Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ivanov byl zproštěn obvinění z dvojnásobné vraždy

  15:59aktualizováno  15:59
Praha - Rus Roman Ivanov stíhaný pro podezření z loňských vražd dvou svých krajanů byl dnes odpoledne Městským soudem v Praze sproštěn obžaloby, protože se nepodařilo prokázat jeho vinu. Ivanov, který závěr soudu přijal s velkou úlevou, bude zároveň okamžitě propuštěn z vazby. "Po skončení líčení byl odvezen do věznice, kde si vyzvedl své věci a pak byl propuštěn," řekl předseda senátu Kamil Kydalka. Zatím však není jisté, zda proces skutečně končí. Pokud totiž jde o odvolání proti verdiktu, státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Ivanov, který od počátku vyšetřování svou vinu popíral, se práva na odvolání vzdal.
Podle obžaloby Ivanov 24. listopadu 1999 ze zištných důvodů zastřelil Achmeda Abunazara a Sultana Madijeva, přičemž jim ukradl osobní vůz a další věci. Jejich těla nalezli policisté o několik dnů později zakopaná v lese Vidrholec v Praze 9. Na stopu vražd je přitom navedl náhodný chodec, který našel v lese zakrvácené kalhoty.

Soud dospěl k závěru, že se neprokázalo, že vraždy spáchal obžalovaný. Výpovědi svědků podle Kydalky "nevytvořily řetězec důkazů, jež by mohly jednoznačně hovořit o tom, kdo poškozené zastřelil a okradl".

Ivanov u soudu uvedl, že se ho před zatčením zmocnila skupina Dagestánců, kteří se ho snažili násilím přimět, aby se k vraždám přiznal. Jeden z nich v úterý vypověděl, že vylákal Ivanova do baru, odkud ho další Rusové odvezli k "soukromému vyšetřování" vražd. Soudní jednání bylo zahájeno počátkem letošního roku a řada svědků z bývalého Sovětského svazu na předvolání nereagovala.

Kvůli obavám z mafie se podle Ivanova nedostavila k soudu ani jeho manželka, jež s ním podle jeho výpovědi byla v den vraždy, a měla být přítomna i u "soukromého vyšetřování". O bezpečnost Ivanova a všech zúčastněných v hlavním líčení se pravidelně starali příslušníci zásahové jednotky vězeňské stráže, kteří hlídkovali přede dveřmi jednací síně.

Z průběhu předešlých líčení:

Podle spoluvězně byl Ivanov před zatčením mučen
U pražského městského soudu vypovídal spolubydlící Romana Ivanova z cely vazební věznice. Ten před soudem řekl, že se mu Ivanov svěřil, že byl před zatčením kdesi násilím držen dvěma muži, bit a pálen žehličkou. Předcházela tomu prý hádka a poté i potyčka; žádné podrobnosti mu však Ivanov neřekl.

Spoluvězeň: Ivanov měl na těle patrné známky mučení
Svědek poznamenal, že se s Ivanovem kvůli jazykové bariéře nebavil příliš konkrétně. Přesto vyrozuměl, že obžalovaný si na události, které předcházely jeho obvinění, vlastně nepamatuje. Ivanovově verzi věřil, protože obžalovaný měl na těle patrné známky mučení. Jejich fotodokumentace je součástí soudního spisu.

Svědek, kterého s pouty na rukou k soudu přivedla vězeňská eskorta, označil Ivanova za "kancelářský typ". Popsal ho jako klidného, přemýšlivého člověka. Ivanov prý ve věznici držel asi týden či dva hladovku, protože se necítil vinen.
Spoluvězni ho však přemluvili, aby ji ve vlastním zájmu ukončil.

Obžalovaný se ve své výpovědi před soudem již dříve nejasně zmínil o tom, že se ho krátce před zatčením 3. prosince 1999 zmocnila skupina Dagestánců. Násilím se ho údajně snažili přimět, aby na sebe vzal odpovědnost za nějakou trestnou činnost.

Výpověď ruského svědka
Svědek z bývalého Sovětského svazu 24. ledna vypověděl, že zavražděný Achmed Abunazar, organizátor práce pro ruské občany v České republice, rád působil dojmem bohatého člověka a svým majetkem se i chlubil. Jeden z důkazů, který obžaloba vznesla proti Ivanovovi byly zahradnické nůžky nalezené nedaleko mrtvol zakopaných v lese Vidrholec v Újezdu nad Lesy, které nesly pachové stopy Ivanova. Ten tvrdí, že je použil při opravě elektroměru. "Vím, že v době, kdy jsem tam bydlel, byl jednou problém s pojistkami; Ivanov to tehdy spravil," řekl svědek.

Pachová expertíza svědectví verzi obžalovaného nevyloučila

Expertíza z oboru mechanoskopie Ivanovovu verzi nevyloučila ani nepotvrdila. Dodatek zprávy o vyhodnocení pachové stopy hovoří i o tom, že vzhledem ke způsobu, jakým byla odebrána, nelze vyloučit její zkreslení.

Svědek řekl, že Abunazar se mu chlubil koupí auta typu Jeep. Abunazara popsal jako nekonfliktního člověka; druhého zavražděného Madijeva neznal.  Podle svědka v domku v Dolních Počernicích, kde Ivanov přebýval, pobývalo více cizinců.  

Obžalovaný: Unesli mě Dagestánci
Obžalovaný tvrdí, že ho krátce před zadržením policií 3. prosince 1999 unesla skupina Dagestánců. Ti se ho prý fyzickým násilím snažili přimět k tomu, aby na sebe vzal vinu za nějakou trestnou činnost. Žena jménem Oxana ho při tom údajně popálila žehličkou. O jiném násilí, a to v souvislosti s vraždou Abunazara, se dnes zmínil i svědek s odkazem na dřívější rozhovor s manželkou mrtvého. Ta mu údajně řekla, že pachatelé, kteří jejího muže zabili, ho předtím mučili.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nizozemská média odhalila identitu útočníků z Prahy, je mezi nimi policista

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Nizozemská média zveřejnila identitu mužů, kteří o víkendu v centru Prahy brutálně napadli číšníka. Muži měli...

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

Jeden mrtvý a šestnáct zraněných po havárii v děčínské chemičce

Vyšetřování v Chemotexu, kde fenol unikl. (26. dubna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se v nich dozvíte, že nejvážněji zraněný muž při havárii v chemičce v Děčíně...

KOMENTÁŘ: Jednotnost je tatam. Socialisté už se mezi sebou zase hašteří

Předseda Senátu Milan Štěch a šéf Sněmovny Jan Hamáček dorazil do sídla ČSSD...

Zatímco Jan Hamáček s Jiřím Zimolou usilovně pracují na vytvoření dvoj/trojkoalice s ANO a komunisty, jiní významní...

Napadený číšník poděkoval policii i veřejnosti, jeho stav zůstává vážný

Dva hlavní aktéry obviněné z těžkého ublížení na zdraví poslal Obvodní soud pro...

Číšník Miroslav v prvním vyjádření od napadení poděkoval za podporu. „Velmi pozitivně vnímám já i rodina práci policie...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz