Italští odpůrci globalizace odjeli domů

V půl třetí ráno odjely zvláštním vlakem z pražského Smíchova stovky italských aktivistů ze skupiny YA BASTA!zpět domů. Jen pár jich podle Českého rozhlasu vlak nestihlo. Dvanáct minut po šesté hodině ráno projel bez větších problémů vlak hraničním přechodem Horním Dvořiště do Rakouska. Praha se pomalu vzpamatovává z úterního řádění odpůrců globalizace.On-line reportáž z pražských ulic najdete ZDE.Podívejte se na aktuální snímky od našich reportérů a videozáznam z brutálního střetu aktivistů a policie v Praze Nuslích.

Policie při úterních násilných v Praze zadržela asi 420 lidí, z toho 130 cizinců, kteří budou podle ministra Grosse obviněni z útoku na veřejného činitele, poškozování cizí věci i z jiných trestných činů.

Před půlnocí byl klid
Krátce před úterní půlnocí zavládl podle zpravodajů iDNES je na všech místech, kde byly protesty nejmasovější, klid. Horní část Václavského náměstí byla v tu dobu ještě obsazena policisty, kteří vyklízeli náměstí.

U Státní opery bylo pusto, před budovou bývalého Federálního shromáždění, kde nyní sídlí rádio Svobodná Evropa, bylo asi 100 těžkooděných policistů.

Také před Výstavištěm, kde večer premiér Zeman pořádal večeři s finančníky a kam dorazily až dva tisíce aktivistů, nebyla již ani noha.

Na náměstí Míru se povalovalo jen několik opilců.

Vlaky metra projížděly stanicemi Nádraží Holešovice, Vltavská, Můstek a Muzeum. V okolí Výstaviště v Holešovicích byl stále přerušen provoz tramvají.

Při úterních střetech demonstrantů s policií bylo zraněno 64 policistů, 20 demonstrantů, 2 delegáti a jeden britský novinář. Jeden polský aktivista je v bezvědomí

Prezident Václav Havel vyzval demonstranty k zastavení násilí
"Prezident vyzývá všechny účastníky protestů proti zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Praze, aby upustili od násilných forem protestů, které si již vyžádaly desítky zraněných," apeloval Havel na odpůrce globalizace v prohlášení, které poskytl jeho mluvčí Ladislav Špaček.

Klaus a Langer schvalují zásah policie
Projevy násilí, které dnes rozpoutali demonstranti proti policii poblíž Kongresového centra, kde jednají účastníci zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky odsoudili také předseda Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus a ministr vnitra ve stínové vládě ODS Ivan Langer.

Zároveň vyjádřili rozhodnou podporu policii v jejích zásazích proti násilnostem. Klaus uvedl, že je znepokojen a rezolutně odsuzuje akce takzvaných odpůrců globalizace. Zároveň žádá "rozhodný zásah policie proti porušování veřejné bezpečnosti, proti ničení
majetku a proti násilnostem, které zásadním způsobem ohrožují občany této země".

Podporu ministru vnitra Stanislavu Grossovi a policii při potlačování nepokojů připojil Langer. "Policie a ministr Gross mají maximální podporu při řešení situace," řekl. Zdůraznil, že policie je oprávněna použít ty nejtvrdší prostředky proti těm účastníkům demonstrací, kteří se dopouštějí násilností.

K vážnosti současných demonstrací a případnému ohrožení průběhu zasedání MMF a SB se zatím nechtěl vyjádřit viceprezident SB Mats Karlsson. "Musím se toho více dozvědět," řekl .

Organizátoři fóra Jiná zpráva žádají dialog namísto násilí 
Organizátoři diskusního fóra Jiná zpráva podporují požadavky na urychlenou reformu Mezinárodního měnového fondu a Světové banky  jsou přesvědčeni o právu vyjádřit názory prostřednictvím demonstrací. Ostře však odsuzují zneužití protestu skupinami, které se dnes násilně střetly s policií.

Takový násilný přístup podle představitelů fóra ztěžuje snažení o pozitivní
reformu obou finančních institucí či například o odpis zahraničního dluhu rozvojových zemí. Fórum Jiná zpráva pořádají CEE Bankwatch Network, Milostivé léto 2000, Hnutí Duha a Přátelé
Země.

Násilí v ulicích udivilo i samotnou policii  
"Rozsah násilností nás opravdu zaskočil, demonstranti měli k dispozici tolik věcí, že není možné, aby si je provezli přes hranice. Vše museli připravit v Praze," řekl řídící důstojník ze zásahové skupiny.

První bitky se odehrály u Kongresového centra
První bitky mezi odpůrci globalizace a policisty se odehrály na přístupových cestách do pražského Kongresového centra. V Lumírově ulici dav zaútočil dlažebnými kostkami a zápalnými lahvemi na policejní kordon, policisté použili poprvé vodní dělo. Před Nuselským mostem, který byl plný policistů a jejich techniky, demonstranti tlačili na policejní kordon, policisté použili slzný plyn. Zpravodajové iDNES z místa hlásili přes deset zraněných na straně policistů a pět demonstrantů. Zraněný byl i britský novinář.

