Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Italští aktivisté chtěli na Strahov bez zaplacení

  7:34aktualizováno  7:34
Bez konfliktů se v pondělí nad ránem neobešlo ubytovávání několika stovek italských odpůrců globalizace v pražském strahovském kempu. Lidé hlídající vstup do tábořiště, jim nakonec povolili vstup s tím, že za ubytování zaplatí během dne.Bez střetů s policií se naopak obešel jejich příjezd do Prahy. Speciální vlak z Říma přijel na pražské Smíchovské nádraží krátce po druhé hodině ranní.Přečtěte si glosu Martina Komárka k sobotním protestům.

Než se obě strany na Strahově dohodly, několik unavených Italů z vlaku, který od nedělního rána stál na hraničním přechodu v Horním Dvořišti, odmítlo čekat, až budou oficiálně vpuštěni do tábora.

V jediné bráně, kterou mohli italští aktivisté do tábora projít, nastal zmatek, který organizátoři nezvládli, a několik aktivistů proniklo do areálu.

Další vyjednávání mezi provozovateli kempu, zástupci firmy FAM, a italskými odpůrci globalizace situaci poněkud uklidnilo.

Příjezd se obešel bez konfliktů
Bez střetů s policií obešel nad ránem příjezd italských aktivistů do Prahy. Speciální vlak z Říma přijel na pražské Smíchovské nádraží krátce po druhé hodině ranní. Jediným viditelným pozůstatkem po odpůrcích globalizace byl značný nepořádek před budovou nádraží. Chodník zůstal zasypán mj. obaly od potravin a prázdnými plastovými láhvemi od tekutin.

Mezi pasažéry speciálního vlaku s odpůrci globalizace, kde byli vedle Italů i například Španělé, Američané, Poláci, převládali mladí. Po příjezdu se zvlášť vyčleněnými tramvajovými soupravami přesunuli na stadión na Strahově.

Příjezd odpůrců globalizace a jejich přesun na strahovský stadión pomáhali zajišťovat početné policejní jednotky, členové Občanských právních hlídek a pracovníci mezinárodní organizace Samaritánů, kteří se zaměřují na zdravotní pomoc. Podle členů zmíněných právních hlídek byla přítomnost Samaritánů v Praze výsledkem jejich domluvy s Českým červeným křížem.

Vlak s aktivisty YA BASTA odjel z Horního Dvořiště do Prahy
Členové italské organizace YA BASTA vyhověli ultimátu a jejich vlak v neděli večer, po 17 hodinách čekání, bez čtyř něžádoucích osob opustil nádraží v Horním Dvořišti. Vlak se rozjel až na druhý pokus, protože napoprvé jeden z aktivistů zatáhl za ruční brzdu. Na další stanici v Rybníkách přistoupí do soupravy 30 policistů a doprovodí ji až do Prahy. Policie dala aktivistům ultimátum.

Do 22 hodiny měly čtyři nežádoucí osoby vystoupit a zbytek výpravy naopak nastoupit. Souprava pak musí opustit nádraží, jinak policie zasáhne. Na místě bylo dvě stě padesát policejních specialistů a hasiči, byly povolány posily z Prahy. Zpravodaj MF DNES potvrdil, že aktivisté nakladli na koleje pražce a zapálili u trati ohně.

Z vnitrozemí čekal na odbavení rychlík do Rakouska. Rozhovor ministra vnitra Stanislava Grosse s italským velvyslancem Paolem Faiolou nepřinesl žádnou změnu v řešení situace na nádraží.

Italské velvyslanectví aktivistům nepomůže
Podle pracovnice italského velvyslanectví česká strana trvá na tom, že čtyři lidé, které policie odmítá vpustit na území republiky, musí nejprve opustit vlak, který teprve poté bude moci pokračovat v cestě.

Nedělní on-line reportáž
Pochod pražskými ulicemi

Italské velvyslanectví není schopno v této věci činit žádné samostatné kroky, protože nemá žádnou možnost zasahovat do pravomocí českých úřadů.

Italové ze speciálního vlaku v Horním Dvořišti už vpodvečer chvíli blokovali všechny koleje. Po chvíli ale dali na radu Občanské právní hlídky a uvolnili je. Blokádou by se totiž dopustili obecného ohrožení a hrozilo by jim vyhoštění z republiky.

Zástupci Italů české straně navrhli, aby čtyři lidé, které cizinecká policie odmítá vpustit na území ČR, byli dopraveni na italské velvyslanectví v Praze. To je však podle náměstka
policejního prezidenta Martina Kotlana z právního hlediska nepřijatelné.

