Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ivan Mládek žertuje o menšinách

  4:12aktualizováno  4:12
Chtěl zesměšnit rasistické výroky Jiřího Čunka, ale trochu se zapletl do vlastní ironie. Bizarním textem, který popisuje, jaké "zrůdy" mohou vzniknout z "rasově nečistých" svazků, chtěl známý písničkář Ivan Mládek bojovat proti rasismu. Jenže se to moc nepovedlo.

„Já jsem samozřejmě pro to, aby se národy mísily,“ brání se Mládek. | foto: Archiv Countryworld

"Křížením národů vzniknou bastardi," píše Mládek ve svém pravidelném sloupku v Deníku.

"Můj kamarád byl v americké Louisianě a viděl v nějakém izolovaném zdravotnickém zařízení na vlastní oči černocha, který měl bílou hlavu a žluté nohy (...) Taková individua s rozporuplnými a nesourodými vlastnostmi jsou nepředvídatelná a nevypočitatelná," líčí Mládek ve svém textu.

Svým sloupkem chtěl prý poukázat na to, jak je rasismus směšný: "Když někdo nepochopí, že se jedná o ironii, tak k tomu opravdu není co dodat," říká.

Nikdo není rasově čistý
"Snad devadesát nebo devadesát devět procent čtenářů chápe, že jde naopak o odsouzení rasismu. Já jsem samozřejmě pro to, aby se národy mísily, vždyť se všeobecně ví, že je to zdravé," brání se Mládek.

Problém je v tom, že teď mnozí považují stárnoucího humoristu za rasistu první kategorie. Jeho pravidelný sloupek v novinách má podle šéfredaktora pražského vydání listu Matěje Huška normálně jen malou odezvu, teď ho hodnotí kdekdo.

"Nikdo není rasově čistý, ani pan Ivan Mládek, ani Adolf Hitler, ani Heinrich Himmler," pohoršuje se nad Mládkovým textem například publicista Boris Cvek v Britských listech.

Dřív zesměšňoval levicové názory
Podle humoristů se Mládkovi jeho vtip prostě nevyvedl. "Mám Mládka docela rád. Je jasné, že to nemyslí vážně, že je to nějaká jeho nadsázka, ale nechápu, co tím vlastně chtěl říct – z koho nebo z čeho si vlastně dělá legraci," říká autor Zeleného Raula Štěpán Mareš.

"Část čtenářů si bude myslet, že byl Mládek pod vlivem alkoholu, když to psal. Část bude věřit tomu, že někde skutečně žije černoch s bílou hlavou a žlutýma nohama," myslí si Mareš.

Mládkův "antirasistický" humor je špatně pochopitelný možná i proto, že písničkář měl v minulosti ve zvyku zesměšňovat spíše levicové než ultrapravicové názory.

Před pěti lety například napsal v podobně ironickém duchu o evropském prolínání národů: "Jezdím často do Francie, a tak dobře vím, jak už se těší na Němce v kožených kalhotách s padacím mostem, až si přijedou kupovat kavárničky a kasina na pobřeží Středozemního moře, jak už se těší na jejich jódlování a švabach."

"Jezdím často do Anglie, a tak vím, jak už se tam těší na naše Romy, na jejich krásné písně a tance."

Mládkův "humor"

"Jsem pro rovnost všech národů, ras a náboženství, ale nesmí se spolu mísit."

"Tvůrci všech těch spojených států, unií a mezinárodních společenství nikdy nepřiznají, že promíchávání obyvatel na zeměkouli je proti přírodě, proti vyšší moci."

"Kamarád (...) v Louisianě v nějakém izolovaném zdravotnickém zařízení viděl (...) černocha, který měl bílou hlavu a žluté nohy!"

"Přísně se tají různí bastardi a zrůdy, které například vznikají v mnohonárodnostních USA."

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Babiš čelil otázce, jak zabrání, aby Mynář a Nejedlý na Hradě dělali byznys

Premiér Andrej Babiš během středečního jednání Poslanecké sněmovny. (17. ledna...

Andrej Babiš zažil poprvé jako premiér interpelace. Jedna z prvních mířila na jeho doporučení prezidentovi Miloši...

Vnitro podalo stížnost na soud kvůli strhávání tibetských vlajek

Opoziční zastupitelé a další účastníci happeningu v Hradci Králové zamávali...

Ministerstvo vnitra podalo ve středu večer kasační stížnost Nejvyššímu správnímu soudu proti verdiktu Městského soudu....

Najdete na iDNES.cz