V Lumírově ulici rozbíjeli aktivisté bezpečností kamery. Policisté nepřestávali rozhánět dav slzným plynem, poté demonstranty zatlačili vodním dělem zpátky. Aktivistům nezbylo nic jiného než ustoupit níž směrem od Kongresového centra.

Po půl hodině demonstranti před Nuselským mostem velmi výrazně prořídli. Zůstali tam převážně jen cizinci.

Na ulici zanechali demonstrasnti velký nepořádek, všude se válely roztrhané transparenty, zbytky jídla, PET lahve...

Policisté zatkli první demonstranty.

Poté se zhruba tři stovky aktivistů u Kongresového centra snažily prorazit bariéru ochranné zóny a zcela zdemolovaly vůz TV Nova. Policie proti nim použila slzný plyn. Skupinka demonstrantů v čele s řeckými odpůrci zatím zablokovala magistrálu v obou směrech před Státní operou.

Později demonstranti zvenčí zdemolovali první patro hotelu Corinthia Tower u Kongresového centra. Policie je opět rozehnala slzným plynem. Další potyčka se odehrála v ulici Lounských, kde aktivisté zaútočili na policisty kameny a zápalnými lahvemi.

Kolem šesté hodiny delegáti MMF a SB začali opouštějí Kongresové centrum - metrem odjížděli ze stanice Vyšehrad na večeři s premiérem Milošem Zemanem do Průmyslového paláce na Výstavišti.

Večer začal dvoutisícový dav aktivistů vyzbrojených dlažebními kostkami a tyčemi demolovat výlohy na Václavském náměstí. Několik stovek policistů, mezi nimiž byli i příslušníci zásahových jednotek, proti nim velmi tvrdě zasahovali. Na magistrále leží dva zranění aktivisté.

Kordon policistů vytlačuje zhruba 700 demonstrantů po Vinohradské třídě pryč od Václavského náměstí, kde aktivisté demolovali vše, co jim přišlo pod ruku. Aktivisté na policii házejí kameny. Další dva tisíce odpůrců globalizace mezitím dorazily na Výstaviště, kde delegáti MMF a SB večeří s premiérem. Policisté se štíty stojí za zavřenou branou celého areálu. Zatím k žádným incidentům nedošlo.

Aktivisté se sešli na náměstí Míru a po skupinách se přesouvali k centru

Už časně ráno se začaly po celé Praze scházet skupiny odpůrců globalizace. Poté co se všichni shromáždili na náměstí Míru, daly se pod policejním dohledem na pochod.

V noci přijely do města autobusy s německými aktivisty. Podle policie překročilo v noci hranice asi 30 autobusů z Německa vezoucí aktivisty, další stovky přijely osobními automobily.
 
Zatímco demonstrace na náměstí Míru byla klidná a zahájilo ji divadelní představení mladých křesťanů s náboženskou tématikou, zvukové produkce.

Průvody demonstrantů město nepovolilo a očekávají se střety s policií.

Od zahájení provozu metra je dnes uzavřena stanice Vyšehradská u Kongresového centra, kde se  jednání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky koná. Vlaky stanicí pouze projíždějí.

Už před šestou hodinou se skupina zhruba 70 odpůrců globalizace z Finska shromáždila před hotelem ve Štěpánské ulici v centru Prahy, ze kterého autobusem právě odjíždělo šest účastníků jednání MMF a SB. Aktivisté tu provolávali hesla ve své rodné řeči.

Další incident, který zřejmě souvisí s jednáním MMF a SB se odehrál v noci v hotelu Hilton v Praze 8. Neznámý anglicky hovořící muž oznámil ve 02:45 uložení bomby v tomto hotelu. Policejní pyrotechnici objekt prohledali a nic neobjevili.

Protesty aktivistů se Dětské kliniky v ulici Ke Karlovu v Praze 2 vyhly
Okna pokojů malých pacientů Dětské kliniky v ulici Ke Karlovu v Praze 2 míří rovnou na Nuselský most. Naštěstí kromě hluku a křiku se tu zatím nic nestalo. Na oknech jsou od minulého týdne pro jistotu nainstalovány ochranné fólie. Přesto vládne v nemocnici obava. "Chodí k nám na ambulanci maminky s malými dětmi, tak mám hlavně strach o ně, aby se k něčemu nepřipletly," řekla iDNES zdravotní sestra z ambulance.

Demonstranty zapálené auto pod železničním viaduktem na Výtoni.

Demonstrant rozbíjí výlohu restaurace KFC

Demonstrant kopající do výlohy KFC.