Na nádraží v Horním Dvořišti, kde policie odmítá vpustit do republiky čtyři odpůrce globalizace z italského vlaku, přijel odpoledne první tajemník italského velvyslanectví. Podle radaktora MF DNES měl v úmyslu pomoci krajanům v případě, že namají v pořádku doklady.

Poté, co se seznámil se situací ale uvedl, že italská strana do problému nebude zasahovat. Speciální vlak jedoucí z Říma s pěti sty dvaceti aktivisty ze skupiny YA BASTA! zablokoval ráno v Horním Dvořišti rakousko-český železniční přechod.

Vlak blokuje hranice už několik hodin
Policie odmítla při odbavení po páté hodině ranní na hraničním přechodu Horní Dvořiště na Českokrumlovsku vpustit do republiky 18 cizinců ze zvláštního vlaku. V 08:30 se čtrnáct z nich vrátilo zpět na rakouské území. Čtyři Italové ve vlakové soupravě zůstali spolu s ostatními asi pěti sty cestujícími a odmítají se vrátit.

Italská strana nebude do celé záležitosti zasahovat. V Horním Dvořišti to po jednání s prvním tajemníkem italského velvyslanectví Franceskem Pucciem uvedl náměstek policejního prezidenta Martin Kotlán.

Italská vláda podle něj považuje situaci na hraničním přechodu za záležitost České republiky. Puccio se také zajímal o to, zda může být italský zastupitelský úřad českým orgánům při řešení tohoto problému nějak nápomocen.

"V současné době nelze naše stanovisko ve vztahu ke čtyřem osobám, které nebyly vpuštěny do republiky , nijak přehodnotit. Poprosil jsem italskou stranu, aby svým krajanům situaci vysvětlila s tím, že pět set lidí, kteří vlakem cestují, bude v zemi vítanými hosty, ale ti čtyři pokračovat nemohou," prohlásil jednoznačně řekl Kotlán.

Ve vlaku jsou rovněž občané USA, Argentiny, Francie, Španělska, Chile, Rakouska a
Polska. Z osmnácti lidí, kterým policie nedovolila vstoupit do země, je třináct Italů.
Šest z nich je vedeno v seznamu nežádoucích osob a sedm mělo nedostatky v cestovních dokladech.

Asi tisícovka aktivistů měla v Praze už dnes podpořit protesty Iniciativy proti ekonomické globalizaci proti politice Mezinárodního měnového fondu a Světové banky.

Vzhledem ke komplikacím, které výprava svým zdržením způsobila, má už na svém kontě několik pokut. Italům hrozí za každou minutu zdržení dvě stě korun, deset a půl tisíce by měli zaplatit za zpoždění dvou vlaků a pět stovek jim účtuje nádraží.

Čtveřice je prý dobře známá ze Seattlu
Ministr vnitra Stanislav Gross v diskusním pořadu Prima prohlásil, že čtvreřice, kterou nechce cizinecká policie pustit přes hraniční přechod v Horním Dvořišti, je podezřelá z účasti na nepokojích proti globalizaci v Seattlu. Podle Grosse rozhodně se rozhodně do republiky nedostanou.

Jeden z cestujících, který komunikuje na místě s novináři však tvrdí, že ani jeden z nich se těchto protestů nezúčastnil.

"O tom já nic nevím. A i kdyby to byla pravda, přece to není o tom, že když má někdo záznam, nemůže cestovat. Důvody jsou politické," reagoval pro iDNES mluvčí INPEG Viktor Piorecký.

Ministr dále prohlásil, že kromě zmíněné čtveřice, může zbytek cestujících pokračovat v cestě. "Jestli se rozhodne solidarizovat a zůstat na hranicích, nám to vadit nebude, ale mohou přijet v klidu dál," řekl Gross.

Vlak budí pozornost v Praze i v Římě
Podle Konzulárního oddělení ČR v Římě začala před budovou českého velvyslanectví v Římě krátce po poledni poklidná demonstrace asi 50 mladých lidí, kteří protestují proti zadržování vlaku.

Organizátoři demonstrace z řad strany Zelených a Strany za komunistickou přeměnu při setkání se zástupcem českého zastupitelského úřadu ostře odsoudili postup českých úřadů. Protest prý ukončí až po vyřešení situace. Pohrozili,  že podobné klidné protesty chystají před českými úřady v Boloni a Miláně.

