Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie umlčela imigranty kobercovou páskou, Italové protestují

  10:44aktualizováno  11:34
Italská policie čelí ostré kritice. Její příslušníci zalepili kobercovou páskou ústa dvěma imigrantům, které na palubě letadla společnosti Alitalia deportovali do severní Afriky. Jeden z pasažérů si to nafotil na mobil a snímky poslal na internet.

Jeden z italských policistů stojí u deportovaného Alžířana, kterému páskou přelepili ústa. | foto: Daily Telegraph

"Na zadních sedadlech seděli dva muži, které doprovázeli čtyři policisté v civilu," řekl podle serveru telegraph.co.uk filmař Francesco Sperandeo, který Alžířany v želízkách a s páskou přes ústa vyfotil.

Nové kontroly?

S přílivem uprchlíků se potýká celá Evropa. Německý list Süddeutsche Zeitung napsal, že Německo a Francie navrhují, aby země schengenského prostoru mohly až na 30 dní obnovit kontroly na vnitřních hranicích, pokud by nebyla dostatečně zajištěna ochrana vnější hranice.  Nyní mohou státy EU dočasně obnovit kontroly jen ve výjimečných situacích, jako jsou rizikové sportovní akce nebo vrcholné mezinárodní konference.

zdroj: ČTK

"Měli na puse obvaz, ale když jednomu z nich spadl, zalepili mu ústa kobercovou páskou. Vyskočili jsme a protestovali proti tomu. Důstojníci nám ale řekli, že je to běžná procedura," vzpomíná na reakci policistů Sperandeo.

Policie už prohlásila, že to bylo preventivní opatření. Alžířané si koupili letenku z Tunisu do Istanbulu a během mezipřistání na římském letišti Fiumicino se pokusili ilegálně dostat do Itálie.

Jako na Guantánamu

Když je pohraničníci 15. dubna zadrželi, údajně se snažili vyhnout deportaci tím, že se kousali do tváří a plivali kolem sebe krev. Organizace na ochranu lidských práv nicméně upozorňují, že se oba muži mohli udusit. Fotografie vzbudily vlnu nevole mezi politiky i obyčejnými Italy.

Někteří poslanci přirovnali chování italských policistů k mučení zajatců podezřelých z terorismu na americké základně Guantánamo. "Nemám slov. Nikdy jsem neviděla, že by se v Itálii s někým takto zacházelo. Doufám, že je to jen ojedinělý případ," řekla italská vyslankyně u Rady OSN pro lidská práva Laura Boldriniová.

Předseda parlamentu Gianfranco Fini vyzval vládu, aby incident důkladně prošetřila. Itálie v posledních letech čelí kvůli svému zacházení s imigranty tvrdé kritice. Po loňských nepokojích v severní Africe zamířily k italským břehům na vratkých člunech tisíce uprchlíků.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Dánové obžalovali vynálezce. Novinářku buď uškrtil, nebo jí podřízl hrdlo

Dánský vynálezce Peter Madsen poté, co byl  záchraněn ze své ponorky Nautilus...

Dánská prokuratura v úterý obžalovala konstruktéra Petera Madsena z vraždy švédské novinářky Kim Wallové. O život ji...

VIDEO: Češka přihlížela kontrole kufru, ve kterém Pákistánci našli heroin

Zatčení Terezy v Pákistánu s 9 kg heroinu

Na internetu se objevilo video natočené mobilním telefonem z průběhu kontroly zavazadel Češky Terezy H., která byla...

Policie zachránila v Kalifornii 13 vězněných dětí, rodiče je poutali do řetězů

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Policie v Kalifornii zachránila třináct sourozenců, které jejich rodiče věznili a mučili hladem. Některé děti byly v...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.cz