Aktivisté demonstrující proti zasedání MMF a Světové banky v pražském Kongresovém centru se scházejí v okolí náměstí Míru. (26. září 2000)

Odpůrci zasedání MMF a SB v pražském Kongresovém centru blokují dopravu v Žitné ulici. (26. září 2000)

Většina odpůrců globalizace, kteří v úterý 26. září doslova zaplavili ulice Prahy, vyjadřovala svůj postoj také transparenty. (26. září 2000)

Demonstranti, odpůrci MMF a SB, se v úterý 26. září scházeli na náměstí Míru už od rána. (26. září 2000)

Aktivisté z celého světa, které v Praze spojil odpor proti globalizaci, pochodují z náměstí I.P. Pavlova na náměstí Míru. (26. září 2000)

Odpůrci politiky Mezinárodního měnového fondu a Světové banky se v Praze sešli v počtu pěti tisíc. (26. září 2000)

Pražský Nuselský most vedoucí ke Kongresovému centru, kde se koná zasedání MMF a SB, obléhalo několik stovek aktivistů. (26. září)

Nuselský most proti demonstrantům bránilo několik set policistů. (26. září 2000)

Aktivisté protestující proti ekonomické globalizaci omezili svými mohutnými pochody pražskou dopravu na mnoha místech metropole. (26. září 2000)

Ranní klidné pochody odpůrců globalizace se v brutální střet s policisty změnily až v odpoledních hodinách. (26. září 2000)

Masové pochody proti politice Mezinárodního měnového fondu a Světové banky si aktivisté naplánovali na úterý 26. září 2000, kdy zasedání obou finančních institucí oficiálně začalo. (26. září 2000)

Většina odpůrců globalizace se na pochod proti MMF a SB Prahou vybavila transparentem. (26. září 2000)

Radikálnější aktivisté, většinou členové skupiny YA BASTA!, si na pochod Prahou vzali helmy, duše, igelitové pytle i kombinézy, které si ještě obalili molitany. (26. září 2000)

Radikálové skupiny YA BASTA si na demonstraci proti MMF a SB vzali i plynové masky. (26. září 2000)

Členové skupiny YA BASTA! účastnící se pražských protestů proti MMF a SB hned v začátku svého pochodu zaútočili na restauraci McDONALS ve spodní části Václavského náměstí. (26. září 2000)

Odpůrci politiky MMF a SB v Praze demonstrovali různými způsoby - mnozí si nasazovali také plynové masky. (26. září 2000)

Někteří radikálové skupiny YA BASTA! se při demonstraci proti MMF a SB navlékli do bílých kombinéz vycpaných molitanem. Svůj pochod zahájili na Václavském náměstí. (26. září 2000)

Stovky odpůrců MMF a SB obléhají Nuselský most vedoucí ke Kongresovému centru, kde zasedají finančníci obou institucí. (26. září 2000)

Jeden z proudů aktivistů mířících z Václavského náměstí na náměstí Míru, kde se v úterý 26. září dopoledne všichni odpůrci MMF a SB scházeli. (26. září)

Odpůrci ekonomické globalizace pomalu zaplňují pražské náměstí Míru. (26. září 2000)

Odpůrci globalizace zaplnili pražské náměstí Míru nejen odpatky, ale také výkaly. (26. září 2000)

Také zahraniční odpůrci politiky MMF a SB si sebou do Prahy přivezli transparenty. (26. září 2000)

Aktivisté, kteří v Praze protestovali proti ekonomické globalizaci, ochromili na mnohých místech metropole dopravu. (26. září 2000)

Odpůrce globalizace valící se Prahou s transparenty proti MMF a SB sledovali všichni kolemjdoucí. (26. září 2000)

Davy našich i zahraničních aktivistů míří na náměstí Míru, odkud se později vydaly ke Kongresovému centru. Právě tam zasedali finančníci MMF a SB, proti kterým byly protesty zaměřeny. (26. září 2000)

Aktivisté demonstrující proti politice MMF a SB zapojili do svých protestů i psa. S transparentem se po náměstí Míru procházel několik minut. (24. září 2000)

Rozbité dveře restaurace McDonalds (26. září 2000)

Policejní kordon v okolí Kongresového centra (26. září 2000)

Demonstranti sledují policejní kordon v jedné z ulic u Paláce kultury.

Zahraniční demonstranti právě procházejí kolem hotelu Vyšehrad. (26. září 2000)

Demonstranti posedávají před policejním kordonem u Kongresového centra (26. září 2000)

Policisté sledují přes zátarasy postavené v jedné z ulic u Kongresového centra sedící demonstranty (26. září 2000)

Seřazený policejní kordon v jedné z bočních ulic u Kongresového centra (26. září 2000)

Demonstrant prochází po ulici před policejním vozidlem. (26. září 2000)

Demonstrant hodlá na policisty hodit pneumatiku. (26. září 2000)

Aktivisté dávají na policejní transportér vlajku s anarchistickým znakem. (26. září 2000)

Anarchisté popisují policejní transportér. (26. září 2000)

Popsaný policejní transportér anarchistickým znakem (26. září 2000)

Policisté instalují zátarasy na Nuselském mostě v Praze. Mohutný průvod odpůrců globalizace směřuje k nedalekému Kongresovému centru, které se chystají totálně zablokovat. (26.září 2000)

Policisté zasahují pomocí vodních děl proti odpůrcům globalizace u pražského Kongresového centra (bývalého Paláce kultury), kde 26.září začalo výroční zasedání MMF a SB. (26.září 2000)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video