Možnost vstupu celé výpravy italské organizace YA BASTA! do České republiky požadovalo před budovou ministerstva vnitra na Letné asi 150 odpůrců politiky Mezinárodního měnového fondu a Světové banky.

Mluvčí ministerstva Gabriela Bártíková jim sdělila, že ministr je ochoten k půlhodinovému jednání přijmout dva jejich zástupce. To ale demonstranti odmítli. "Ať jdou oni ven, ať jednají veřejně, my nemáme co skrývat," řekla mluvčí Iniciativy proti ekonomické globalizaci Alice Dvorská.

Demonstranti ze skupiny YA BASTA! si u speciálního vlaku jedoucí z Říma s pěti sty dvaceti aktivisty, který zablokoval rakousko-český železniční hraniční přechod v Horním Dvořišti, krátí čas. (24. září 2000)

Aktivisté ze skupiny YA BASTA!, kteří měli v Praze podpořit protesty INPEG proti politice Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, zůstali na hraničním přechodu v Horním Dvořišti. (24. září 2000)

Policista vede jednoho z aktivistů skupiny YA BASTA! pryč z nádraží v Horním Dvořišti. Tam vlak z Říma trať zablokoval na několik hodin. Celkem policie nevpustili do České republiky sedmnáct lidí, protože neměli v pořádku doklady. (24. září 2000)

Aktivisté skupiny YA BASTA!, kteří přijeli protestovat proti zasedání MMF a Světové banky. Mnozí z nich se rozhodli z Horního Dvořiště, kde jejich vlak zablokoval rakousko-český železniční hraniční přechod, dopravit do Prahy pěšky. Spolucestující jim podávají zavazadla. (24. září 2OOO)

Vlak s aktivisty skupiny YA BASTA! měl dopoledne dorazit na pražské Smíchovské nádraží. Mnoho hodin však blokoval rakousko-český železniční hraniční přechod v Horním Dvořišti. Komplikace způsobili čtyři aktivisté známí ze Seattlu. (24. září 2000)

Speciální vlak jedoucí z Říma s pěti sty dvaceti aktivisty ze skupiny YA BASTA!, kteří se chtěli v Praze podílet na demonstracích proti zasedání finančníků. (24. září 2000)

Vzhledem ke komplikacím, které výprava aktivistů skupiny YA BASTA! svým zdržením na hraničním přechodu v Horním Dvořišti způsobila, má už na svém kontě několik pokut. (24. září 2000)

Příjezd odpůrců globalizace a jejich přesun na strahovský stadión pomáhali zajišťovat i pracovníci mezinárodní organizace Samaritánů, kteří se zaměřují na zdravotní pomoc, 25. září 2000

Bez střetů s policií obešel nad ránem příjezd italských aktivistů do Prahy. Speciální vlak z Říma přijel po sedmnáctihodinovém zdržení na přechodu na pražské Smíchovské nádraží krátce po druhé hodině ranní, 25. září 2000

Po příjezdu se aktivisté ze skupiny YA BASTA! zvlášť vyčleněnými tramvajovými soupravami přesunuli na stadión na Strahově, 25. září 2000

Na aktivisty čekali na pražském smíchovském nádraží v pondělí brzo rány zdravotníci a zvláštní tramvaje, 25. září 2000

Pokyny pro cestující speciálního vlaku z Říma s odpůrci globalizace z organizace YA BASTA!, který přijel na pražské Smíchovské nádraží krátce po druhé hodině ranní, 25. září 2000

Jeden z cestující speciálního vlaku speciálního vlaku z Říma s odpůrci globalizace, kde byli vedle Italů i například Španělé, Američané, Poláci, 25. září 2000

Unavení odpůrci globalizace čekají před branami strahovského kempu, 25. září 2000

Bez konfliktů se v pondělí nad ránem neobešlo ubytovávání několika stovek italských odpůrců globalizace v pražském strahovském kempu. Lidé hlídající vstup do tábořiště, jim nakonec povolili vstup s tím, že za ubytování zaplatí během dne, 25. září 2000

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Lepší silnice, rychlejší auta, ale víc agrese

Škoda Favorit

Klidnější provoz na českých silnicích za minulého režimu vystřídala divoká porevoluční léta, kdy se krajinou proháněla...

Dostálová o Čapím hnízdě: Dodržovala se pravidla, která to umožňovala

Kandidátka na post ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO)

Jednou z priorit nové ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) je zákon o sociálním bydlení. Na něj by měli...Najdete na iDNES.cz