Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ivanov byl zproštěn obvinění z dvojnásobné vraždy

  15:59aktualizováno  15:59
Praha - Rus Roman Ivanov stíhaný pro podezření z loňských vražd dvou svých krajanů byl dnes odpoledne Městským soudem v Praze sproštěn obžaloby, protože se nepodařilo prokázat jeho vinu. Ivanov, který závěr soudu přijal s velkou úlevou, bude zároveň okamžitě propuštěn z vazby. "Po skončení líčení byl odvezen do věznice, kde si vyzvedl své věci a pak byl propuštěn," řekl předseda senátu Kamil Kydalka. Zatím však není jisté, zda proces skutečně končí. Pokud totiž jde o odvolání proti verdiktu, státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Ivanov, který od počátku vyšetřování svou vinu popíral, se práva na odvolání vzdal.
Podle obžaloby Ivanov 24. listopadu 1999 ze zištných důvodů zastřelil Achmeda Abunazara a Sultana Madijeva, přičemž jim ukradl osobní vůz a další věci. Jejich těla nalezli policisté o několik dnů později zakopaná v lese Vidrholec v Praze 9. Na stopu vražd je přitom navedl náhodný chodec, který našel v lese zakrvácené kalhoty.

Soud dospěl k závěru, že se neprokázalo, že vraždy spáchal obžalovaný. Výpovědi svědků podle Kydalky "nevytvořily řetězec důkazů, jež by mohly jednoznačně hovořit o tom, kdo poškozené zastřelil a okradl".

Ivanov u soudu uvedl, že se ho před zatčením zmocnila skupina Dagestánců, kteří se ho snažili násilím přimět, aby se k vraždám přiznal. Jeden z nich v úterý vypověděl, že vylákal Ivanova do baru, odkud ho další Rusové odvezli k "soukromému vyšetřování" vražd. Soudní jednání bylo zahájeno počátkem letošního roku a řada svědků z bývalého Sovětského svazu na předvolání nereagovala.

Kvůli obavám z mafie se podle Ivanova nedostavila k soudu ani jeho manželka, jež s ním podle jeho výpovědi byla v den vraždy, a měla být přítomna i u "soukromého vyšetřování". O bezpečnost Ivanova a všech zúčastněných v hlavním líčení se pravidelně starali příslušníci zásahové jednotky vězeňské stráže, kteří hlídkovali přede dveřmi jednací síně.

Z průběhu předešlých líčení:

Podle spoluvězně byl Ivanov před zatčením mučen
U pražského městského soudu vypovídal spolubydlící Romana Ivanova z cely vazební věznice. Ten před soudem řekl, že se mu Ivanov svěřil, že byl před zatčením kdesi násilím držen dvěma muži, bit a pálen žehličkou. Předcházela tomu prý hádka a poté i potyčka; žádné podrobnosti mu však Ivanov neřekl.

Spoluvězeň: Ivanov měl na těle patrné známky mučení
Svědek poznamenal, že se s Ivanovem kvůli jazykové bariéře nebavil příliš konkrétně. Přesto vyrozuměl, že obžalovaný si na události, které předcházely jeho obvinění, vlastně nepamatuje. Ivanovově verzi věřil, protože obžalovaný měl na těle patrné známky mučení. Jejich fotodokumentace je součástí soudního spisu.

Svědek, kterého s pouty na rukou k soudu přivedla vězeňská eskorta, označil Ivanova za "kancelářský typ". Popsal ho jako klidného, přemýšlivého člověka. Ivanov prý ve věznici držel asi týden či dva hladovku, protože se necítil vinen.
Spoluvězni ho však přemluvili, aby ji ve vlastním zájmu ukončil.

Obžalovaný se ve své výpovědi před soudem již dříve nejasně zmínil o tom, že se ho krátce před zatčením 3. prosince 1999 zmocnila skupina Dagestánců. Násilím se ho údajně snažili přimět, aby na sebe vzal odpovědnost za nějakou trestnou činnost.

Výpověď ruského svědka
Svědek z bývalého Sovětského svazu 24. ledna vypověděl, že zavražděný Achmed Abunazar, organizátor práce pro ruské občany v České republice, rád působil dojmem bohatého člověka a svým majetkem se i chlubil. Jeden z důkazů, který obžaloba vznesla proti Ivanovovi byly zahradnické nůžky nalezené nedaleko mrtvol zakopaných v lese Vidrholec v Újezdu nad Lesy, které nesly pachové stopy Ivanova. Ten tvrdí, že je použil při opravě elektroměru. "Vím, že v době, kdy jsem tam bydlel, byl jednou problém s pojistkami; Ivanov to tehdy spravil," řekl svědek.

Pachová expertíza svědectví verzi obžalovaného nevyloučila

Expertíza z oboru mechanoskopie Ivanovovu verzi nevyloučila ani nepotvrdila. Dodatek zprávy o vyhodnocení pachové stopy hovoří i o tom, že vzhledem ke způsobu, jakým byla odebrána, nelze vyloučit její zkreslení.

Svědek řekl, že Abunazar se mu chlubil koupí auta typu Jeep. Abunazara popsal jako nekonfliktního člověka; druhého zavražděného Madijeva neznal.  Podle svědka v domku v Dolních Počernicích, kde Ivanov přebýval, pobývalo více cizinců.  

Obžalovaný: Unesli mě Dagestánci
Obžalovaný tvrdí, že ho krátce před zadržením policií 3. prosince 1999 unesla skupina Dagestánců. Ti se ho prý fyzickým násilím snažili přimět k tomu, aby na sebe vzal vinu za nějakou trestnou činnost. Žena jménem Oxana ho při tom údajně popálila žehličkou. O jiném násilí, a to v souvislosti s vraždou Abunazara, se dnes zmínil i svědek s odkazem na dřívější rozhovor s manželkou mrtvého. Ta mu údajně řekla, že pachatelé, kteří jejího muže zabili, ho předtím mučili.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Jermanová složila mandát, při odchodu dala Kalouskovi svůj zelený svetřík

Petr Gazdík a Jaroslava Jermanová během zasedání Poslanecké sněmovny (12. února...

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová z hnutí ANO se v pátek vzdala poslaneckého mandátu, aby se mohla plně...

Nemocnice má babybox na nejfrekventovanějším místě. Je důstojné, hájí se

Babybox nové generace v ústecké Masarykově nemocnici.

Ústecká Masarykova nemocnice má babybox nové generace za 300 tisíc korun, který nahradil starší typ. Na rozdíl od toho...

Janoušek požádal o odpuštění zbytku trestu, věc projedná soud v Praze

Roman Janoušek

Lobbista Roman Janoušek podal k Městskému soudu v Praze žádost o upuštění od zbytku trestu. V pátek to řekla mluvčí...Najdete na iDNES.cz