešení, které má prokazatelně dobré vlastnosti. A ve chvíli, kdy uspějeme, tak potom můžeme přesvědčit jen tím, že zhotovíme zadané dílo a to bude plnit nastavené parametry. Problém zdravotních knížek je, že je to řešení novátorské, dlouho se tu prošlapávala cesta, a že ani naši zadavatelé úplně přesně nevěděli, kam cesta povede a kudy se budou ubírat technologie. Dnes se vše podařilo. Technologie nás dohnaly, doba je připravená na elektronizaci. Pokud ale dnes IZIP vezmeme, hodíme jej do koše a zvolíme cestu stavění nového systému, ať to stojí, co to stojí, byly dvě miliardy vynaloženy neefektivně. Pokud vezmeme systém IZIP, oddělíme ho od minulosti a budeme pracovat na tom, abychom využili všechno to, co se nám podařilo za deset let vybudovat, je to cesta správného hospodáře.

Co VZP za dvě miliardy a 11 let od IZIP získala?
Deset let tu projekt elektronických zdravotních knížek sloužil jako jeden z hlavních nástrojů pojišťovny k retenci klientů. Jen v roce 2010 díky tomuto systému získala 50 tisíc pojištěnců. Což jen na ročním vybraném pojistném od těchto klientů činí více než miliardu korun. Samozřejmě pokud pojišťovna svým klientům přestane poskytovat elektronickou zdravotní knížku, mohou se ohlédnout po jiných pojišťovnách, které podobné produkty mají. No a pak jsou hodnoty, které tu jsou a nekazí se. To je 2,5 milionu klientů, kteří souhlasili s tím, aby lékaři s jejich souhlasem zpřístupňovali sobě navzájem informace o výsledcích vyšetření, tak tuto možnost pojištěnci VZP ztratí, protože pojišťovna už jim ji hradit nebude. Je tu poměrně vyspělý systém IZIP jako takový, tak ten také VZP ztratí. Je tady hotové portálové řešení pojišťovny, které je dnes jedno z nejmodernějších, o to taky přijde. To znamená, že pojišťovně nezbude nic. Jen faktury v trezoru v hodnotě 1,8 miliardy korun, které pojišťovna IZIP proplatila.

Jak to? Vždyť by jí zůstaly akcie IZIP.
Pokud odstoupí od projektu IZIP, tak jí nezůstanou. Přijde o ně.  VZP získala balík akcí v hodnotě půl až jedné miliardy korun za cenu jednoho milionu. Podmínkou bývalých akcionářů bylo, že bude projekt rozvíjet. Pokud tomu tak nebude, automaticky ztrácí svých 51 procent. Toto je precizováno ve smlouvách o převodu cenných papírů od bývalých akcionářů na VZP.

Přijde o ně bez náhrady ceny?
Vrátí se do ní hodnota toho jednoho milionu korun.

Komu akcie připadnou?
Tomu, kdo je na VZP převáděl. Tím byla švýcarská společnosti eHI.

Jednáte o vstupu jiného partnera do projektu IZIP?
Předně je potřeba říci, že společnost je vlastněna nyní dvěma subjekty. VZP výpovědí smluv přestane být majitelem společnosti. eHI eHealth International se stane stoprocentním vlastníkem společnosti IZIP a je velmi pravděpodobné, že tento akcionář bude financovat chod společnosti proto, aby ochránil svoji investici a zhodnotil ji, a pověří management, aby hledal nové zdroje financování tak, aby byl IZIP opět soběstačný.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...

Chceme on-line přenos ze zastupitelstva, požaduje petice v Sokolově

Ilustrační snímek

Chceme on-line přenosy i záznam jednání zastupitelstva na internetu. Tuto žádost společně s více než 150 podpisy pod...

Bouchly ve mně saze, vysvětlil Genderman roku, proč natočil video o MeToo

Pavel Houdek k MeeToo

Gendermanem roku, tedy mužem, který nějakým způsobem podpořil rovnoprávnost mezi muži a ženami, se stal instruktor...

Hyundai ix20 1,4 VŮZ NA ZAKÁZKU
Hyundai ix20 1,4 VŮZ NA ZAKÁZKU

r.v. 2012, naj. 55 484 km, diesel
199 900 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz