Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Italští politici slíbili po smrti Eluany zákon o konci života

  15:32aktualizováno  15:32
Italští politici slíbili, že rychle schválí zákon upravující poslední chvíle života. Reagovali tak na případ Eluany Englaro. Osmatřicetiletá žena byla 17 let v hlubokém bezvědomí. Před několika dny ji odpojili od přístrojů a v pondělí zemřela.

V Itálii není eutanazie povolena. Pacienti mají právo odmítnout léčbu, někteří už ale nejsou schopni sami o sobě rozhodovat. A na ně zákon nepamatuje.

Eluana Englaro byla od dopravní nehody v roce 1992 ve stavu, který lékaři označili za nezvratný, její mozek by těžce poškozen. Loni vyhrál její otec letitý boj: soud lékařům umožnil odpojit pacientku od přístrojů.

Řekl, že Eluana ještě před vlastní nehodou navštívila v nemocnici přítele, který byl v kómatu, a prohlásila, že ona by nikdy nechtěla být udržována na živu tímto způsobem. - přečtěte si Eluana po 17 letech v kómatu zemřela

Lékaři odpojili ženu od přístrojů v pátek. Vláda premiéra Silvia Berlusconiho podporovaná Vatikánem ještě chtěla v parlamentu urychleně schválit zákon zakazující přerušení umělé výživy v takových případech. Eluana zemřela v pondělí večer v době, kdy Senát o zákonu jednal. Pitva dosud neproběhla, ale ve zprávě kliniky se uvádí, že zemřela na srdeční zástavu.

Berlusconi: Eluanu zabil stát

Na zprávu o Eluanině smrti reagoval Senát minutou ticha. Ihned poté však začali senátoři z pravého středu volat "Vrazi!" "Eluana nezemřela přirozenou smrtí, byla zabita," řekl premiér Berlusconi pro dnešní list Libero. Obvinil stát, že za její smrt nese zodpovědnost.

Kvůli případu Eulany Englarové zažil italský Senát bouřlivou diskuzi.

Italský prezident Giorgio Napolitano odmítl v pátek podepsat mimořádný dekret proti eutanazii, který Berlusconiho vláda jednomyslně schválila.

Senátoři jak z pravého, tak z levého středu se v noci na dnešek shodli, že nyní už nebudou schvalovat zákon, jehož cílem bylo zabránit Eluaně zemřít, ale že chtějí navrhnout mnohem komplexnější zákon upravující poslední chvíle života.

Kardinál Angelo Bagnasco, jenž stojí v čele vlivné italské biskupské konference, dnes řekl, že "právě takový zákon je zapotřebí pro dobro naší společnosti a naší civilizace".

Před nemocnici v Udine přišly Eluaně Englarové zapálit svíčku stovky lidí.

Papež Benedikt XVI. pravidelně zdůrazňoval důstojnost lidského života, ačkoli Eluanu přímo necitoval. Několik stovek zastánců eutanazie se v noci na dnešek před klinikou v Udine střetlo s jejími odpůrci, ale policii se brzy podařilo oba tábory zklidnit. Před klinikou se celou noc scházeli lidé, zapalovali svíčky a modlili se.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Při zásahu armády zemřel „Venezuelský Rambo“, smrt vysílal na internetu

Policista Oscar Pérez se účastnil smuteční akce za oběti protestů ve Venezuele...

Bývalý venezuelský policista Óscar Pérez, přezdívaný "Venezuelský Rambo", který se pro některé stal symbolem boje proti...

Hnutí MeToo dorazilo do Číny, aparátčíci se bojí o posvátnou stabilitu

Ilustrační foto

Kampaň, která se šíří z USA, nesměle zaklepala na čínské dveře. Úřady zasahující proti „feministickým aktivitám“ se...

Švédsko natiskne manuál pro případ války, dostane ho každá domácnost

Vylodění švédských vojáků během cvičení Swenex 2016

Švédsko po více než třiceti letech vydá aktualizovanou verzi příručky „Přijde-li válka“, kterou občanům rozdávalo od...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz